Günümüz çağının dijitalleşmesiyle markalar da dijitalleşiyor, markaların dijitalleşmesiyle reklamlar da dijitalleşiyor, reklamların dijitalleşmesiyle, iletişim süreci de dijitalleşiyor. İletişimin dijitalleşmesiyle ortaya çıkan Call To Action, kullanıcıyı kolay ve işlevsel hedeflenen sayfaya yönlendirmeye yarayan bir terimdir. Kullanıcıyı görselde, sayfada, içerikte, herhangi bir dış sayfaya yönlendirmek gerektiğinde, dikkat çeken bir buton sayesinde hedeflenen sayfaya yönlendirmesine ya da kullanıcıyı tıklamaya ikna etmeye yarar.

Call To Action’ın Önemi
1-) Reklamlarınızın Performansını Arttırır:

Görsel reklamlarda genellikle tıklanma hedeflenir. Bu tıklanma oranını bir Call To Action’la oldukça yükseltebilirsiniz. İlgi çekici bir kırmızı buton herkesi tıklamaya teşvik eder.

2-) Hedef Kitleyi Bir Sonraki Aşamaya Kolaylıkla yönlendirir:
Bir sayfa tasarımında içeriği girdikten sonra kullanıcıyı son işleme gönderecek bir buton kullanıcının işini oldukça kolaylaştıracaktır. Bu kolaylık hedefinizin gerçekleşme oranını oldukça artıracaktır

3-) Rakiplerinin arasından sıyrılma
Rakiplerinizle aynı sayfada olduğunuz bir platformda içeriğiniz kalitesinden sonra önemli seçilme nedenlerinden birisidir. Aynı özelliklerin sıralandığı bir platformda görselinde Call To Action olan bir içeriğin seçilme olasılığı diğerlerine göre oldukça yüksek kalıcaktır.

İyi Bir Call To Action Nasıl Olmalı

1-) İçerikten Farklı Vurgulanması:
Call To Action bir buton şeklinde olması gerektiğinden, içerikten farklı olması gerekmekte ki varlığını hissettirip (içeriğe kontrastlı bir renk iyi işlev görür) kendisinin üzerine basmasını sağlamalıdır.

2-) İçeriğin Önüne Geçmemeli:
Call To Action sizin içeriğinizi 2.aşamaya taşımasını sağlar o yüzden hiçbir zaman Call To Action görsele ilk bakıldığında ilk fark edilen unsur olmamalı.

3-) Call To Action’nın Konumu:
Yukarda içeriğin önüne geçmemeli dedik. Kullanıcı içeriği okuduktan sonra Call To Action’ı görmeli bunu da insan gözünün okuma ve görme önceliğinden yararlanıyoruz. İnsan gözü soldan sağa yukardan aşağı okur yani Call To Action’ımızı sol üste yerleştirmek büyük bir hata olur. Okuma kuralına göre içeriğin okuması bittikten sonra hemen altında ya da yanına içerikten kopmayacak bir şekilde yerleştirilmelidir.

4-) Harekete Geçirici Mesaj
Call To Action’ların asıl amacı harekete geçirmek olduğundan butonların içeriği ‘Hemen Satın Al’ ‘Hemen İncele’ gibi harekete geçirmeyi tetikleyen mesajlar olmalı.

Yazar: Bilal Çetin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here