Satranç Nedir? Ne İşe Yarar?

- Advertisement -

Satranç Nedir?
Satranç, İki oyuncu arasında oynanan bir strateji oyunudur. Satrançta iki taraf vardır. Bunlar siyah ve beyazdır. Genel olarak bakıldığında, genellikle kare bir tahtanın üzerine damalı şekilde 64 kareden oluşan bir oyun sahası vardır. Her tarafın 16 taşı vardır, yani toplamda 32 taş vardır. Tarafın 16 taşının 8’i piyon 2’si kale 2’si fil 2’si at 1’i vezir 1’ide şahtır.

Oyunun Amacı Nedir?

Satranç oyunun amacı, rakip şaha şah çekip mat etmektir. Yani yukarıda saydığımız her taşın farklı bir hareket kabiliyeti var bu kabiliyetleri kullanılarak rakip şaha, şah çekerek (şah çekmek: taşlarınızın hareket kabiliyetinin olduğu konumda hiçbir başka taş olmadan direk rakip şahla kesişmesidir.) ve rakibinin karşı hamlesinin olmaması sonucu mat etmektir.

Satrancın Tarihçesi:

Satranç insanlığın bin yıllar önce keşfettiği ve günümüz de dahi hala popülerliğini koruyan en kadim ve en popüler oyunların başını çekmektedir. Bilindiği üzere 6. Yüzyılda Hindistan’da günümüzde oynanan satrancı anımsatan, 10. yüzyılda bu zamanki oynanan oyuna benzeyen, 15. Yüzyılda bu zamanki oynanan satranca tıpatıp benzeyen, 18. ve 19. Günümüz modern kurallarının belirlendiği satranç oynanmıştır. Eski çağlarda bir savaş olmadan önce iki ordunun generalleri birbiri ile satranç oynayarak savaşı kan dökmeden bir sonuç yolu olarak kullanılıyordu. Yakın tarihe bakacak olursak satranç soğuk savaşında bir simgesiydi. Amerika ve Rusya arasında gerçekleşen satranç maçları inanılmaz hayati önem taşırdı, bu maçlar iki ülke ve insanları için de oldukça önemliydi.

Satrancın Önemi:

Satranç bir hesap, öngörü, hayal gücü, mantık, taktik ve strateji oyunudur. Bu oyunu oynayan insanların bu yeteneklerinin gelişmemesi mümkün değildir. Satrancın bazı faydalarını şunlardır;

  • Planlı hareket etmenizi sağlar.
  • Hızlı ve doğru karar almanızı sağlar
  • Ezber yerine pratik ve mantıklı çözümler üretmenizi sağlar.
  • Sistemli, düzenli ve disiplinli çalışmayı sağlar.
  • İleri bir görsel hafıza sağlar.
  • Matematik ve geometri alanlarında başarıyı artırır.
  • Anlama ve kavrama yeteneğini arttırır.

Bizimle satranç oynamak için Lichess’ten Babblela kullanıcı adını arkadaş olarak ekleyebilirsiniz. Çok profesyonel bir maç olmasa da keyifli bir maç olur 😊

Yazar: Bilal ÇETİN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Yazılarımız