Renk Nedir? Renk ışığın göz retinasına ulaşması ve bizim onu dalga boyuna ve frekansına göre kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi veya mor gibi adlarla kategorize etmemizdir. Bu renk algısı, fotoreseptör hücrelerinin, elektromanyetik radyasyonla (insanlar tarafından görünür spektrumda) algılanmasıdır. Newton 1970’lerde bir prizmadan güneş ışığını geçirerek gök kuşağı rengini keşfetti ve renklerin saf beyaz ışığın içinde hapis olduğunu buldu ve bu renklere ‘Güneş Tayfı’ dedi böylelikle bizim renkleri algılamamızın kanıtı oldu. Kırmızı ışık en uzun dalga boyuna ve en düşük frekansa sahip iken, mor ışık en kısa dalga boyuna ve en yüksek frekansa sahiptir bu da bizim kızılötesi ve mor ötesi olarak adlandırdığımız algılayamadığımız ışık spektrumlardır.

Renklerin Anlamları Nelerdir?

Renklerin bölge bölge anlamları değişse de renkler de bu global köydeki ortak dillerden birisidir bunun sebebi coğrafi ve biyolojik kodların her insanda aynı olmasıdır. İnsana meyve ve yiyecek veren yeşil alan insanda sağlık duygusunu tetikler. Ya da mavi, doğal şartlarda insanın en rahat yaşayabildiği, doğa olaysız bir gökyüzü insana güven hiçbir engel olmayan ve uçsuz bucaksız denizler insana özgürlüğü simgelemektedir. Normal yaşantısında karşılaşamayacağı bir renk olan kırmızı, insanın rende karşılaşırsa karşılaşsın dikkatini çekmesi gereken bir olay olduğu için örneğin bir yerinizin kanaması, bir yerde ateş yakılması, bu yüzden kırmızı da dikkati ve önemi simgelemektedir.

Bazı Önemli Renklerin anlamları:
Kırmızı: Aşk, Tutku, Enerji, Dikkat ve Önem
Mavi: Güven, Özgürlük, Sadakat
Yeşil: Doğa, Sağlık, Huzur
Sarı: Zenginlik, Neşe, Heyecan (bir tık koyu sarı olan Van Gogh sarısı depresyonu simgelemektedir)
Mor: Mor ise doğada bulunması doğal yollardan çok zor olduğu için sadece asil ve zengin insanlar kullanıyordu. Bu yüzden mor soyluluk ve zenginliği temsil eder.
Siyah: Asillik, Ciddiyet
Beyaz: İyilik, Saflık, Temizlik

Yazar: Bilal Çetin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here