Amblem ve Logo Nedir? Markalar için Önemi nelerdir?

Bir ağaç hayal edin. Hemen hemen bu yazıyı okuyan herkes farklı bir ağaç hayal etmiştir. Kişinin yaşadığı ruh haline göre, kimisi sonbaharda yaprakları dökülen bir ağaç, kimisi ise bahar dönemi meyve çiçeklerini açmış bir ağaç hayal etti. Sonuç olarak ‘AĞAÇ’ kelimesini hayal edin dediğimizde herkes bir varlık hayal etti, kabuklu, dalları olan belki de yaprakları olan bir ağaç. Peki, neden ağaç deyince aklımıza bu varlık türü geldi. Çünkü dilimizde bu sözcüğe karşılık olan bir nesne var. A,Ğ,A ve Ç harfe bu sıralamada bir araya geldiğinde bir varlığın sembolü olmuş oluyor. Kelimeler aslında aklımızda canlandırma yapmamızı sağlayan sembollerdir. İnsanın yapısı gereği anlamlandırma dürtüsü vardır. Bebekler ses çıkran bir cisim duyduğunda o ses çıkaran cisim çıkardığı sesle bağdaşır. Yetişkinlerin araba dediği nesne bebek için ‘wututu’ olmuştur. Bebek bu şekilde kendini ifade eder.

Amblem ve Logo Nedir?

Konumuz olan amblem ve logoya gelecek olursak. Bu kavramlar bize yaşadığımız, başkalarının yaşadığı ya da yaşayacağımız deneyimleri ifade eder. Adidas’tan yola çıkalım herkes Adidas’ın logosunu bilir. Bir üründe bu logoyu gördüğümüzde, o ürünün Adidas tarafından üretildiği ve bize Adidas kalitesini, deneyimini sunacağını biliriz. Amblem ve Logo pazarlama dilindeki kelimelerdir. Her bir logo bir kelimedir, logoyu gören kişiye ne ile karşılaştığını anımsatan sembollerdir tıpkı kelimler gibi.  Basitçe tanımlarını yapacak olursak, logo ve amblemler, markaları tanımlayan yazı ve sembollerdir.

Amblem Ve Logo Ne İşe Yarar? Markalar İçin Önemleri Nelerdir?

Logolar sadece markayı tanımlama amacıyla yapılan tasarımlar değildir. Logo bir markaya sandığınızdan çok daha fazla şey katabilir. Öyle ki iki eşit seviyedeki hizmeti müşteri seçerken bir logonun verdiği güven bile müşterinin sizi seçmesini sağlayabilir.

  1. Logolar sizi rekabette öne geçirir; Logolar sizi tanımlayan eşsiz ve sadece size özel tasarımlardır. Bu yüzden markanızın bilinirliği logonuzun bilinirliğini arttırır. Logonuz sayesinde, bilinen bir logo sayesinde rakiplerinizi ekarte etmek çok kolay olacaktır.
  2. Markanızın değerlerini kullanıcıya yansıtır; Logolar sizi en iyi tanımlayn semboldür zaten bu yüzden logodurlar. Yeni bir insan ile tanıştığınızda ilk 30 saniyede kişinin kılığından kıyafetinden yola çıkarak kişi hakkında bir ön fikir oluşturursunuz buna imaj denir. Logo da böyledir iyi tasarlanmış bir logo ilk görüşte firmanız hakkında olumlu bir imaj oluşturur ve sizi daha iyi anlarlar.
  3. Logolar sizi akılda kalıcı yapar; çoğu firmaları sahip oldukları logolarla hatırlarız (Coco cola, Starbukcs, Facebook, Twitter, Instagram) çünkü logolar akılda kalıcı simgelerdir. Kullanıcı bir kere sizi deneyimledikten sonra başka bir yere gittiğinizde logonuzu gördüğünde, aklına yaşadığı deneyim gelecektir böylelikle sizi hiçbir zaman unutmayacaktır.

Amblem Nedir? Amblem Ve Logo Arasındaki Fark Nelerdir?

amblem ve logo arasındaki fark
amblem ve logo arasındaki fark nelerdir

Amblem logonuzun içindeki icondur. Nike’tan örnek verecek olursak Nike’ın ‘tik’ işareti bir amblemdir. Ama nike yazısıyla kullanıldığı zaman bu logo olmaktadır. Bazı durumlar vardır örneğinin BMW gibi logolar kendiliğinden amblemdir. Çünkü logo tek parçadan oluşmaktadır.

