Grafik tasarım, günümüz zamanında çok popüler olan bir meslek dalıdır. Çağımızın getirdiği teknoloji, grafik tasarıma da yansıdı. Önceden kâğıt, kalem ile yapılan işler şu an bilgisayar ortamında kusursuza yakın bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bu sebepten dolayı akıllara ‘grafik tasarım için hangi bilgisayarı kullanmalıyım?’ sorusu geliyor. Öncelikle karşınıza 2 adet soru geliyor. Farklı mekânlarda mı çalışacağım? Yoksa tek bir mekânda mı çalışacağım? Bu tamamen sizin çalışma yollarınıza ve alışkanlıklarınıza göre değişebilen bir tercihtir. Biz ise bu yazımızda grafik tasarım için hem masa üstü bilgisayarda olması gereken özelliklerden hem de laptopta olması gereken özelliklerden bahsedip önerilerde bulanacağız.

Grafik Tasarım için Laptopta Olması Gereken Özellikler;

Öncelikle önerilerimiz, temel grafik tasarım programları için uygun fiyatlı bilgisayarlardır. Farklı mekanda çalışacaklar için otomatik olarak laptop önerisi veriyorum. Laptopu önerirken herhangi bir marka olarak ele almayacağım ama tasarım bilgisayarı olacağından, laptopun tasarımı, inceliği, portları, ekran özellikleri de oldukça önem taşımaktadır. Laptopta çalışırken genellikle mekan ve zaman olarak esnek yerler tercih edildiğinden, daha modern, hafif, şık kasaları tercih etmenizi öneriyorum.

Özellik olarak hem laptopta hem de masaüstü bilgisayarda olmazsa olmazımız SSD. İyi bir SSD’li olmasına önem gösterin laptopunuzun ikinci önemli özellik ise işlemci. Orta seviye bir işlemci sizin çoğu grafik programını çalıştırmanıza yardım edecektir (5.Nesin i5 bir işlemci işinizi görecektir). Photoshop, İndesgn, Illustrator tarzı yüksek işlemci gerektirmeyen programlarda ise üçüncü önemli etken ise RAM’dir ram belki de grafik programlarının en çok kullandığı donanımdır. Minimum 8 gb RAM 2-3 temel grafik programlarında aynı anda çalıştırmanıza yarar. Ekran kartı olarak uçuk bir ekran kartı o kadar gerekmemektedir eğer 3 boyutlu çalışmalarda bulunmayacaksanız. Orta seviye bir ekran kartı işinizi oldukça görmektedir.

Masaüstü Grafik Tasarım Bilgisayarı Nasıl Olmalı;

Masaüstü bilgisayarda çalışacaklar için ise de kesinlikle IPS Ekran monitörünüzün olmasını öneriyorum. Dark inanılmaz derecede fazla. Bunun yanında, masa üstünde çalışmak sabit bir konum istendiğinden dolayı kesinlikle bir harici çalışma diski de bu bilgisayarda barındırmanız gerekmektedir. Masa üstü çalışmanın en güzel yanı kesinlikle çift ekranda çalışmaktır. Geniş çalışma alanı, programlar arası geçiş özelliği tasarım yaparken büyük kolaylık ve rahatlık sağlamaktadır. Bu yüzden çift monitör destekli bir kasanızın olmasını kesinlikle öneriyoruz;

Grafik Tasarım Bilgisayarında Olması Gereken Sistem Özellikleri

Temel Grafik programlarında rahat bir şekilde çalışmak için minimum bilgisayar özellikleri şunlardır;

  • 8 GB RAM
  • İ5 5. Nesil Üstü Seviyesi İşlemci
  • 120 GB yüksek yazma hızlı SSD Harddisk
  • Orta Seviye bir ekran kartı

Çizim bilgisayarında olması gerekenler Özellikler

Dijital ortamda çizim yapmanın birçok yolu bulunmaktadır. Çizim tabletleri, Ipadler vb. cihazlar sayesinde, ince el hareketleri yapabilir veya bu hareketleri dijital ortama aktarabiliriz. Çizim yaparken yapılan çizimleri daha iyi kontrol etmek, dijital ortama aktarmak için, bir bilgisayara ihtiyaç duymaktayız. Bu bilgisayarın içinde barındırması gereken donanım sayesinde, photshop illustrator gibi çizim programlarını sorunsuz ve donmadan çalıştırması gerekmektedir. Bunun yanında bolca veri aktarımı ve dış cihazla bağlantılı olacağından (kamera, çizim tableti vs.) olacağından USB port sayısı ve gelişmişlik düzeyinin de iyi olması gerekmektedir. Özellikle laptop olarak çizim yapmayı düşünüyorsanız, ikinci ekran imkanınızı düşünmeniz ve bu imkanı sağlaya bir bilgisayar seçmenizi öneriyoruz. Dijital ortamda çizim yaparken birçok program tercih edilir. Bu programlarda bazen ağır işler bazense hafif işler yapabilirsiniz. Bu yüzden sizlere en çok tercih edilen çizim yazılımlarının minimum sistem gereksimlerini göstereceğiz. Bu doğrultuda bilgisayarınız donanımlarını da şekillendirebilirsiniz.

Photoshop Sistem Gereksimleri

Photshop programını çalıştırmak için gerekli minimum sistem gereksimleri şu şekildedir;

İşlemci64 bit destekli Intel® veya AMD işlemci; 2 GHz veya daha hızlı SSE 4.2 veya sonrası işlemci
İşletim sistemiWindows 10 64 bit (sürüm 1909) veya sonrası; LTSC sürümleri desteklenmez
RAM8 GB
Ekran kartı1,5 GB GPU belleği
Sabit disk alanı4 GB kullanılabilir sabit disk alanı (yükleme için ek alan gerekir)

İllustarator Sistem Gereksimleri

Çizim yapanların en sık kullandıkları yazılımlardan biri olan İllustrator’u kullanmak için minimum istem gereksimleri şu şekildedir;

İşlemci Çok çekirdekli Intel işlemci (64 bit desteği ile birlikte), SSE 4.2 ve üstü ile veya AMD Athlon 64 işlemci, SSE 4.2 ve üstü ile.
İşletim sistemiWindows 10 64 bit
RAM8 GB RAM (16 GB önerilir)
Ekran kartıMinimum 1 GB VRAM olmalıdır (4 GB önerilir)
Sabit disk alanıYükleme için 2 GB kullanılabilir sabit disk alanı; yükleme sırasında ek boş alan gerekir; SSD önerilir