Hertz nedir, Hertzin tanımı
Hertz Yeni bir monitör alacakken veya yeni bir televizyon alacakken karşımıza en çok çıkan terimler arasındadır

Hertz Yeni bir monitör alacakken veya yeni bir televizyon alacakken karşımıza en çok çıkan terimler arasındadır. Sıklıkla etiketlerde 60 Hz, 75 Hz, 144 Hz, 240 Hz gibi ifadeler ile karşılaşırız. Hertz aslında bir radyo frekans birimidir. Bu birim saniye başına titreşim miktarını ölçmektedir(1 Hz = 1 s-1). Hertz kaşifinin ismini taşımaktadır. 1888 yılında Alman fizikçi Heinrich Hertz tarafından radyo frekansının keşfedilmesiyle bir ölçüm birimi olmuştur.

Hertz aynı zamanda elektronik parçalar arasındaki veri akımının ölçü birimi olarak da kullanılmaktadır örneğin (mHz, gHz). Bizim konumuz, televizyonlar ve monitörler.

Televizyonlar ve monitörler ekran kartlarından gelen veriyi, okuyup satır şeklinde yansıtma hızının birimine Hertz denir. Bu hız 100-1 hz arasında olduğundan, biriminin kısaltması (hz) olarak belirlenir.

Hertz’in Ekranda Etkisi Nedir?

Hertzin artmasıyla sizin ekran yenileme hızınız da artmaktadır. Bu da FPS’inize bağlı olarak izleme deneyiminizde daha akıcı bir görünüm elde etmenizi sağlar

FPS ve Hertz Arasındaki Fark Nedir?

Herzt bir frekans ölçüm birimidir (saniye başına düşen titreşim), FPS ise görüntü gösterim birimidir (saniye başına düşen kare). İki birim de saniye üzerinden işlem görür. Ama birbirinden farklıdırlar. Basitçe anlatmak gerekilirse, Hertz verinin algılanma kapasitesiyken, FPS görüntünün gösterim kapasitesidir. Siz 60 Hz monitörde 144 FPS gösteremezsiniz çünkü monitörünüzün 144 kere yenileyecek kapasitesi yoktur.

Yazar: Bilal Çetin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here