Kontrast Nedir? Kontrast Ayarı Nasıl Yapılır?

Kelime anlamı, aykırı, zıt olan kontrast, fotoğrafçılıkta ya da dijital platformlarda, tasarımlarda ve estetik algının söz konusu olduğu her yerde karşımıza çıkmaktadır. Kontrast en kısa tanımı ile bir görseldeki veya ortamdaki en açık(parlak) nokta ile en koyu(karanlık) noktanın dengesine/farkına denmektedir. Baktığımız bir nesnenin ne olduğunu anlamamız için hatlarının tam olarak belli olması gerekmesinden dolayı, kontrastın önemi bizim için oldukça önemlidir.

Kontrastın Önemi

Kontrast dengesi sayesinde görselin detaylandırılması, vurgulanması veya tonlandırılması yapılmaktadır. Bu ayrıntılar sayesinde, bizlerin algısı daha açık ve keskin olmaktadır. Özellikle tasarım yaparken mesajın net olması, tasarımın amacı doğrultusunda hayati öneme sahiptir. Bu yüzden keskin hatlar ve renk geçişleri çoğu zaman tasarımımız kararlılığı için hayati önem taşır. Kontrastı bu alanda kullanarak tasarımlarımızı detaylandırabilmekteyiz. Kontrastın Bize sağladığı avantajlar ise şunlardır;

 • Şekil/zemin ayrımı yapmamızı sağlar,
 • Tasarımda vurgu yapmamıza olanak sağlar,
 • Derinlik vermemizi sağlar,
 • Zıtlık ilkesinden yararlanarak estetik algı oluşturur,
 • Mesajları daha net ve belirgin hale getirir

Kontrast Çeşitleri

Bir Görsele yada imgeye kontrast uygulamanın birden fazla yolu vardır. Kontrast temel olarak zıtlık anlamına geldiğinden dolayı, zıtlık oluşturulabilecek her eylemi kontrast çeşidi olarak algılayabiliriz.

6 Farklı kontrast türü vardır. Bunlar;

 • ton ve renk kontrastı,
 • Şekil Kontrastı
 • Boyut kontrastı
 • Pozisyon kontrastı
 • Doku kontrastı
 • Yön Kontrastı

Ton, Renk Kontrastı;

Ton kontrastı görselin en beyaz noktasıyla en siyah noktasının ilişkisidir. Renk kontrastı da bilindiği gibi zıt renklerin birbirine olan ilişkisidir. Örneğin; mor ile sarı, kırmızı ile yeşil gibi.

Şekil Kontrastı

Birbirinden farklı şekiller daha kolay ayırt edilebilir ve algılanabilir, aynı olanlar ise gruplandırılabilir. Bu yüzden birbirinden farklı şekilller kullanarak da kontrast oluşturulabilir.

Boyut Kontrastı

Büyüklük ve küçüklük önemli zıtlık kavramlarındandır. Zıtlıktan bahsederken kontrasttan bahsetmemek yanlış olacaktır bu yüzden büyüklük küçüklükle de kontrast yaratılabilir.

Pozisyon Kontrastı

Düzenli bir şekilde yerleştirilmiş şekiller aynı grup olarak el alınırken, pozisyonel olarak farklı olan, akışı bozan şekiller iyi bir kontrast oluşturma yöntemidir.

Doku Kontrastı,

Dokular bizlerin dünyayı tanıma, hissetmedeki öneli kavramlardan, hislerden biridir. Farklı duyguları tetikleyen dokular bizlere zıtlık ve kontrast yaratabilir.

Yön Kontrastı

Aynı yönü gösteren şekiller gruplandırılırken farklı yönü gösteren şekiller ayırt edilebilir. Yön sayesinde de kontrast oluşturulabilir.

Kontrast Ayarı Nasıl Yapılır? (Photoshop)

 • Kontrast ayarı genelde fotoğraf çekildikten sonra yapılan re-touch ayarlarındandır. Adobe photoshop, adobe lightroom gibi hatta telefonlardaki fotoğraf düzenleme uygulamalarıyla bile kontrast menüsünden kolaylıkla yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Yazılarımız