Auteur Yönetmen Nedir ve Kimlere Denir?

- Advertisement -

İçindekiler

Auteur yönetmenler, kısaca filmin her detayını çoğunlukla kendi belirleyen yazan, yöneten, yapımlayan ve kendi imzasını filmde uygulayan yönetmenlerdir. Auteur yönetmenlerin filmlerinde, riskin büyük kısmı yönetmelerdedir. Film başarısız olursa filmden en çok etkilenen yönetmendir çünkü çoğunlukla filmin yapımının finansmanlarını kendi sağlar, kariyerden çok maddi olarak da sıkıntıdadırlar. Her film onun zihninde yer alır ve oradan çıkar. Filmde baskın olan yönetmendir. Kendileri filmlerde kendi dediklerini yaparlar. Karakterler kendilerinden bir iz bırakırlar. Yönetmenler filmlerinin sonunu kendilerine göre açıklarlar ve seyirciye tamamlama imkanı vermezler. Sinematografiye ve sanata yoğun bir ağırlık verirler Sinemada Auteur yönetmenlerin büyük çoğunluğu 1950-1990 yılları arasında ortaya çıkmıştır ve çoğu işlerini bu yıllarda yapmıştır. Günümüz son 10 yılında Auteur yönetmenler sinemada çok sık görülmemekte, bunun sebebi sinemada günümüz döneminde sanat kaygısının oldukça azalmasındandır.

Auteur Kuramı ve Teorisi Nedir?

Auteur teorisi, bir film yönetmeninin filmin yaratımında başlıca etken olduğunu savunan bir film eleştirisi kuramıdır. Bu teori, bir film yapımcısının, filmin yaratım sürecindeki birçok aşamasında (senaryo yazımı, oyuncu seçimi, kamera açıları, kurgu vb.) kendine özgü bir imza bıraktığını iddia eder.

Auteur teorisi, film yapımında herhangi bir kişinin etkisinin olmadığına karşı çıkmaktadır. Bu teoriye göre, film yönetmeni filmin yaratım sürecinde bütün kararları veren ve filmin bütünlüğü üzerinde son söz sahibi olan kişidir. Bu nedenle, filmin tüm elemanlarının, senaryodan kurguya, müzikten oyuncu performansına kadar, yönetmenin stil ve vizyonu doğrultusunda şekillendiği düşünülür.

Auteur teorisi, bazı eleştirmenler tarafından eleştirilse de, birçok yönetmenin filmlerindeki imzalarını tanımlaması ve takip etmesi açısından önemli bir araç olmuştur. Bu teori, bir yönetmenin tüm filmlerinin benzer özelliklere sahip olması gerektiği anlamına gelmez, ancak bir yönetmenin filmlerinde belli bir tarz veya temaların olduğu düşüncesi üzerine kurulmuştur.

Bazı Auteur yönetmenler;

 • Stanley Kubrick
 • Andrei Tarkovsky
 • Ingmar Bergman
 • Akira Kurosawa
 • Lars von Trier.
 • Woody Allen.
 • Martin Scorsese.
 • Abbas Kiyarüstemi

Ülkemizden bazı Auteur yönetmenler;

 • Nuri Bilge Ceylan
 • Ömer Kavur
 • Zeki Demirkubuz

Yazar: Bilal Çetin ve Kerem Uzun

1 YORUM

 1. Türk sinemasında salt iki auteur yönetmen bulunmakta: Ömer Kavur, Zeki Demirkubuz… Metin Erksan da birçok filmiyle “auteur” yönetmen sayılabilir.

  “Auteur yönetmen” demek, “iyi yönetmen” demek değil.

  NOT: Abbas Kiyarüstemi (İranlı yönetmen).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Yazılarımız