Stop motion, belirli bir anlatım ve düzen çerçevesinde çekilmiş fotoğrafların arka arkaya sıralanarak oluşturulduğu bir animasyon türüdür. Hareket etmeyen 3 boyutlu nesnelere hareket hissi vermek amaçlanır. Zaten bilindiği üzere video gibi hareketli görseller de aslında fotoğrafların arka arkaya dizilip hızlıca hareket etmesiyle oluşmaktadır. Buradaki fark, hareketsiz objelere her fotoğrafta bir hareket katılır ve her harekette yeni bir kare fotoğraf çekilir. Örneğin oyuncak bir bebeğin yürüyüşünü çekecekseniz ayaklarını her oynattığında bir fotoğraf çekmelisiniz. Böylelikle bu fotoğraflar arka arkaya sıralandığında bebeğin yürüdüğü hareketli görüntüler elde etmiş olursunuz.Stop motion tekniğiyle film elde etmek için yüzlerce fotoğraf çekmek ve bunları sırayla birleştirmek gereklidir. Titizlik ve sabır gerektiren zor bir iştir. En çok kullanılan objeler arasında oyun hamurları ve kuklalar vardır.

Akıllı telefonlar için basit stop motionlar yapmaya yarayacak uygulamalar vardır. Bu uygulamalar dışında stop motion kurgu programlarıyla montajlanabilir.

Stop Motion Hazırlıkları Nelerdir?

– Hikaye oluşturmak ve senaryoya dökmek
– Storyboard çizimi
– Sahne ve kullanılacak objelerin hazırlığı
– Karakterlerin duruşlarını ve eğer varsa kostümlerini vb. planlamak
– Kamera ve ışığın ayarlanması (tripod kullanımı gerekir)
– Kullanılacak müziklerin seçilmesiStop Motion ve Time-Lapse Arasındaki Farklar Nelerdir?
En önemli ayrımlarından bir tanesi stop motion tekniğinde zaman kavramının önemli olmamasıdır. Stop motionda bir anlatım, senaryo vardır.
Time-lapse tekniğinde bütünlük yoktur, stop motionda ise bütünlük söz konusudur.

Yazar: Ceren Turan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here