Amblem Örnekleri;

amblem örnekleri
amblem örnekleri

Logonun Elementleri Nelerdir? İyi Bir Logo Nasıl Olmalıdır?

En iyi logo sizi en iyi tanımlayan logodur. Bu cümle pek de yanlış sayılmaz tabi ki tasarım trendlerine uygun bir logo daha iyi olacaktır ama ‘iyilik’ göreceli bir kavram olduğundan dolayı kesin bir kalıp oluşturmak doğu olmayacaktır. Bunun yanında logo tasarımında kullanılan elementler şu şekildedir;

Renk; Logo tasarımında kullanacağınız renkler çok önemlidir çünkü renklerin psikolojisi diye bir kavram vardır. Seçiceğiniz renk markanızın hizmet verdiği sektörün dinemiklerini yansıtması önemlidir. Örneğin; güvenlik sektöründe hizmet veren bir firmaysanız, mavi renk sizin için uygun bir renk seçimi olacaktır.

Yazı Fontu; Renkte olduğu gibi logonuzu yaparken seçeceğiniz yazı fontu da markanıza uygun olması lazım. Moda sektöründe hizmet veren bir firma iseniz daha köşeli ince uzun fontlar seçmeniz gerekmektedir. Markanızın yüzünü yansıtacak bir font seçerek imajınızı güçlendirmeniz önemlidir.

Amblem; logonuzda amblem olması zorunlu değil lakin, amblem sayesinde daha iyi kendinizi anlatabilir ve daha akılda kalıcı olursun. Hizmetinizi en iyi yansıtacak, estetik bir amblem sizi akıllara kazıyacaktır.

Slogan; logonuzun altına daha düşük fontlarla (markanızın önüne geçmeyecek şekilde) bir slogon olması önemlidir. Kendinizi tek bir cümle ile açıklamanızı sağlar. Bazen de oldukça akılda kalıcı olabilmekte.

Bir Logonun Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Eşsiz olmalı; belki de en önemli özelliklerden birisi bu olacaktır. Logoyu logo yapan eşsiz bir şekilde sizi tanımlamasıdır. Çok sevdiğiniz bir markanın az değişik versiyonunun kullanmaktan kaçının. Başka bir markayı anımsatacak logo sizin imajınızı derinden sarsar size yararından çok zararı dokunur.

Sizi Tanımlamalı, Hedef kitlenize uygun olmalı; logoların en temel görevi sizi tanımlamasıdır şüpesiz bunun yanında hizmet verdiğiniz hedef kitleye de uygun olması gerekmektedir. Çocuk giyim satan bir firmanın karanlık ve köşeli logolar yerine, renkli ve yumuşak hatlı bir logonun kullanılması daha doğru olacaktır.

Kolay anlaşılabilmeli; yukarıda bahsettiğimiz bir insanla tanıştığınızdaki ilk 30 saniyenin önemi konusu logoda da geçerli bir unsurdur ama çok daha kısa süreli hali. Günümüz hızlı tüketiminde logoların da sadece ve hızlı anlaşılabilir olması önemlidir. Önceden gösteriş ön planda iken şimdi ise değişen tüketim anlayışlarımız ile birlikte logolar da değişti. Logonuz ilk 3 saniyede okunabilir ve anlaşılabilir olsun.

Boyutlandırılabilir olmalı; logonuzun nerde kullanılacığı tam olarak bilemeyebilirsiniz. Kimi saman logolar ufacık bir etiketlere de basılabilir kimi zaman devasa pankartlara da basılabilir. Her boyuta uygun bir logonuz olması önemlidir.

Neden Bir Logoya Sahip Olmalısınız?

Bir logoya sahip olmak demek, eşsiz olmak demektir. Aynı sektörde hizmet veren firmalar arasında logoya sahip olan daha sıyrılmış öne çıkmış olur. Bir logoya sahip olmak için bir şirket olmaya gerek yok kişisel olarak da bir logoya sahip olabilirsiniz. Adınız soy adınızdan binlerce insan var ama logonuzdan başka yoktur.

Bilal Çetin Logo
Bilal Çetin Logo

1 YORUM

  1. logo marka amblem yazınızı merak edip bakmak istedim son dakika vurgun yedim gibi bişey oldu gerçekten can alıcı oldu bu kullandığınız kelime ”Bir logoya sahip olmak için bir şirket olmaya gerek yok kişisel olarak da bir logoya sahip olabilirsiniz.” ve gerçekten düşününce çok mantıklı geldi kendime şansi logo markam olabilir neden olmasın dedim şuan teşekkür ederim yazınız için

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Yazılarımız