Kırmızı Rengin Anlamı ve Psikolojisi

İnsanoğlu gözlerini dünyaya açtığında, her yeri renkli ve canlı olarak görmektedir. İnsanların renkleri algılama şekli bir hayli karmaşıktır. Bu karmaşıkların arasında emin olduğumuz bir şey var ki o da renklerin insan üstünde bir etkisi ve psikolojisi olmasıdır. Bu yazımızda kırmızı renginin anlamı ve psikolojik olarak etkilerine inceleyeceğiz.

Doğada Kırmızı Rengi

Doğada Kırmızı Rengi

Doğada Kırmızı Rengi

Kırmızı rengi ile insanoğlu doğada nadir ve önemli durumlarda karşılaşır, bir kanama veya ateş çıkması durumunda ya da meyvelerin olgunluk çağına gelmesi gibi, insanın harekete geçmesi gerektiği durumlarda karşılaşır. Bu nedenle kırmızı dikkat çekmesi gereken bir renktir. Doğada karşımıza çok sık çıkmayan önemli ve ciddi konularda karşımıza çıkan kırmızı rengi,  insana harekete geçirme, dikkat etme, aşk ve iştah kabartan özellikleriyle karşımıza çıkmaktadır.

Kırmızının Doğada Bulunduğu Haller

Doğaya baktığımızda, kırmızı rengine çok sık rastlanmadığını görmekteyiz. Öyle ki ilkel çağda, sadece önemli durumlarda karşımıza çıkan, kırmızı rengi ile doğada şu hallerde karşılaşmaktayız;

 • Yanan ateş,
 • Olgunlaşmış meyve ve sebze, (Domates, elma, kiraz vb.)
 • Kişi veya herhangi bir canlı kanadığında, yara izi aldığında ve benzeri vücudunda ciddi sorunlar olduğunda, (vücut ısısının yükselmesi gibi)
 • Bazı böcek türleri,
 • Bazı çiçek türleri, (Gül, karanfil gibi)
 • Dikkat edilmesi gereken mantar türleri,
 • Gün batımında,
 • Çok nadir görülse de volkan patlamalarındaki lavların rengi kırmızı rengindedir.

Kırmızı Rengin Psikolojisi

İnsanların renkleri anlamlandırması ve psikolojik olarak bir şeyleri ifade etmesi, insanoğlunun binlerce yıllık evrimsel sürecine dayanmaktadır. İnsanoğlu karşılaştığı renkleri daha önceki tecrübelerinden yola çıkarak anlamlandırmaktadır. Yani doğadaki bulunma durumlarına, bulunduğunda yapılan aksiyonlara göre, psikolojik bir anlam yüklemektedir. Yüklediği bu anlam sayesinde çeşitli durumlarda avantajlı konumlarda kalmış ve yüz binlerce yıl süren evrimsel süreçte, kırmızının bir kodunu oluşturmuş ve anlam yüklemiştir.

Evrimsel Psikolojiye Göre Kırmızı Rengi

Kırmızının, doğada bulunduğu durumlara ve insanın bu durumlar karşısındaki davranışlarına baktığımızda, insanda psikolojik olarak, harekete geçirme, dikkat çekme, iştah açma gibi etkileri bulunmaktadır. Örnek verecek olursak; İnsan, doğada olgunlaşmış bir meyve ve sebze gördüğünde ve bu meyvenin istediği kırmızılık seviyesine geldiğinde (Yani olgunlaşmış olduğunu anladığında) toplaması gerekmektedir. Bu olayla birlikte insan kırmızının harekete geçirme etkisini görmüştür ve ayrıca olgunlaşmış bir meyve, insanın iştahını açacaktır. Bu da kırmızının bir diğer psikolojik anlamı olan iştah açma özelliğini de anlamlandırmamıza yol açmaktadır.

Bir diğer önemli olay ise çevresinin veya kendisinin bir av sonucu veya sakatlık sonucu, yaralanmış veya kanıyor olması durumudur. Bu durum eski çağda yaşayan bir insanın başına gelebilecek en kötü olaydır. Çünkü tıp, o kadar gelişmediğinden dolayı yaralanmalar iltihapla, iltihap da ölümle sonuçlanmaktadır. Bu yüzden, insanın kanaması çok büyük dikkat edilmesi gereken bir olaydır ve kırmızı ile doğada çok sık karşılaşmadığımızdan dolayı ve çevremizde bolca bulunan yeşil gibi renklere karşılaştırıldığında daha çok dikkat çeken bir renktir. Psikolojik olarak baktığımızda kırmızıya yukarıda verdiğimiz durumlardan yola çıkarak bir anlam yüklemekteyiz

Kırmızı Rengin Özellikleri

Kırmızı mavi ve sarı gibi 3 ana renkten birisidir. Kırmızıya doğada çok sık rastlamadığımızdan ve nadir olarak gördüğümüzden bahsettik.  Sadece bu özelliği bile başlı başına anlam ifade edebilir. Kırmızı renginin özelliklerinden bazısı ise şunlardır;

 • Kırmızı baskın bir renktir
 • Kırmızı sıcak bir renktir
 • Kırmızı dikkat çekici bir renktir

Kırmızı Renginin Zıt Rengi

Kırmızı üç ana renkten birisini olduğundan bahsetmiştik. Ana renklerin zıt renkleri kendisinden olmayan iki ana rengin karışımından meydana gelen ara rengin kendisidir. Bu yüzden kırmızı renginin zıt rengi ise kendisi dışında diğer ana renklerden olan mavi ve sarının karışımı olan yeşil rengidir.

