You are here:

Sinemada Sinopsis Nedir? Sinopsis Nasıl Yazılır? Sinopsisin önemi nedir?

Sinopsis, bir senaryonun özetinin yapıldığı taslaktır. Metni okuyan ilgili kişilerin senaryo hakkında genel bir bilgi edinmesini sağlar. Yani senaryoyu tanıtır. Uzunluğu değişebilir. Bir veya birkaç paragraftan oluşturulabildiği gibi 1 sayfayı da bulabilir. Senaryo yazımının ilk aşaması olan sinopsiste ayrıntılara yer verilmez. Konu genel hatlarıyla ele alınır. Ayrıntı kısmı ise tretmanın işidir.

Sinopsis Nasıl Yazılır?

Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşabilir. İlk olarak karakterler, olayın geçeceği yer ve zaman hakkında kısa bilgiler verilir. Daha sonra önemli olaylar veya çatışmaların özeti yapılır. Diyalog ve betimlemeler gibi ayrıntılara girilmez ve geniş zaman kipi kullanılarak edebi dilden uzak bir şekilde yazılır.

Sinopsis Ne İşe Yarar?

Senaryonun hepsini okumak uzun ve zahmetli bir iş olduğundan dolayı senaryoyu hayata geçirmesi muhtemel kişileri bilgilendirmek için kullanılabilir. Projeyle ilgili sürprizler saklanmaz, açık bir şekilde yazılabilir. Çünkü profesyoneller bunları bilmek isteyeceklerdir. Yazan kişi için ise senaryo aşamasına yardım sağlayacak bir yol gösterici niteliğindedir.

Yazar: Ceren Turan

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment