Slider Nedir? Nasıl Tasarlanır?

- Advertisement -

İçindekiler

Sliderı tanımlayacak olursak slider bir web terimidir. Kelime İngilizce kökenli olup ‘kayan’ anlamını taşımaktadır. Kısaca tanımlayacak olursak, web sayfası üzerinde birkaç banner ile slideshow hazırlamamıza slider denir.

Slider, web sitelerinde genellikle ana sayfada kullanılan, bir dizi görsel veya medya dosyasını otomatik olarak kaydıran bir araçtır. Slider, web sitelerinde dikkat çekmek istenilen öğeleri vurgulamak ve kullanıcılara farklı içerikler sunmak için kullanılabilir.

Slider, genellikle büyük resimler, slayt gösterileri, videolar, metinler veya butonlar gibi içerikleri barındırabilir. Kullanıcılar, slider üzerindeki düğmeleri veya işaretçileri kullanarak, içerikleri kontrol edebilirler. Slider, farklı animasyon ve geçiş efektleri ile tasarlanabilir ve genellikle web sitelerinin görsel tasarımını zenginleştirmek için kullanılır.

Slider Nasıl Olmalı?

Genelllikle web sayfasının en üst kısmında olup, ülkemizde web sitesinin açılışında ziyaretçiyi karşılayan, genellikle sitenin en çok dikkat çeken noktası olup, kampanya, tanıtım içeren banner türüne slider diyoruz. Bu amaçla kullanılacak bir banner, ziyaretçiyi karşılayacak ve site sahibinin istediği dönüşümü almasını sağlayacak bir nitelikte olmalıdır. Bir e-ticaret siteniz var ise sliderınız ürün kampanyası içermesi ve bunu dikkat çekecek şekilde tasarlanmış olması, kullanıcılarınızı ürüne ve kampanyaya odaklayıp dönüşüm almanızı sağlayacaktır. Ya da kurumsal bir web siteniz var ise kurumunuz hakkında bilgi içeren etkileyici bir slider ziyaretçilerinizin gözünde farklı bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

Genel olarak konseptinizi ve amacını belirledikten sonra şu maddelere dikkat etmeniz sizin için iyi olacaktır;

  • Responsive (mobil uyumlu olması): bannerınızın mobilde herhangi bir detayının kesilmemiş olması önemlidir.
  • Dikkat çekici olması lazım
  • Kendini anlatan bir metne sahip olmalı
  • Web sitenizi tanımlayan bir konseptte olmalı

Çok fazla slider koyup siteyi yavaşlatmamanız gerekli

Slider Nasıl Yapılır?

Slider bir web terimi olduğu için piksel ortamında bir çalışma yapmak gereklidir. Bu tasarımı yaparken piksel tabanlı programları kullanmanızda fayda bulunur. Piksek tabanlı program dendiği zaman akla ilk Adobe Photoshop gelir. Adobe Photoshop sayesinde istediğiniz gibi slider tasarlayabilirsiniz.

Slider Boyutları Nedir?

Slider genellikle yatay dikdörtgen şeklinde kullanıldığından çok geniş boyutlar tercih edilmemektedir. Slider için kullanabileceğiniz boyutlar şunlardır;

1920×600

1920×500

1600×400

1200×550

Slider Örnekli;

Öne Çıkan Yazılarımız