Grafikerlerin kullandığı siteler, grafik tasarımcılar bir tasarım yaparken farklı kaynaklara ve bilgilere ihtiyaç duyabilirler, bu gayet normaldir. Bu bilgileri sağlamak için belli başlı sitelerden yardım alabilirler. Bu siteler genelde tasarımcılara yardımcı olmak için kurulmuş, tasarım siteleridir bu siteler sayesinde tasarımcı tasarımını daha iyi bir hale getirir. Sıfırdan yapması gereken işleri zamandan tasarruf ederek tasarımın kalitesini arttırmak için kullanılır. Grafiker bu siteler sayesinde ihtiyacı olan görselleri, infografikleri ve değişik materyalleri çok daha kolay bir şekilde elde edebilir.

Grafikerler neden başka bir siteye ihtiyaç duyar?

Yukarıda dediğim gibi grafikerler çoğu zaman çalıştığı projelerinde geniş zaman aralıkları olmamaktadır. Bu yüzden daha önceden yapılmış desenlere fontlara, stok görsellere ihtiyaç duyabilirler. Haliyle bunu sıfırdan yapmak için bir tasarımcının çok büyük zaman harcayacağı kesindir. Bu yüzden çok düşük ücretlere veya ücretsiz olarak kurulmuş sitelerden bu tür ihtiyacı olan materyalleri tedarik edebilir. Bu siteler üreticileri ve grafik tasarımcıları bir araya getiren sitelerdir. Beyaz tasarımcıya yardımcı olmak isteyen

Freepik

Bir stok materyal tedarikçisi ücretsiz siz bir sitedir. Freepik sayesinde illustrasyon, şablon, fotoğraf, stok görseller gibi bir sürü materyali ücretsiz bir şekilde temin edebilirsiniz. Tabii ki günlük belli başlı bir kotası vardır. Bu kotayı aşmak için ekstra ücret ödemek zorundasınızdır

Adobe Colar Wheel

Bir rengin, gölgesi, açıklığı, ton ayarları, zıt renkleri, uyumlu renkleri gibi renkleri belirten bir renk öneri sitesidir. Algoritmanın kendi içinde renkler arasındaki bağdaştırdığı uyum, zıtlık gibi renk biçimleri bize kolaylıkla renk seçiminizde yardımcı olabilmektedir. İstediğimiz bir rengi seçerek onunla uyumlu olabilecek renkleri bu siteden kolaylıkla temin edebiliriz.

Google Fonts

Google Fonts sayesinde ücretsiz bir şekilde Google’ın bünyesinde barındırdığı fontlardan faydalanabiliriz. Bu fontlar Google’ın kendi optimize ettiği ve ücretsiz bir şekilde bazen ücretli bir şekilde temin ettiği Fonlardır Google sayesinde kaliteli farkları ücretsiz bir şekilde elde edebilirsiniz.

Shutterstock

Shutterstock belki de stok görsel temini eden sitelerin belki de en büyük halkalarından birisidir. Shutterstock sayesinde neredeyse sınırsız ve sonsuz bir stok görsel elde edebilirsiniz. Shutterstock, kullanıcılar ve stok görsel yapıcıları bir araya getirip birbirleri arasında alışveriş yapmasını sağlayan aracı bir sitedir. Bu yüzden Shutterstock, tasarımcıların, ajansların ve reklam firmaları gibi şirketlerin çok sık kullandığı bir platformdur.

My Font

Bu site sayesinde herhangi bir dışarıdan gelen tasarımın hangi fontla yapıldığını kolaylıkla bulabilirsiniz. Bazen tam olarak bulunması istenilen fontu vermese de bu fontlara çok benzer fonlar verilmektedir. Siz de MyFont sayesinde bulamadığınız farkları kolaylıkla bulabilirsiniz.