Grafik Tasarımda Kırmızı Rengin Kullanımı

Grafik-Tasarımda Kırmızı Rengin Kullanımı.

Grafik-Tasarımda Kırmızı Rengin Kullanımı.

Grafik tasarımda renk, tasarım ilkelerinden birisi olduğundan dolayı, nasıl kullanılacağını bilinmesi ve teknik olarak en üst düzeyde kullanılması gerekmektedir. Grafik tasarımda kırmızı rengi psikolojik etkilerinden dolayı, öncelikli olarak dikkat çekilmesi gereken yerlerde kullanılmaktadır. Grafik tasarımda kırmızı renginin kullanım şekilleri şu şekildedir;

 • Dikkat çekmesi gereken bir nokta varsa bu noktada kırmızı rengi kullanılabilir.
 • Aşk heyecan gibi konular üzerinde tasarım yaparken kırmızı rengi kullanılabilir.
 • Harekete geçirilmesi gereken, Örneğin; Call To Action tasarımları gibi tasarım yaparken kırmızı renginin, harekete geçirici özelliğinden faydalanabilir.
 • Daha önceden bahsettiğimiz, iştah açıcı özelliğinin olmasından dolayı bu tarz konularda kırmızı rengi kullanılabilir.

Tasarımda Uyumlu Olduğu Renkler;

Kırmızı rengi, baskın, üste çıkan, dominant bir renktir, Bu yüzden çoğu renk ile beraber sağlıklı kombinasyonlar gerçekleştiremez, Örneğin mavi ile kırmızı çok uyumlu bir renk değildir, mavi üzerine kırmızı yazılan bir yazı okunaklı olmayacaktır. Uyumlu olduğu renkler ise zıtlık prensibinden yararlanarak, yeşil rengi diye bilmekteyiz. Aynı zamanda beyaz, siyah, gri gibi renkleri ile de oldukça başarılı kombinasyonlar gerçekleştirir. Kırmızı rengi ile diğer renkleri, tasarımda kullanırken, diğer renklerin daha pastel tonlarda olması, kırmızı renginin gücünü daha çok arttıracaktır.

Kırmızı Rengin Kullanıldığı Sektörler

Kırmızı Rengin Kullanıldığı Sektörler

Kırmızı Rengin Kullanıldığı Sektörler

Hem yukarıda bahsettiğimiz özellikler dolayısıyla, hem de doğada bulunduğu durumlar dolayısıyla, kırmızı renginin, öncelikli olarak kullanıldığı belli başlı sektörler vardır. Bu sektörler ise şunlardır;

Aşk, İlişki

Önceden bahsettiğimiz özelliklerinden birisi olan aşk, kendisini içinde barındırdığı sektörlerde kırmızı rengine oldukça fazla rastlamaktayız,  Örneğin; Tanışma uygulamalarında, düğün organizasyonlarında ve benzeri konularda kırmızı rengi tercih edilmektedir.

Enerji

Önceden bahsettiğimiz doğada kırmızı renginin bulunduğu hallerin içinde, enerji unsurları bir hayli bulunmakta. Bu yüzden enerji sektöründe oldukça fazla tercih edilmektedir. Bunun bir sebebi ise ateşin renginin kırmızı olmasından kaynaklıdır.

Yemek Sektörü

Doğada çoğu zaman güneşin besleyici etkisinden kaynaklı, olgunlaşmış meyve ve sebzeler kırmızı halini almaktadır. Bu yüzden, yemek sektöründe kırmızı rengi hem bu sebebiyle hem de iştah açma sebebiyle oldukça fazla tercih edilmektedir.

Kıyafet Sektörü

Kırmızı dikkat çeken bir renktir. Bazı durumlarda kıyafetler, dikkat çekmesi gerekmektedir. Bu yüzden kırmızı rengi bu sektörde tercih edilmektedir.

Oyun, Eğlence Sektörü

Kırmızı heyecan uyandıran bir renktir. Eğlence ve oyun sektöründe kırmızının bu özelliğinden yararlanmak için kırmızı oldukça fazla tercih edilmektedir.

Renk Skalasında Kırmızının Yeri

Kırmızı üç ana renkten biridir. Bu yüzden kendisinin karışımıyla turuncu ve mor renkleri meydana gelir. Ana renk olmasından kaynaklı, diğer renkleri oluştururken, kırmızıdan oldukça sık yararlanırız.

Işık Tayfında Kırmızı Rengin Yeri;

Işık tayfına baktığımız zaman, ışık tayfının aralığı morötesi ve kızılötesi olarak ayrılmaktadır. Kızıl, insanın görebileceği, renk aralığındaki son renklerden birisidir.  Kendisinden büyük dalgayı insanoğlu görememektedir. Bu yüzden kızılötesi olarak adlandırılmaktadır.  Kızıldan sonraki dalga boyları ise şunlardır; kızılötesi, mikrodalga, radyo dalgaları ve uzun radyo dalgaları.