Logo bir markanın, kendisini anlatmasının ve akılda kalmasının en önemli yoludur. Bu denli önemli bir sektörde logonuzun işinin profesyonelleri tarafından yapılması oldukça önemlidir.  Bir logo yaptırırken, logonun fiyatını, tasarımcının kalitesi belirlemektedir.  Tasarımcının tecrübesinin logoda yansıması, ihtiyaçlarınızın tamamen karşılaması ve sizi tamamen temsil edebilecek olması logonun fiyatını etkileyen unsurlardır.

Logo fiyatları her ne kadar değişiklik gösterse de ortalama fiyatlar ise şunlardır;

 • Henüz öğrenci bir tasarımcının yapacağı logo fiyatı; 100-500 TL
 • Yeni mezun bir tasarımcının yapacağı logo fiyatı; 250-750 TL
 • Deneyimli bir tasarımcının yapacağı logo fiyatı; 500-2000 TL
 • Profesyonel bir ekiple, profesyonel, kurumsal bir logo tasarımı; 5000-15000 TL
 • Kendini kanıtlamış VIP tasarımcıların logo tasarım fiyatları; Tasarımcının size vereceği teklife bağlı
Bir Logoda Olması Gereken Özellikler Ve Dikkat Edilmesi Gerekilenler
Bir Logoda Olması Gereken Özellikler Ve Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Bir Logoda Olması Gereken Özellikler Ve Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Logo, markanızın bir yüzü olacağından, logo yaptırmadan önce bilmeniz gereken ve dikkat etmeniz gereken konular vardır. Bu konular her ne kadar tasarımcılar tarafından biliniyor olsa da, meşeliği ve sizin tecrübesizliğinizi kötüye kullanmaya çalışacak tasarımcılar olabilir. Dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır;

 • Logonuzun tamimiyle sizi yansıtması gerekmektedir
 • Logonuzun özgün olması gerekmektedir. Çalıntı olabilecek logolar başınıza çok büyük sorunlar getirebilir.
 • Logonuzun teslim dosyasının olması ve kullanım kılavuzunun olması gerekmektedir.
 • Logonuzun vektör bir çalışma olması gerekmektedir.
 • Logonuzun Akılda kalıcı ve karmaşık olmaması gerekmektedir.
 • Logonuz Uygulanabilir ve boyutlandırılabilir olması gerekmektedir.
Profesyonel Logo Tasarımı Ücretleri
Profesyonel Logo Tasarımı Ücretleri

Profesyonel Logo Tasarımı Ücretleri

Logo tasarımı işi bilen bir profesyonel tarafından yapılması gereken bir tasarımdır. İşin profesyonelleri ile amatörleri arasında ücret olarak haliyle çok fazla fark vardır. Bir profesyonel ile çalışmadan önce, profesyonelin size sunacağı ücreti ve yaptığı referansları iyi tartmanız gerekmektedir. Piyasada kendini profesyonel olarak tanımlayıp, işin amatörleri oldukça fazla bulunmaktadır.

Logo Tasarım Fiyatını Etkileyen Unsurlar

Logo tasarımı bazı kişiler için basit veya anlamsız pahalı gelebilir. Ama bir logo markanızın değerini ve imajını tek başına üzerinde taşıyacağından. Markanızın değerine göre bir logo seçmeniz gerekecektir. Logo tasarımında fiyatı etkileyen en önemli etken, tasarımcının kendisidir, tasarımcının referasları, yeteneği, ayıracağı zamanı ve emeği kesinlikle en çok etkileyecek unsurlardır bunların yanı sıra, teslim süresi, müşterinin firmasının prestiji (hiçbir prestijli firma logosunu 100 TL’ye yaptırdı diye övünmez), istenilen alternatif sayısı, proje üzerinde çalışacak kişi sayısı, logoya ek alternatif tasarımlar, logonun fiyatını etkileyebilmektedir.

Logo Tasarım Aşamaları

Logo Tasarım Aşamaları

Logo bir süreç işidir. Süreçsiz yapılan bir logo çok sağlıklı bir sonuç oluşturmayacaktır. Logo tasarım aşamaları şunlardır;

Tanışma;

Tasarımcı ve müşterinin birbirlerini tanıdığı kısımdır. Bu kısım da iki tarafın çalışma prensiplerinin anlaşıldığı noktadır

İsteklerin belirtilmesi;

Müşteri ve tasarımcının karşılıklı isteklerinin sunulduğu aşamadır. Bu aşamada müşteri nasıl bir logo istediğini, tasarımcıya aktarmaktadır.

Tasarımcının Markayı daha iyi tanıması

Tasarımcı, müşterisinin firmasını tam olarak yansıtabilecek bir logo tasarlayacaksa, müşteriyi ve firmayı çok iyi tanıyıp, analiz etmesi gerekmektedir. Bu aşamada tasarımcı sahaya inip firmayı yerinde inceleyebilir.

Örnek Tasarımların ve Alternatiflerin Yapılması

Tasarımcı müşteriyi anladıktan sonra bir örnek tasarım çalışması hazırlar. Bu çalışmayı müşteriye sunar, tasarım surecinin müşterinin istediği gibi olup olmadığını, istediği gibiyse hangi tasarım anlayışından devam edileceği belirlenir.

Final Tasarımın Oluşturulması

Müşteriyle ilerletilen aşamanın sonucunda ortaya tasarımcı tarafından final tasarımı çıkarılır. Teslim aşamasına geçilmeden önce tasarımın onaylanıp onaylanmayacağı kesinleşir.

Teslim

Bu aşamada tasarımın dosyaları, sunumu ve kullanım kılavuzu hazırlanır. Logonun teslim dosyasını teslim eden tasarımcı, kahvesinden bir yudum alır J

Logo Örnekleri;

Yapmış olduğum çalışmalara https://www.behance.net/bilalcetin buradan bakabilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here