Silüet Nedir? Fotoğrafta Nasıl Yapılır?

Silüet bir resmin dış çerçevesinin çizilmesi ve içinin doldurulmasıyla oluşan şekle denir. Silüetlerde ayrıntı olmaz sadece nesnenin dış hatları bulunur, bir gölge gibidir.. Birçok durumda silüet oluşabilir. Silüetlerle en çok karşılaştığımız durum, güneşin ışının, ters ışıkta kalınmasıyla oluşur. Güneş eğer batarken bir nesneye vurursa bu nesnenin bir yönü aydınlık diğer yönü ise karanlık olacaktır. Bu durumda karanlık taraftaki yüzeyde yansıyan bir ışık olmadığından dolayı nesnelerin detaylarını göremiyoruz. Bu da nesnenin sadece dış hatlarını görmemize yol açıyor böylelikle silüetler oluşuyor.

Siluet kelimesi, Fransızca “silhouette” kelimesinden Türkçeye geçmiştir. Silhouette kelimesinin kökeni ise tam olarak bilinmemektedir. Ancak, genel olarak Fransız devlet adamı Etienne de Silhouette’ye atfedilen bir terim olarak kabul edilir. Etienne de Silhouette, 18. yüzyılda maliye bakanlığı yapmış ve sıkı bir harcama politikası izlemiş bir kişilik olarak bilinir. Lüks harcamaları kısıtlamaya çalışan insanlar arasında alay konusu olmuştur ve bu kişiler, yüksek ücretler ödemeden basit bir şekilde portrelerini çizdirmek istemişlerdir. Siyah kağıt üzerine beyaz bir çizgi ile yapılan bu portreler, bugünkü anlamıyla “siluet” olarak adlandırılmıştır. Günümüzde ise siluet terimi, basit ve gölgesi alınarak yapılan, karanlık bir çizgiyle belirginleştirilen figürler için kullanılmaktadır.

Fotoğrafta Silüet

Silüetin en çok kullanıldığı alanlardan biri ise silüettir. şehirlerin, dağların, binaların, insanların silüetlerine fotoğrafçılıkta çok sık rastlamaktayız. Fotoğraf biraz anı yakalama sanatı olduğundan ve silüetler de güneşin ters ışık vermesiyle oluştuğundan, insanlara etkileyici gelmektedir. Fotoğrafta silüet daha çok öğle vakti değil de gün batımı zamanında gerçekleşmektedir. Bunun sebebi silüet oluşması için güneşin ters bir şekilde vurması gerekmektedir. Bu olay en iyi gün batımında gerçekleşmektedir. Gün bakımında güneş 180 derecelik eksende en diplerde olduğundan ve bu sebepten de ters ışıktan vurduğundan silüet oluşmaktadır.

Fotoğrafta Silüet Nasıl Yapılır?

Fotoğrafta silüet yapmanın birçok yolu vardır. En bilindik olanı, Güneşe veya ışığa karşı neslere koyup karanlık tarafından çekmektir. Böylelikle bir silüet görünümü elde edebiliriz. Bunun sebebi güneşin ters bir açıdan vurup silüet oluşturmasından kaynaklanmaktadır ve bu yöntem en bilindik yöntemdir. Bir diğer silüet oluşturmanın yolu da fotoğrafın beyaz ve ışık gölge ayarlarıyla oynanılmasından geçmektedir. Bu fotoğraf ayarı şu şekilde yapılır:

 1. Silüet Yapmak istediğiniz bir fotoğraf seçin,
 2. Bu fotoğrafı bir fotoğraf düzenleme programında açın (önerilen programlar: Adobe Lightroom veya Adobe Photoshop),
 3. Fotoğrafın kontrastı, pozlaması, ışığı ve gölgesi ayarları yapabilceğiniz paneli açın,
 4. Bu panelde ‘White’ ayarını kısın,
 5. Ardından ‘Shadow’ ayarını da kısın,
 6. Eğer bu ayar da tam anlamıyla silüet oluşturamadıysa, ‘Black’ ayarını kısın,
 7. Eğer bu ayarlar da olmuyorsa muhtemelen çektiğiniz fotoğraf çok aydınlık bir fotoğraftır. Eğri ayarlarıyla oynayarak da silüet yapmayı deneyebilirsiniz ama düzgün silüet fotoğrafı için biraz ters ışık gerekmetedir.

Resimde ve Grafik tasarımda Silüet

Silüet genelde nesnenin dış hatlarının görünümü olduğundan çok hatta hiç detay barındırmazlar. Bu sebepten dolayı kolay elde edilebilir sonuç ve bir şeyleri çağrıştırması adına resimde ve grafik tasarımda çok sık tercih edilmektedir. silüet çizimleri genelde vektörel olarak yapılmaktadır ve grafik tasarımda görsel materyal olarak çok sık tercih edilmektedir. Bir figürün silüeti, bir şehrin silüeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatta çoğu iconlar bir nesnenin silüetinin çizimidir.

Vektörel Silüet Nasıl Yapılır?

Vektörel Silüet Nasıl Yapılır?
Vektörel Silüet Nasıl Yapılır?

Silüetler özellikle grafik tasarım alanında çok sık tercih edilmektedir. Peki vektörel bir silüet çizimin yapım adımları şu şekildedir:

 1. Vektöre dönüştüreceğiniz nesnenin veya fotoğrafı Adobe İllustaratore Yükleyin,
 2. Ardından pen tool ile resmin etrafından geçin,
 3. Yapmış olduğunuz yolun içini siyaha boyayın,
 4. Ve oluşturduğunuz şekilin arkasındaki fotoğrafı kaldırın,
 5. Vektörel silüetiniz şu anda hazır durumda, oluşturduğunuz çizimi ai, eps veya png formatında kaydedin.
Bilal Çetinhttps://www.bilalcetin.net
Merhaba ben Bilal. 1998 Yılında Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak İstanbul'da doğdum. Lise eğitimimi İbrahim Mütefferika Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde grafik tasarım okuyarak tamamladım. Lisans eğitimimi Yalova Üniversitesi, İletişim sanatları bölümünde tamamladım. 2022 yılı itibari ile Yalova Üniversitesi'nde İletişim bölümünde yüksek lisans eğitimimi sürdürüp, yeni medya alanında çalışmalar, araştırmalarda bulunuyorum. Profesyonel kariyerim ve mesleki olarak da aktif olarak grafik tasarım ve web tasarım alanlarında çalışmalarda bulunuyorum.

Öne Çıkan Yazılarımız