Youtube Bannerı Nedir?

Dijital Ortamlarda en çok kullanılan materyaller görsellerdir. Bu görsellerin arasından en önemlisi bannerlardır. Banner tanım gereği afiş demektir. Ülkemizde daha çok dijital afişler için kullanılan bir tabirdir. Banner kullanıcıya mesaj vermek için tasarlanmış dikkat çekici ve mesaj veren görsellerdir. Bu yüzden bannerlarda mesaj olmazsa olmazdır. Bu tek bir kelime de olabilir birden fazla kelime de ama bir mesaj vermesi gereklidir. Dijital ortamlarda bannerın ne demek olduğunu anladıktan sonra, sosyal medya platformları için bannerların ne demek olduğunu bilmek gerekir.

Sosyal medya platformlarında kullanıcın profil fotoğrafının üstünde her platformda farklı boyutlar olacak şekilde geniş bir alan ayırırlar. Bu alana kapak fotoğrafı (cover) denmekte. Coverlar kişinin karakterini yasıtıcak tasarımlardır. Bazen tek bir fotoğraf bazen bir banner tasarımı ile profil sahibi ziyaretçilerini karşılamaya hazırlanır. Youtube mecrasında ise profiller kişisel değil de kanal profilleri olarak kullanılır. Bu yüzden bu youtube bannerı kişinin kanalı hakkında ya da içerikleri hakkında bilgi vermesi gerekmektedir. Ya da sadece bir hoş geldin yazısı da olabilir.

Youtube Banner Örnekleri

Bannerlar Babblela ekibi tarafından hazırlanmıştır. İstediğiniz gibi kullanabilirsiniz ama sizden tek ricamız www.babblela.com sitesinden kanalınızda bahsetmeniz:

Yazar:Bilal ÇETİN