Grafik tasarım, günümüz zamanında çok popüler olan bir meslek dalıdır. Çağımızın getirdiği teknoloji grafik tasarıma da yansıdı önceden kâğıt, kalem ile yapılan işler şu an bilgisayar ortamında kusursuza yakın bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bu sebepten dolayı akıllara grafik tasarım için hangi bilgisayarı kullanmalıyım geliyor. Öncelikle karşınıza 2 adet soru geliyor. Farklı mekanlarda mı çalışacağım? Tek bir mekânda mı çalışacağım?Öncelikle önerilerimiz, temel grafik tasarım programları için uygun fiyatlı bilgisayarlardır.

Farklı mekanda çalışacaklar için otomatik olarak laptop önerisi veriyorum. Laptopu marka olarak ele almayacağım. Masaüstü bilgisayarda çalışacaklar için ise de kesinlikle IPS Ekran monitörünüzün  olmasını öneriyorum fark inanılmaz derecede fazla.

Özellik olarak hem laptopta hem de masaüstü bilgisayarda olmazsa olmazımız SSD. İyi bir SSD’li olmasına önem gösterin laptopunuzun ikinci önemli özellik ise işlemci. Orta seviye bir işlemci sizin çoğu grafik programınızı çalıştırmanıza yardım edecektir ( Photoshop, İndesgn, Illustrator tarzı yüksek işlemci gerektirmeyen programlar) üçüncü önemli etken ise RAM’dir ram belki de grafik programlarının en çok kullandığı donanımdır. Min 8 gb RAM 2-3 temel grafik programlarında aynı anda çalışmanıza yarar. Ekran kardı olarak uçuk bir ekran kartı o kadar gerekmemektedir eğer 3 boyutlu çalışmalarda bulunmayacaksanız. Orta seviye bir ekran kartı işinizi oldukça görmektedir.

Temel Grafik programlarında rahat bir şekilde çalışmak için minimum bilgisayar özellikleri;
8 GB RAM
İ5 Seviyesi İşlemci
120 GB yüksek yazma hızlı SSD Harddisk
Orta Seviye bir ekran kartı

Yazar: Bilal Çetin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here