grafiker nedir ne iş yapar

Grafiker, bir firmanın, bir şirketin ya da bir kişisel markanın her türlü görsel ihtiyacını karşılayan kişilere denir. Grafiker aslında bir zanaat icraatçisidir. Bir grafiker bir marka için oldukça önemlidir. çünkü markanın müşteriler tarafından nasıl görüneceğini ve kampanyalarının nasıl müşterilerine ulaşabileceğini, görsel olarak anlatan kişidir. Bir markanızı rakiplerinizden öne çıkarmak istiyorsanız ve bunu görsel olarak yapmak istiyorsanız bir grafiker ile çalışmak zorundasınız denebilir.

Grafiker ihtiyacınız olan tasarımı, kendi hayal dünyasında ve sizin istekleriniz doğrultusunda bir görsel haline getirip bir görsel iletişim aracı olarak mesajınızı hazırlayan kişilerdir.

Kime Grafiker Denir?

Grafiker bir görsel iletişim aracını en iyi şekilde kullanan ve insanlarla iletişimi görsel olarak gerçekleştiren, markaların veya kişisel amaçlarını görsel olarak aktarılmasını sağlayan kişidir. Çeşitli tasarımyazılımlardan destek alarak bir tasarım ortaya çıkaran ve bunu karşı tarafa kendini açıklamak amacıyla gerçekleştirilen tasarımlara grafik tasarım denir. Bunu yapan kişiye de grafiker denir.

Grafik Tasarımcı Ne iş yapar?

Grafiker ne iş yapar? Grafiker markaların her türlü ihtiyacını görsel ihtiyacını düzenleyen kişiler olduğundan bahsetmiştik. Grafiker markaların afişlerini logosunu broşürlerini web tasarımındaki görsel materyallerini genel olarak kurumsal iletişim kısmında ihtiyaç duyulan her türlü görseli gerçekleştirir. Grafiker, sadece görsel tasarım yapan kişilere değil aynı zamanda bu süreci  en iyi şekilde gerçekleştirmesi amaca uygun bir şekle getirmesi gerekmektedir. Bu sebepten dolayı örneğin reklam görseli yapıcaksa reklam dinamiklerini bilmeli ve dinamiğe uygun tasarım hazırlamalı. Bir markanın görsel tasarım ihtiyaçları vardır. Kurumsal kimlik, afiş, logo broşür gibi bir sürü şeye ihtiyaç duyabilir bir marka bu yüzden grafiker ile çalışılması gerekebilir.

Grafik Tasarımcı Hangi Alanda çalışır?

Grafikerler web tasarım ajansları, normal grafik tasarım ajansları, reklam ajansları ya da bir markanın pazarlama departmanında rahatlıkla çalışabilen kişilerdir ve grafikerlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bir grafik tasarıma ihtiyaç duyulması için öncelikle grafik görsel iletişim kısmında ihtiyaç duyulması gerekmektedir. Görsel iletişim olarak ihtiyaç duyulan materyalleri bir grafiker aracılığıyla gerçekleştirilir. Grafiker bu kişilere görsel iletişim tasarımı hizmeti sunar.

Grafiker her türlü görsel iletişimin olduğu alanda çalışabilir. Belli bir alan yoktur. Freelance gerekirse freelancer hizmette verebilir.

Nasıl Grafiker Olunur? Hangi eğitimi almak gerekir?

Grafiker olmak için bir eğitim almak zorunluluğunuz yoktur. Diplomanız size bir zorunluluk olarak şartlandırılmış olmayacaktur. Ama burada büyük bir ama bulunmakta, grafik tasarımcı olmak için tecrübe ve birikiminizin çok fazla olması gerekmektedir. Bu yüzden hayatınızın neredeyse tüm zamanını grafik tasarıma harcamanız gerekmektedir. Bu yüzden eğitim almasanız bile grafiker olabilirsiniz ama bu süreçte hayatınızı tamamen grafik tasarım üzerinde şekillendirmeniz gerekebilir. Çizim olsun, tasarım olsun araştırmalarınız olsun, izlediğiniz videolar olsun, sürekli grafik tasarım üzerine olursa neden olmasın. lakin okul gibi günde 8 saat 9 saat gibi bir zamanınızı ayırdığınız ve bunu sadece grafik tasarım için zaman ayırdığınız fırsatınız varken eğitim almanızı öneririz. Çünkü eğitimde okulda sadece grafik tasarım dersleri gördüğünüzden grafik tasarım alanında çok daha ileri gidebilirsiniz. Ve çevreniz de grafik tasarım ile ilgilenen kişiler olduğundan daha iyi bir network kurma ihtimaliniz vardır. Yani hayatınızı grafik tasarım olarak şekillendirmeniz daha kolay olur.