Bugün, bir asırdan fazla elektrik teknolojisinin ardından, merkezi sinir sistemimizi küresel bir kucaklamayla genişlettik ve gezegenimiz söz konusu olduğunda hem uzay hem de zamanı ortadan kaldırdık.

Marshall McLuhan, Medyayı Anlama, 1964.

Marshall McLuhan Kimdir?

Marshall McLuhan 1911-1980 arası yalamış kanada’lı düşünürdürdür. University of Manitoba Trinity Hall, Cambridge da eğitim almıştır. McLuhan’ı öne çıkaran çalışması medya teorileri üzerine yaptığı çalışmalardır. ‘Ortam Mesajdır’ ve ‘Küresel Köy’ gibi teorileriyle medya alanında bir devrim açmıştır. Bu World Wide Web’ın (inernet) icadından tam 30 yıl önce tahmin etmiş olmasıdır.

Küresel Köy (Global Village) Nedir?

1960’ların başında McLuhan tüm medya camiasında devrim olacak bir teoriyi öne sürdü basılı medyanın yerini elektronik medyanın alacağını ve bunun büyük bir bağımlılık haline geleceğini öne sürdü. Bu çılgınlık o kadar çok büyük olacaktı ki, tüm dünyayı saracaktı ve McLuhan bu çılgınlığa ‘Küresel Köy’ tanımını yapacaktı. Baskı kültürü bireysel bir kültürdür, bir kitabı sadece tek kişi okuyabilir ve o kitaptan çıkardığı düşünce, fikir herkes için değişken olabilir. Ama elektronik düzlemde bu böyle değildir, bir yazıyı anda herkes okuyabilir, yorumlayabilir ve paylaşabilir. McLuhan, Küresel köy tanımında, gerçek bir köyü örneklem almıştır. Gerçek bir köyde herkes herkesten haberdardır. Kimin ineği bugün kaç litre süt vermiş, kim ölmüş, kim evlenmiş, kimin çocuğu doğmuş bir köyde birbirinden haberdar olmayan yoktur. McLuhan buradan yola çıkarak 7 milyar nüfuslu dünyanın her an her saniye birbirlerinden haberdar olabileceğini öne sürmüştür. Ayrıca tüm dünyanın birbiriyle bu kadar bilgi paylaşması, günümüzde en değerli nesne olacaktır. Bu kadar büyük bir sektörün peşinden şirketler milyarlarca yatırım yapacaktır. Sonucunda Big Brother(Büyük Birader) tarafından izlenmekte olacağız. Konumuza dönecek olursak artık bir İskenderiye kütüphanesine ihtiyacımız yok ya da bir tanıdığımıza mektup gönderip geri almak için aylarca beklememize gerek yok. Artık herkesin kendi İskenderiye Kütüphanesi var kendi posta memurları var ve çok hızlı.

Tek Dil Tek Kültür Tek Tip İnsan

McLuhan medya öğelerinin sosyal yapı üzerinde araştırma yapan ve teori ileriye süren ilk araştırmacılardandır. Düşündüğümüz her şeyi yapmamızı ve bütün dünya ile saniyeler içinde iletişimde olmamızı sağlayan internet, tıpkı bir köy gibi tek bir kültür, tek bir dil ve birbirlerine çokça benzeyen insanlar oluşturmaktadır. Buna inanmıyor olabilirsiniz ben farklıyım diyor olabilirsiniz ama gerçek bu. Eğer uzun bir süre internet kullandıysanız sizdeki en büyük değişkenlik bilginin kolay elde edilebilir olduğu düşüncesidir. Siz fark etmeseniz bile bu sizin temel bir refleksiniz haline gelmiştir. Evinizdeki bir priz arıza yaptığında, ilk yapacağınız iş Google’a ‘Priz tamiri’ yazıp prizinizi tamir etmektir ya da prizinizi tamir edemezseniz Google’a tekrardan ‘İstanbul Elektrikçi’ yazarak İstanbul’un tüm elektrikçilerini görebilir, içinden dilediğiniz elektrikçiyi seçebilirsiniz bu gibi durumlarda saniyeler içinde sorununuzu gidermiş olacaksınız. Bir teşekkür dahi etmeyeceksiniz Google’a çünkü bu normal bir şeydir. Ama internet kullanmayan biri için basit bir priz arızası bile çok büyük sorunlara yol açacaktır. Siz o kişiye priz tamirini öğrettiğiniz zaman bu kişi size sonsuz teşekkür edecektir çünkü onu büyük bir dertten kurtarmışsınızdır, internet olmadan o kişi elektrikçi aramaya çıkacaktı ve ilk bulduğuyla belki fiyatta anlaşamayıp başka bir elektrikçiye gidecekti ve ortalama 3 saatini priz tamirine harcayacaktı.

McLuhan ‘Ortam Mesajdır’ Teorisi

McLuhan’nın küresel köy teorimi dışında büyük diğer teorisiyse, ‘ortam mesajdır’ dır. Bu sözünde McLuhan ortamın kendi karakteristik özelliği olduğu ve sadece kendi başına da bir mesaj olduğunu öne sürer. Şöyle düşünelim, bir haber duydunuz, bu haberi televizyonda duyduğunuzda farklı bir önem verirsiniz, Instagram’da dolaşırken gördüğünüzde farklı bir önem verirsiniz, evinize mektupla geldiğinde faklı bir önem verirsiniz. Bir mesajı aktaran ortamın etkisi, iletişimde farklı sonuçları olabilir, bu da ortamın mesaj yerine geçmesini sağlayabilir.

Yazar: Bilal Çetin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here