Yurt İçin Gerekli Eşyalar Listesi

Üniversite sonuçları açıklandığında, özellikle şehir dışında yaşayan öğrencilerimiz için bir de yurt telaşı başlar. KYK ve özel yurtlar olmak üzere yurt adı altında birçok barınma hizmeti sağlayan kurumlar ya da kuruluşlar bulunmaktadır. Bu yurtlar kendi içinde yatak, çalışma masası, gardırop, banyo gibi ihtiyaçları karşılar. Ama çoğunluğu bu ihtiyaçlar dışında herhangi bir eşya tedariki yapmaz. Bu da ilk kez yurtta kalacak öğrenciler için bir alışveriş yapılmasına neden olur. Bu alışveriş listesinde öğrencinin kendi evinde kalıyormuş gibi bir liste değil de, daha çok gündelik hayatta işlevsel olan ve yer kaplamayan eşyaları almasını öneriyoruz. Tek bir oda birçok kişinin paylaşım alanı olduğundan, yer kaplamaması ve işlevsel olması çok önemlidir. Bu yüzden biz de sizlere kız ve erkek yurtları ayrı olmak üzere yurtta kalırken ihtiyacınız olabilecek eşyalar listesi oluşturmaya karar verdik.

Yurtta Nelere İhtiyaç Duyarız;

Özellikle çok fazla kişinin yaşadığı odalar olan yurt ortamı, içinde barındırdığı durum sebebiyle, çok fazla yer kaplayan eşyalara (masa, askılık, tablo vb.) çok fazla gerek duyulmaz. Bunun yanında diğer kişileri rahatsız edebilecek (müzik aleti, vantilatör vb.) eşyaları da yurt ortamına götürmemenizi öneririz. Özellikle gündelik hayatınızı kolaylaştıracak (saç kurutma makinesi, dizüstü bilgisayarı gibi eşyalar) ya da gündelik konforunuzu sağlayacak eşyaları (peçete, havlu, terlik, uyku bandı) yurda giderken tercih etmelisiniz.

Yurt İçin Gerekli Eşyalar Listesi (Bayan)

Kız yurtlarında bayan öğrencilerin ihtiyaçları (tabii ki her kişinin kendi özel ihtiyacı olmasıyla beraber), Daha kişisel bakım odaklı olunabiliyor. Bunun dışında bir yurtta kalırken ihtiyacınız olacak malzemeler listesi aşağı yukarı şu şekildedir;

 1. Havlu Çeşitleri
 2. Diş fırçası
 3. Nevresim Takımı (bazı yurtlar vermekte ama kişisel tercihiniz olabilir)
 4. Dolap Kilidi
 5. Bardak
 6. Terlik
 7. Gündelik kıyafetleriniz ve Oda kıyafetleriniz
 8. Bavul
 9. Şampuan
 10. Sabun
 11. Saç kurutma makinesi
 12. Makyaj Malzemeleri
 13. Fön Makinesi
 14. Deterjan (Yumuşatıcı)
 15. Kişisel Bakım Ürünleri (Roll-on, ağda, yüz maskesi)
 16. Laptop
 17. Şarj aletleri
 18. Kırtasiye ürünleri
 19. Dolap Askısı
 20. Peçete Havlu
 21. Temizlik Bezi
 22. Islak Mendil
 23. Uyumak İçin Göz Bandı

Yurt İçin Gerekli Eşyalar Listesi (Erkek)

Erkek öğrenciler genellikle kız öğrenciler kadar, kişisel bakım ürünü ve temizlik ürünü kullanmazlar. Bu yüzden yurtlarda kız öğrencilere kıyasla daha az eşya ile kalırlar. Erkek Yurdunda kalacak öğrencilerimiz için hazırladığımız ihtiyaç listesi;

 1. Tıraş Makinesi
 2. Nevresim Takımı (bazı yurtlar vermekte ama kişisel tercihiniz olabilir)
 3. Saç kurutma makinesi
 4. Havlu Peçete
 5. Laptop
 6. Sabun
 7. Bavul
 8. Mevsimsel Kıyafetler
 9. Terlik
 10. Kırtasiye ürünleri
 11. Dolap askısı
 12. Kişisel Bakım ürünleri
 13. Şampuan
 14. Diş fırçası
 15. Bardak
 16. Dolap Kilidi
 17. Islak Mendil

Yurtta Kalacaklara İhtiyaç Listesi

Yurtta kalırken kendi evimizden, odamızdan farklı bir yaşam alanında olduğumuzu bilerek ve henüz tanımadığımız, insanlarla aynı oda kalacağımızdan, bizim için maddi manevi çok değerli eşyaları buraya götürmemenizi öneririz. Bunun yanı sıra oda ve yaşam alanları ortak ve kısıtlı olduğundan çok yer kaplayan eşyaları yurtta yanımızda götürmemeye çalışabiliriz. Ses çıkarabilecek eşyaları yurt ortamına götürmemenizi öneririz. Tüm bunların yanında günlük hayatınızı olumlu etkileyecek işlevsel ürünleri yanınızda götürebilirsiniz. Yazımızda sizlere genel olarak ihtiyacınız olacak eşyalardan bahsettik siz de kendi yaşam tarzınıza göre yurt bavulunuzu oluşturabilirsiniz.

Öne Çıkan Yazılarımız