temel tasarım elemanları
temel tasarım elemanları nelerdir

Bir tasarım yaparken, hayal etme ve düşünme aşamasını geçtikten sonra, tasarımı gerçek ortama aktarırken, tasarım elemanlarından yararlanırız, yaptığımız her harekette biz farkında olmasak bile bu tasarım elemanlarını kullanırız. Kullandığımız elamanlar ile birlikte tasarımıza, estetik ve stil katmış oluruz. Tasarım elamanlarını kullanarak ve tasarım ilkelerine uygun olarak tasarımımızı gerçekleştiririz.

Görsel Tasarım Öğeleri

  • Nokta
  • Renk
  • Çizgi
  • Şekil
  • Form
  • Doku

Nokta;

Bir tasarım yapmak için bir nokta koymanız gerekmektedir. Nokta her yerde bulunur bir tasarımın başlangıcında da sonunda da nokta bulunmaktadır. Nokta, tüm elemanların en küçük yapı birimi olmasına karşın tek başına da anlamlı bir eleman olabilmektedir.

Renk;

Renk, tanımı gereği ışın yansıyan dalga boyunun beyinde anlamlandırılmasıdır. Renk, evrensel bir tasarım elemanı olduğundan tasarımcılar tarafından oldukça tercih edilir. Bir renk ile bir anlam sağlayabilir, Renkler Ana ve Ara olmak üzere sınıflandırılabilir. Ana renkler Kırmızı, Sarı, Mavi içen bu ana renklerin karışımıyla ortaya çıkan Mor, Yeşil, Turuncu ise ara renkler olarak adlandırılır. Aklınıza gelebilecek tüm renkler Ana renkler yolu ile elde edilebilir.

Çizgi;

Çizgi, noktalar bütünlüğünün belli bir yön doğrultusunda gitmesi demektir. Çizgi bir tasarımın temel yapı taşıdır. Bir çizgi sayesinde hacim ve derinlik sağlayabilirsiniz. Çizgiler yatay, eğik, düz, diyagonal, kesik, zikzaklı olarak kullanılabilir. Her bir çizgi sitili kendine has bir anlatım tarzı ve önemi vardır.

Form;

Tasarımda üç boyutluluk kavramı kullanmak istediğimizde Form elemanından yararlanırız. Form nesnelerin üç boyutlu olma halidir. Form sayesinde, genişlik, yükseklik, derinlik gibi algılar oluşturabilirsiniz

Şekil;

Genellikle diğer tasarım öğelerinin bir araya gelmesiyle şekil oluşur. Şekiller diğer elemanların oluşturduğu sınırlar, değerler farklılıklarına denir. Şekiller iki farklı durumda bulunabilir

Geometrik şekiller

Geometrik şekiller, kare, dikdörtgen, üçgen, beşgen gibi şekillerden oluşabilirler.

Organik şekiller

Doğada daha karmaşık şekilde bulunan şekillerdir.

Doku;

Doku bir yüzeyin, fiziksel ve görsel olarak algıladığımız niteliklerine verilen isimdir. Doku tasarımda özel his uyandırmak için kullanılan bir yöntemdir. Çoğu zaman tasarıma detay ve ayrıntı katmak için de kullanılabilir.

Desen

Dokuların yapısına baktığımız zaman, tekrar eden motifler görmekteyiz. Bu motiflerin tekrar etmesine desen demektedir. Desenler genelde ustalık ve kalite katmak için eklenen ince işlerdir. Sadece bu anlamda değil bir arka plan oluşturmak için de desenlerden yararlanılabilir.

Sanat / Tasarım Elemanlarının Önemi

Sonuç olarak bir tasarım yapmaya karar verdiğimizde, anlatmak istediğimiz duygu ve düşünceyi tasarım elamanlarıyla anlatmak durumundayız. Bu yüzden tasarım elamanların ne olduklarını ve ne işe yaradıklarını bilerek, daha bilinçli tasarımlar ortaya çıkarırız. Tasarım elamanları bir grafik tasarımcı ve ya tasarım işi ile uğraşan herkesin bilmesi gereken bir konudur.