Zeytin Teorisi Nedir? Hikâyesi Nedir?

Zeytin teorisi, How I Met Your Mother’ın 19 Eylül 2005 tarihinde yayınlanan ilk bölümüyle hayatımıza girmiştir. Dizide ‘olive theory’ olarak geçen Bu teori çiftlerin birbirine olan çekimlerinin zıtlıktan geldiğini, zeytin seven le sevemeyen iki kişinin bir birlerine çekileceğini ve Ted’in deyimiyle mükemmel dengeyi oluşturacağını söyler. Ted bu teorinin temellendirmesini Marshall ve Lily çiftine dayandırır. Lily zeytinleri seviyorken, Masrhall ise nefret eder. Ted için Lily ve Marshall çifti, mükemmel denge ilişkisidir.

Zeytin Teorisinin Hikâyesi

HIMYM pilot bölümünde, Ted, Robin’le ilk randevusunu Marshall ve Lily’ye anlatırken, Ted, Robin’in mükemmel bir eş olduğunu anlatırken en çok vurguladığı kısım olan zeytin teorisine de uyduğunu söyler. Lily ve Marshall’a çiftine dayanan zeytin teorisi, Ted’in mükemmel çiftin tanımlaması olarak kullanır. Lily zeytinleri sever Marshall ise onlardan nefret eder. Ted’in kendi dünyasında bu olay, bir elmanın iki yarısı gibidir.

 

Zeytin Teorisi Doğru mu?

Zeytin teorisinden bahsettik. Peki bu teori doğru mu? Dizinin ileriki bölümlerinde bir flashback sayesinde, Marshall’ın Lily’i tavlayabilmek için zeytinleri sevmesine rağmen, sevmiyorum dediğini öğreniriz. Dizinin başlangıcında mükemmel çift olan Ted ve Robin ileride anlaşamayarak, ayrılma kararı alırlar (Robin ise ileride zeytinleri sevdiğini söyler). Her ne kadar dizi içinde çok tutarlı bir teori olmasa da zıt kutupların birbirini çekmesi konusu oldukça mantıklı gelebiliyor. Kısaca bir ilişkide birbirinden farklı iki çiftin birbirlerinin eksik taraflarını doldurup, mükemmel dengeyi yakalayabilmesi mantığında olan bu teorinin doğruluk payı da oldukça yüksek olmaktadır.