Erasmus Öğrencilerine Rota Önerileri

- Advertisement -

İçindekiler

Erasmus son zamanlarda yurt dışına çıkmak isteyen Türk gençleri için oldukça önemli bir fırsattır. Çünkü ülkemizdeki eğitim sistemi, döviz kurundaki sürekli artışlar, yurt dışındaki ülkeler arasındaki itibarımızın azalması ve vize konusunda ülkemiz vatandaşlarının sıkıntı yaşaması Türk gençlerini Erasmus projesine yönlendirmektedir. Bu bağlamda, Erasmus projesine katılan öğrenciler için uygun ve düşük bütçeli gezi rota önerilerine değineceğiz.

Kuzey Ülkeleri

Ülkeler: Litvanya, Estonya, Letonya, Almanya

Bütçe: 3/5

Polonya’nın çok fazla ülkeye sınır olmasının pek çok avantajı vardır. Bunlardan en önemlisi gezmeyi seven ve az para harcamak isteyen insanlar için bulunmaz bir nimet olarak görülebilir. Bu anlamda Polonya’ya yakın olan kuzey Avrupa ülkeleri arasında görülen Litvanya, Estonya, Letonya ve Almanya Erasmus öğrencilerinin ilk gezi rotaları için oldukça uygun yerler olacaktır. Bütçesel anlamda çok fazla sizi sarsmayacak ülkeler olması sebebiyle ilk öneriler rotalardır. Ancak bu ülkelerin dezavantajı olarak kış aylarında oldukça, diğer aylarda biraz soğuk olmalarıdır. Almanya dışındaki diğer ülkeler küçük ülke oldukları için ekonomik olarak da çok fazla para harcamayarak gezebilirsiniz. Almanya büyük bir ülke olması ve ekonomik olarak çok gelişmiş olmasına rağmen çok az bütçe ayırabilirsiniz. Bu ülkelerde gezilecek şehirler olarak Vilnus, Riga, Tallin, Berlin, Köln, Münih gibi şehirler başa çekmektedir.

İskandinav Ülkeleri

İskandinav Ülkeleri

Ülkeler: Norveç, İsveç, Danimarka, Finlandiya

Bütçe: 5/5

Herkesin bir gün gitmek istediği İskandinav ülkeleri… Elbette herkes gitmek istiyor ancak bu ülkelerin ekonomik olarak çok fazla gelişmiş olması bütçesel anlamda oldukça sıkıntılıdır. Buna rağmen yine de bu ülkelere en azından ölmeden gidip görmek için her şeyi yapmaya ve harcamaya değer. Bu ülkelere baktığımız zaman, oldukça soğuk ve refah seviyesi olarak Avrupa’nın çok çok ötesindedir. Rotanızda bu ülkeleri ekleyecekseniz bütçenizin büyük kısmını sadece bu ülkelere ayırarak rahatça gezebilir ve eğlenebilirsiniz. Bu ülkelerde gezilecek şehirler arasında Oslo, Stockholm, Kopenhag, Aalborg, Helsinki gibi şehirler başa çekmektedir.

Batı Ülkeleri

Ülkeler: Hollanda, Fransa, Belçika, Lüksemburg

Bütçe: 4/5

Rüyaları süsleyen güzellikleri görmek için en ideal rota batı Avrupa ülkeleridir. Bu ülkelerin özelliklerine baktığımız zaman, Avrupa’nın en çok turistini ağırlayan ve çeken ülkelerdir. Gelişmiş ve dillere destan güzelliklere sahip şehirleri her yıl milyonlarca turistin ve Erasmus geni öğrencilerin uğrak noktası oluyor. Bu ülkelerin gezilecek şehirlerine baktığımız zaman, Amsterdam, Eindhoven, Paris, Lille, Lyon, Marsilya, Brüksel, Gent, Lüksemburg şehirleri başı çekmektedir.

Güney Ülkeleri

Güney Ülkeleri

Ülkeler: Portekiz, İspanya, İtalya, İsviçre, Slovenya

Bütçe: 4/5

Yazın sıcaklığını doyasıya yaşamak için en ideal rota olarak güney Avrupa ülkeleri vazgeçilmezdir. Müthiş tarihi yapıları, binaları, turistik noktalar ve doğasıyla güney ülkeleri her zaman tatil noktalarının başında olmuştur. Özellikle sıcak ve deniz tatilini de rahatlıkla yılın her mevsiminde yapabilmenize olanak sağlamaktadır. Bütçesel anlamda ne çok fazla ne da çok az denecek kadar bütçenizle, daha doğrusu sizin inisiyatifinize kalmış, iyi bir şekilde gezebilirsiniz. Polonya’nın ucuz uçak ulaşımı sayesinde bu ülkelere doğrudan ucuz biletle birlikte gelerek baştan aşağıya rotanızı tamamlayabilirsiniz. Gezilecek şehirler arasında Lizbon, Porto, Madrid, Barselona, Mallorca, Milano, Floransa, Venedik, Roma, Pisa, Bern, Zürih, Ljublijana gibi şehirler başı çekmektedir.

Orta Avrupa Ülkeleri

Ülkeler: Avusturya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan

Bütçe: 3/5

Polonya’nın çok fazla sınıra sahip olmasının en büyük avantajı seyahatseverlere yaramaktadır. Bu bağlamda, Polonya’ya sınır olan ve oldukça yakın olan orta Avrupa ülkeleri azımsanmayacak derecede sahip oldukları güzellikler ve turistik yerleriyle önemli konumdadır. Polonya’dan tren veya otobüsle birlikte hemen kolayca ulaşımı sağlayabileceğiniz bu ülkeler, küçük olmasının yanına bütçenize en iyi gelecek yerlerdir. Örneğin diğer Avrupa ülkelerinde geziniz için 100 Euro bütçe ayırıyorsanız bu ülkelerdeki gezileriniz için ortalama 40 Euro gibi bütçe ayırmanız sizler için oldukça yeterli olacaktır. Gezilecek şehirlere baktığımız zaman Viyana, Salzburg, Bratislava, Prag, Brno, Budapeşte gibi şehirler başı çekmektedir.

Öne Çıkan Yazılarımız