Grafik tasarımın en önemli unsurlarından birisi kuşkusuz Tipografidir. Tipografi tasarıma anlam kazandıran en büyük unsurdur. Çünkü vermek istediğiniz bir mesajı çoğu zaman yazı yazarak sağlarsınız. Mesajınız anlamını daha çok pekiştirmek için tipografiye başvururuz. Tipografi kelime anlamı olarak verilecek mesajın okunabilir ve ilgi çekici bir hale getirmek için kullanılan teknik ve sanattır. Tipografiyi, yazı karakterleri, satır boşlukları, satır yüksekliğini, harflerin arasındaki boşluğu, noktalamaları ayarlayarak sağlarız.

Biz bu yazımızda tipografinin yazı karakterlerini işleyeceğiz. Yazı karakteri adeta mesajın kimliğidir. Her mesaja her yazı fontu kullanılmaz. Daha önceki yazılarımızda bu olaya örnek bir vaka olan Comic Sans’ın talihsiz hikayesini inceledik. Vermek istediğiniz mesaj ciddi bir mesajsa siz Comic Sans gibi bir yazı fontu kullanamazsınız. Her fontun bir duruşu bir kimliği vardır ‘Trajan’ gibi bir fontu siz eğlence içeriğinde kullanmanız vereceğiniz mesaja çok uyuşmaz, onun yerine ‘Lobster Two’ gibi bir font kullanarak daha sağlıklı bir mesaj vermiş olursunuz.

Her fontun bir duruşu, bir karakteri vardır, hatta cinsiyetleri vardır. Çok genel olarak fontları serif ve sans serif olarak ikiye ayırabiliriz. Serif çentikli fontlara denmekte Sans Serif de çentikli olmayan fontlar için kullanılır.

Erkek bakım ürünleri satan bir firma için keskin hatları olan bir font tercih edilirken, kadın güzellik hizmeti veren bir firma için ince ve yumuşak hatları olan bir font tercih edilir. Bu olay satece cinsiyette değil sektörel olarak da değişiklik gösterebilmekte. Bir turizm firması için renkli eğik eğlenceli yumuşak hatlı bir font kullanılırken bir mücevherat firması için zarif, dik ve keskin hatlı fontlar kullanılır.

Kısacası bir tasarımda font kullanacakken ya da font seçecekken verilmesi gereken mesaja göre hareket edilmeli. Çok beğendiğiniz bir fontu, her tasarımda kullanmamalısınız.

Yazar: Bilal Çetin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here