Piksel (Pixel) Nedir?
Çözünürlük Nedir?

Doğada ve evrende en küçük yapı taşı dediğimizde akla gelen ilk kavram atomlardır. Dijital evrende ise bunun karşılığı pikseldir. Pikseller bir görüntünün en küçük birimine denmektedir. Piksel Kelimesi İngilizcedeki Picture ve element kelimesinden türetilmiştir.

Dijital platformda bir görüntü gördüğümüz zaman aslında bu görüntünün baytlarına ayrıştırılmış piksellerlerin bir araya gelmesidir.

Monitörlerimizde gördüğümüz her şeyin bir piksel sayısı vardır.

Bilgisayardan bir işlem yaptığımız zaman genelde LCD monitörler kullanıyoruz bu monitörler de aslında piksel tabanlıdır monitörümüzün içinde noktalar vardır.

Pikseller Nasıl Renklendirilir?

Her bir piksel üç noktadan oluşmaktadır bu noktalar RGB renkler olarak da bilinir.RGB’nin açılımı
Red(Kırmızı) Green(Yeşil) Blue(Mavi) renkleridir bu renklerin birbirlerine kombinasyonlarıyla bir renk ortaya çıkar. Her bir renk 255 adet farklı değer alabilir aldığı her bir değere ‘bit’ adı verilir. Örneğin R:255 G:255 B:255 Dersek ortaya beyaz rengi çıkarmış oluruz ya da R:0 G:0 B:0 dersek ortaya siyah rengini çıkarmış oluruz.

Çözünürlük Nedir?

Belirli bir görseldeki piksel sayısın toplamına, çözünürlük denmektedir. Çözünürlüğün belirlenmesi çoğu zaman ekran kartının gücüyle alakalıdır. Görüntüden sorumlu olan ekran kartı monitöre yapılan işlemlerin kaç bit göndereceğini belirler.Bir görseldeki çözünürlük miktarı o görselin ne kadar net olduğunu gösterir. Çünkü çözünürlük demek görselin içinde ne kadar piksel olduğu demektir. Ne kadar çok piksel olursa o kadar çok detay gerçekleştirilmiş olunur. Bunu daha iyi anlamak için bir yazarın elindeki kelime sayısı olarak da örneklendirebiliriz. Bir yazarın elinde ne kadar çok kelime varsa ortamı o kadar iyi betimleyebilir. Bu çözünürlükte de böyledir. Bir fotoğrafta ne kadar çok piksel varsa, bu o kadar daha fazla renk demektir. Renklerin çok olması da gölgeleri ve detayların oluşmasına yol açmaktadır.

Özet olarak günümüzün çağı teknoloji çağı olarak adlandırılmakta. Bu çağda hayatımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz dijital ortamlarda bizlere görüntünün aktarılmasını sağlayan en küçük yapı birimi olan piksel, dijital evrenin adeta atomu olarak adlandırabiliriz. Bir piksel harf gibi tek basına bir şey ifade etmeyebilir ama bir ara geldiklerinde bir kelime gibi bizlere bir şeyler anlatır.

Yazar: Bilal Çetin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here