Perspektif, 2 boyutlu bir düzlemde yapılan çalışmaların 3 boyutlu gözükmesini sağlayan teknik bir çizimdir. Nesneler arasındaki uzaklık ve yakınlık ilişkisini ayırt etmeyi sağlar. Kompozisyonun ana ögelerinden biridir. Düz zeminin sunduğu kısıtlı imkanlara meydan okuyarak çizimin gerçekliğini, derinliğini ve canlılığını arttırır, mesafe duygusu katar. Resim, fotoğraf ve mimari gibi alanlarda kullanılır.

Perspektif Çeşitleri Nelerdir?

Perspektif çizgi ve renk perspektifi olmak üzere ikiye ayrılır. Çizgi perspektifinde birbirine paralel çizgiler sonsuz bir noktada birleşir. Bu sayede büyüklük ve küçüklük hissi verilir. Bakış ve kaçış noktası, ufuk çizgisi gibi unsurlardan yola çıkılarak yapılır. Bir diğer perspektif çeşidi olan renk perspektifi ise renk ve biçimlerle derinlik hissi verir. Hava perspektifi olarak da bilinen bu perspektif türünde uzak yerler daha siliktir ve renk tonları farklıdır. Yakın olan yerler ise daha nettir. Özellikle manzara resimlerinde çokça karşılaştığımız bu yöntemi uygulayabilmek için temel renk bilgisi, güneş ve mevsimler gibi konulara hakim olmak önemlidir.

Çizgisel Perspektifte Kaçış Noktaları Nelerdir?

1-) Tek kaçışlı
2-) Çift kaçışlı (açısal perspektif)
3-) Üç kaçışlı

Minyatürde Perspektif

Minyatür, ışık ve gölge gibi tekniklerin kullanılmadığı, küçük boyutlarda çizimlerin olduğu bir resim sanatıdır.  Derinliği yoktur. Hiçbir figür birbirini kapatmaz, perspektif kullanılmaz. Bunun nedeni küçük bir alanda daha fazla olay anlatma isteğidir.

Fotoğrafta Perspektif

Fotoğraf doğası gereği perspektife sahip olmasına karşın, bazı yöntemler sayesinde derinlik algısı değiştirilebilir. Nesnelerin belirli bir düzlem üzerinde ilerliyor olması önemlidir. Bu nesnelerin konumuna dikkat ederek çekilen fotoğraflarda perspektif yaratmak için kısık diyafram kullanılmalıdır ve geniş objektif tercih edilmelidir. Örneğin tren rayları ve düz yollar perspektif fotoğrafları çekmek için son derece uygundur.

Yazar: Ceren Turan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here