Resimden Font Bulma Sitesi (Ücretsiz)

Font bulma sorunu, özellikle grafik tasarım işleriyle uğraşan kişilerin çokça karşılaştığı bir durumdur. Bazı siteler sayesinde çözüm mümkündür. Belirli bir görsel veya basılı materyal üzerinde yazılan yazının hangisi olduğunu bulmak, o işe benzer iş yapmak veya o işi düzenlemek için oldukça kritiktir. Görselin ham veya yapım dosyası olmadığından dolayı, Adobe Photoshop, Adobe Illustrator gibi dosyalarda düzenleme yapmak istediğimizde, tasarım içindeki yazı fontunun hangisi olduğunu bulmak çoğu zaman baş ağrıtmaktadır.

Bu sorun önemli bir sorun olduğundan, birçok yazılım ve yapay zekâ bu doğrultuda geliştirilmiştir. Yapay zekâ yüklemiş olduğunuz görseldeki yazı fontunu tespit eder ve önceden bulunan font havuzu içinde bir tarama gerçekleştirerek, görseldeki fonta en benzer fontu bulmaya ve eşleştirmeye çalışır.

Aradığınız Fontu Bulmak İçin Yapmanız Gerekenler;

  1. https://www.myfonts.com/pages/whatthefont adresini ziyaret edin;
  2. Karşınıza çıkan yükleme ekranına, resimdeki fontu bulmak isteğiniz görseli yükleyin,
  3. Eğer sorarsa, resimdeki yazıların ne olduğunu, ‘text’ olarak da yazın,
  4. Programın eşleşme yapmasını bekleyin,
  5. Programın size sunmuş olduğu benzer fontlar arasından sizin fontunuzun hangisi olduğunu belirleyin (genellikle ilk font olmaktadır).
  6. Seçmiş veya bulmuş olduğunuz fontu, programın size vereceği indirme linkinden indirebilirsiniz.

Aranılan Font Nasıl Bulunur?

Font bulmanın birçok yolu bulunmaktadır. Fontun ismini biliyorsanız, internet üzerinden arayarak indirebilirsiniz. Bunun dışında yukarıda anlattığımız yoldan da bulabilirsiniz. Bunun dışında aranılan fontu bulmanın yollarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Fontun adını biliyorsanız internetten aratarak, fontun .ttf kaynağını bularak, bilgisayarınıza yazı karakterini yükleyebilirsiniz.
  • Bir görselin yapım dosyası varsa (.psd .ai) gibi, o kaynak dosyasına girdiğinizde kullanılan yazı karakteri bilgisayarınızda yüklü değilse, size yazı fontunun ismini içeren bir uyarı verir.
  • Öte yandan bu yöntem ve bilgiler elinizde bulunmuyorsa, font bulucu siteler sayesinde aradığınız fontu, görsel üzerinden taratarak ulaşabilirsiniz.

Yazı Karakteri bulucu Siteler Nelerdir?

Yazı karakterini bulmanın yollarından bahsettik. Yazı fontu bulma yollarından olan, yazı bulma siteleri, aradığınız fontu görsel üzerinden online olarak taratarak bulmaya çalışır. Bu sitelerden bazıları şunlardır;

Font Squirrel Matcherator

Font Squirrel Matcherator
Font Squirrel Matcherator

Sektörün lider font indirme sitelerinde ve çook geniş font verisi olan Font Squirrel içinde bulundurduğu ‘Font Squirrel Matcherator’ yazlımı sayesinde kendi bünyesindeki fontları, yüklemiş olduğunuz resmin fontunun ne olduğunu bulmaya çalışır. Eşleşen fontlar arasından arattığınız fontun en benzerini indirme şansını size sunar.

Adres: Font Squirrel Matcherator

WhatFontIs.com

what font is
what font is

Bu site, 820K+ yazı tipi kataloğu (ticari veya ücretsiz) ve yazı tipi bulucu AI kullanarak, yüklenen her resim için 60’tan fazla yazı tipini arattığınız görsel tarafından bulmaya çalışır.

Adres: What Font Is

LikeFont

Like Font
Like Font

Bir diğer font bulma sitesi olan LikeFont, özellikle Asya ülkelerinin alfabelerinin yazı fontlarını bulmakta oldukça başarılı. Bulmak istediğiniz görseli bu sitenin içinde bulunan yapay zekâya yükleyerek aradığınız fontu, bu sitenin yapay zekâsı sayesinde bulma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Adres: likefont.com

Fotoğraftan font bulma

Elinizde bulunan veya daha önce çekmiş olduğunuz fotoğrafın içinde bulunan yazı fontunu, yukarda vermiş olduğumuz sitelerin yapay zekâları sayesinde bulma şansınız bulunmaktadır. Yapay zekâlar, aranan fontun çentiğine yuvarlaklarına harf espaslarına ve daha birçok özelliğine bakarak bir eşleşme meydana getirir. Bu eşleşmeler dijital ortamda hazırlanmış görsellerde oldukça kolay bir şekilde yapılır. Fotoğraf üzerinde yazı fontunun deformasyonu sonucu eşleşme yapılması daha zordur. Lakin font bulma programları sayesinde bu işlem gerçekleştirilebilir.

Font Bulma İşlemi Ücretsiz Midir?

Evet, çoğu site hazırlamış olduğu yapay zekâları ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına sunar. Lakin bulunan fontları indirebilmek için lisanslama işlemi kapsamında ücret ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Öne Çıkan Yazılarımız