sosyal medya post tasarımları

Sosyal medya günümüz işletmeleri için oldukça önemli bir platformlar bütünü haline geldi. Sosyal medya platformları sayesinde işletmeler satışlarını, daha fazla artırabiliyor. Bunun yanında daha fazla kitleye kolayca ulaşabiliyor. Eskisi gibi bir afiş, broşür tasarlayıp kapı kapı dağıtmaktan ziyade, sadece bir sosyal medya reklamı veya gönderisi ile (post tasarımı) ile kampanyalarını ve ürünlerini kullanıcılara çok daha hızlı bir şekilde ulaştırılabiliyor.

Kullanıcılar sosyal medya tasarımlarını inceledikçe,  firmaların kampanyalarını ve ürünlerini görüyor. Gördükleri doğrultusunda firmalar bir dönüşüm elde edebiliyor, Bu dönüşüm sayesinde satışlarını artıyor. Cirolarını katlıyor.

Sosyal medya tasarımlarının önemli olan unsurlardan birisi ise verilmek istenilen mesajı doğru şekilde yerleştirilmesi, doğru bir kampanya düzeni oluşturulmasıdır. Bu kampanya düzenini oluştururken işin profesyonel olması ve planlan stratejiyi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmesi için tecrübe gerektirir. Bu yüzden sosyal medya tasarımları bir grafik tasarımcı tarafından tasarlanmalıdır. Grafik tasarımcı kendi tecrübesinden ve yeteneklerinden yararlanarak firma için en optimize edilmiş sosyal medya gönderileri oluşturmaktadır. Tabii ki de bu gönderileri oluştururken tasarımcının tecrübesine ve yeteneğine bağlı fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Sosyal Medya Post Tasarımlarını Etkileyen Unsunlar;

Sosyal Medya Post Tasarımları fiyatlarını etkileyen unsurlar şunlardır:

  • Tasarımcının tecrübesi tasarımızın ne kadar deneyimli olduğu,
  • Tasarımcının ne kadar uzun süre çalışılacağı.
  • Tasarımcıya kaç iş verileceği ve
  • Tasarımcıdan istenilen post’un kalitesi

Bunlar Sosyal Medya Post tasarım fiyatlarını etkileyen unsurlardır.

Sosyal Medyada İhtiyacınız Olabilecek Tasarımlar;

Sosyal medya ihtiyacınız olabilecek birden fazla tasarım çeşidi mevcuttur. Bunlar platformların kendilerince oluşturduğu alternatif gönderi şablonları olabilir. Platformlarda haber kaynağı, haber akışı, story, reels gibi birden fazla paylaşım şekli bulunmaktadır. Bazen sayfaların kapak fotoğraflarına ihtiyaç duyulur. Bazense bir story, bir sürü değişik gönderi şekilleri vardır ama hepsinin bir profesyonel tasarımcı tarafından tasarlanması gerekmektedir.

Markalar İçin Sosyal Medya Tasarımlarının Önemi;

Sosyal medya tasarımları, markayı logosundan sonra sosyal medya temsil eden en önemli etkendir. Bir sosyal medya tasarımının olmazsa olmazı kesinlikle bir düzen ve şablondur. Düzenli bir şekilde yapılmış sosyal medya yönetiminin şablonları, firmaya kesinlikle daha kurumsal bir hava verecektir. Düzenli bir şekilde telefon numarasının logosunun gerekirse adresinin veya internet sitesinin

bilgilerinin olduğu bir sosyal medya şablonu kullanıcılara belli bir düzen ve güven hissettirecektir. Bu da dönüşüm oranı oldukça arttıracaktır.

Aynı zamanda eğer birisi sizin gönderinizi kendi tarafından paylaşırsa bu sosyal medya şablonları üzerinden kendi reklamınızı ücretsiz bir şekilde yapmış olursunuz. Bu bir nevi ücretsiz reklam olacaktır. Bu yüzden sosyal medya tasarımlarının özenle yapılması ve profesyonelce düzenlenmesi şirketlerin marka bilinirliği ve güvenirliği açısından dijital ortamda oldukça etkileyici bir yöntemdir.

Özel Gün Tasarımları

Özel günler firmaların belki de en sık paylaşım yaptığı günlerden birisidir. Bazı firmaları bazı özel günler daha bu yararlı olabilmektedir. Mesela alışveriş sitelerinde, kadınlar günü, anneler günü gibi günler özel günler, ekstra kampanya gerektirmektedir ve özel tasarımlar olmalıdır. Onun dışında milli bayramlar, dini bayramlar ve daha bir süre önemli günler firmalar için paylaşım yapılması arz etmektedir. Firmalar özel günlerde ve dini bayramlarda paylaşım yaptıkça kullanıcılar arasındaki bağı kuvvetlendirir ve onlardan biri olduğunu hissettirir. Geri dönüşüm daha fazla artmaktadır. Bu yüzden özel günlerde paylaşım yapan şirketler bir adım daha önde olacaktır. Hatta bunu bir video ile duygusal biri hale getiren firmalar çok daha başarılı bir sosyal medya yönetimi gerçekleştirmiş olacaktır.

Sosyal Medya Nedir?