Sinemada 180 Derece Kuralı Nedir? Önemi Nelerdir?

“180 derece kuralı” terimi, bir dizi iletişim stratejisini ifade eder. Bu kurala göre, bir tartışmada ya da çatışmada, diğer kişinin görüşünü anlamaya çalışmak için 180 derece dönmeli, yani kendi bakış açısından tamamen zıt bir konuma yerleşmelisiniz. Bu yaklaşım, diğer kişinin bakış açısını anlama ve empati kurma becerinizi geliştirir ve tartışma ya da çatışmayı daha yapıcı hale getirir.
Sinema en temel işleviyle yönetmenin izleyiciye mesaj anlatma, aktarma sanatıdır. Bu demek oluyor ki film ile izleyici arasında bir ikili diyalog meydana gelmektedir. Bir iletişimde mesajın aktarılmasındaki en önemli unsur o mesajın açık ve net olmasıdır. Açık ve net mesaj iletişimi güçlendirir, akılda soru işareti bırakmaz. 180 derece kuralı da sinemada aktarılacak olan mesajı açık ve net bir şekilde izleyiciye aktarılmasını sağlayan ve akılda soru işaretlerinin kalmamasını sağlar

180 Derece Kuralı Nedir?

En basit anlamıyla 180 derce kuralı, hayali bir aks çizgisi olarak tanımlanır. Bir masa ve karşılıklı oturan iki insan hayal edin bu iki insanın konuşmasını çekmek istediğimizde, kamerayı koyacağımız yer çok önemli oluyor çünkü bu iki insan karşılıklı konuşuyor ve biz her diyaloğu ayrı ayrı çekmek istediğimizde, çektiğimiz her plan bize karşılıktı konuşulduğunu anlatması gerekiyor.
Bunun için bir adet hayali aks çizgisiyle, konuşan çifti ortadan kesiyoruz ve elde ettiğimiz iki yarım dairenin sadece tek bir dairesinde tüm konuşma çekimini gerçekleştiriyoruz. Böylelikle bir yarım daire içinde istediğimiz açıdan çeksek bile diyalog yönünü bozmamış oluyoruz. Örnek:
Bir futbol maçı izlediğinizi düşünün. Bu futbol maçında karşılıklı olarak iki tribüne de kamera yerleştirdiğinizi düşünün. Her pas atıldığında diğer kameraya geçildiğini farz edersek. Sürekli eksenimiz değişmiş olacak ve hangi takım nereye atak yapıyor tam anlayamayacağız ve beynimiz karışacak maça odaklanamayacağız. Bu tür sorunların yaşanmaması için maçlar hep tek tribünden çekilmekte.

180 Derce Kuralının Önemi Nedir?

180 derece kuralı, sinema ve televizyon gibi hareketli görüntü medyalarında kullanılan bir kuraldır. Bu kurala göre, aynı sahnenin içindeki iki karakter arasında hayali bir çizgi çizilir ve kamera pozisyonu bu çizginin aynı tarafında tutulur. Bu kuralın amacı, seyircilerin sahneyi daha kolay takip edebilmelerine yardımcı olmak ve sahnedeki karakterlerin yerlerini ve hareketlerini daha net anlamalarını sağlamaktır.

180 derece kuralının önemi, seyircilerin sahnede neler olup bittiğini daha net bir şekilde anlamalarına yardımcı olmasıdır. Kurala uyulmadığı durumlarda, sahnedeki karakterlerin yerlerinin ve hareketlerinin seyirciler tarafından net bir şekilde anlaşılamaması ve sahnenin anlaşılmaz hale gelmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu da seyircilerin film veya programdan kopmalarına ve ilgisini kaybetmelerine neden olabilir.

Ayrıca, 180 derece kuralı, film yapımında kullanılan diğer kamera kurallarının temelini oluşturur. Bu nedenle, bu kuralın iyi anlaşılması, filmin sahnelerinin ve karakterlerinin doğru bir şekilde çekilmesi için önemlidir.

  • Sahne devamlılığının sağlar.
  • Mesajın net bir şekilde aktarılması sağlar. Böylelikle izleyicinin aklında soru işareti kalmaz.

180 Derece Kuralı Nasıl Bozulur?

  • Kamera kayıttayken herhangi bir cut olmadan kameranın eksen değiştirmesi.
  • Psikolojik bunalım vb durumlar ile karşıysak seyirciye bunu hissettirmek için bozulabilir.
  • Oyuncuların yer değiştirmesi yoluyla eksenin de otomatik olarak değişmesi

180 Derece Kuralını Anlamak

180 Derece kuralını yönetmen ve izleyici arasındaki ilişki için önemli bir terimdir. Sonuç olarak izleyici yönetmenin kameraya kaydettiği ve kurguladığı görüntüleri izler bu yüzden tüm olayları iki boyutlu görür bu da en ufak bir olayda izleyicinin aklında soru işaretleri oluşturabilir. Bu yüzden gerekli olmadıkça yönetmenlerin 180 derece kuralının dışına çıkılmaması önerilir.

Yazar: Bilal Çetin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Yazılarımız