Tıklanabilir Link Nasıl Yapılır?

Tıklanabilir link oluşturmak aslında oldukça basit bir işlemdir. Mantık olarak link vereceğiniz kelimeyi seçip, o kelimeye bir adres tayin etme işlemidir. Bu işlemi yapmanın birden fazla yolu vardır. Bu yolların bazıları html kod olarak, link tagleriyle ya da metin oluşturma ara yüzünün sunmuş olduğu link verme seçenekleri ile yapılmaktadır. bu yolların hepsi oldukça basit ama akılda kalıcılığı biraz zor yollardır. Bu yüzden size vereceğimiz kod bütünlüğünü kopyalayarak, dilediğiniz şekilde istediğiniz kelimeyi link verebilirsiniz. Link çıkışı olması, kullanıcı deneyim açısından oldukça yararlı bir işlemdir. Çünkü eğer link çıkışı olmazsa kullanıcı, sizin bahsettiğiniz konuya ulaşmak için o kelimeyi tekrardan arama panellerinden aratıp bulacaktır. Ama izin vermiş olduğunuz link bağlantısı sayesinde kullanıcı tek bir tıkla bahsetmiş olduğunuz sayfaya veya konuya ulaşabilir.

HTML Anchor Textli Link Oluşturma

Genelde web ortamında link vermek istediğimizde, iş bazen karmaşık bir hale gelebilir, web ortamında link vermenin en kolay yolu HTLM bir kod parçasıyla, anchor text yani çapa metni oluşturmaktır. Bu sayede ahref taginden yararlanarak istediğiniz bağlantıyı oluşturabilirsiniz. Vermek istediğiniz linki ahref bütününe, diğer kısmına ise bu linkin görünmesini istediğiniz kelimeyi ekliyorsunuz. Bu bağlantı verme şeklinin kodu şu şekildedir;

<a href=”http://www.babblela.com”>Babblela</a>

Babblela yerine kendi bağlantı adresini eklemelisiniz.

Link Tagiyle Bağlantı Oluşturma

Link tagi ise HTML bağlantının işe yaramadığı durumlarda alternatif olarak link oluşturmanızı sağlayan bir kod parçasıdır, bu kod parçası temel olarak üç temel bağlantı ile aynı mantıkta çalışmaktadır. Vermek istediğiniz linki ve görünmesini istediğiniz kelime şeklinde çalışmaktadır. Bu bağlantı vermenin kudu da bu şekildedir;

[link= http://www.babblela.com] babblela [/link]

Babblela yerine kendi bağlantı adresini eklemelisiniz.

Word’de Link Oluşturma

 1. Link vermek istediğiniz kelime bütünlüğünü seçin
 2. Sağ tıklayın
 3. Köprü sekmesini seçin
 4. Çıkan ekrandaki adres kısmına vermek istediğiniz linki ekleyin

Editörde Link Yapmak

Bir web sitesinde link oluşturmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 1. Link vereceğiniz web sitesinin adresini kopyalayın (CTRL + C).
 2. Metin editörünüzde veya blog platformunuzda, linki ekleyeceğiniz metni veya kelimeyi seçin.
 3. Seçtiğiniz metni veya kelimeyi tıklayarak vurgulayın.
 4. Editörünüzün üst menüsünde veya araç çubuğunda yer alan “Link ekle” simgesine tıklayın. Bu genellikle bir zincir şeklindedir.
 5. Açılan pencerede, link vereceğiniz web sitesinin adresini yapıştırın (CTRL + V).
 6. Gerekliyse, linkin açılacağı yeni bir pencere seçeneğini seçin.
 7. Tamam’a tıklayın.
 8. Linkli metninizi kaydedin veya yayınlayın.

Not: Bu adımlar her metin editöründe veya blog platformunda biraz farklı olabilir, ancak genel olarak benzerdir.

Tıklanabilir Bağlantı Nedir?

Tıklanabilir bağlantı ya da bilindik adıyla link, dijital ortamda tıklamak ya da üzerine gelerek, hedef bir sayfaya yönlendirilmesine denmektedir. Link kullanıcıların herhangi bir arama yapmadan direkt olarak hedeflenen sayfaya gitmesine yaramaktadır. Bu da çok büyük bir zaman tasarrufu demektir. Dijital ortamda link, genelde şu şekilde ikonu kullanır; 🔗 Eğer Bu ikonu görüyorsanız metin yazma ara yüzünden kolaylıkla link ekleyebilir, buna tıklayarak hedef bir sayfaya gidebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Yazılarımız