Kalite Düşmeden Fotoğraf Gönderme

Fotoğraf gönderirken, fotoğrafın kalitesinin düştüğünü görebilirsiniz. Bu yazımızda size nasıl kalite düşmeden fotoğraf gönderebileceğinizi anlatacağız.

Whatsapp, facebook, instagram gibi platformalarda arkadaşınıza fotoğraf gönderdiğinizde fotoğrafın kalitesinin düştüğünü gözlemlemiş olabilirsiniz. Bunun en büyük sebebi bu gibi platformların fotoğrafınızın boyutunu düşürmek için fotoğrafınızı sıkıştırıyor olmasıdır. Sıkıştırma işlemi fotoğrafın piksel kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir. Fotoğrafınızı niye sıkıştırdığınızı merek ediyorsanız sebebi şu: Fotoğrafın ham hali, oldukça yüksek MB (dosya boyutuna) sahip olabilir. Bir fotoğrafı internete yüklediğinizde bu fotoğrafın bir yerde barınması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı platform sahipleri fotoğrafları kendinde barındırırken en düşük halde saklamak ister bu yüzden gönderdiğiniz fotoğrafları sıkıştırarak veri merkezlerindeki yükü azaltmış olurlar.

Peki fotoğrafların kalitesi düşmeden fotoğrafları göndermemiz mümkün müdür? Evet mümkündür. İşte kalite düşmeden fotoğraf göndermenin yolları:

1-) Whatsapp’tan Kalite Düşmeden Fotoğraf Gönderme

En çok fotoğraf gönderilen ve kalitesinin en çok düştüğü platform Whatsapp’tır. Ama Whatsapp getirdiği güncellemeyle birlikte kalite düşmeden fotoğraf göndermek Whatsapp’ta mümkün. Şu adımları izleyerek kalite düşmeden fotoğraf gönderebilirsiniz:

 1. Whatsapta bir sohberi açın,
 2. Whatsapp sohbette bulunan bu icona tıklayın,
 3. Belge göndermeyi seçin,
 4. Dosysanızı belge formatında gönderin,

Bu yöntemle, dosyanızı belge olarak herhangi bir kişiye boyut akybu olmadan gönderebilirsiniz.

2-) Hızlı Resim üzerinden Resim Gönderme

Bir diğer boyut kaybı olmadan hızlı bir şekilde fotoğraf gönderebileceğiniz sistem olan hızlıresim.com. Bu site sayesinde çok hızlı şekilde fotoğrafı yükleyip boyut kaybı olmadan gönderebilirsiniz.

 1. https://www.hizliresim.com bu adresi ziyaret edin,
 2. Yüklemek istediğiniz fotoğrafı fotoğraf yükleme alanına yükleyin,
 3. Yükleme sonucu oluşan linki arkadaşınızla paylaşın

BU yöntem olduk basit ve bilindik bir yöntemdir ve dosyalarınızda herhangi bir boyut kaybolması yaşanmaz.

3-) Mail Yoluyla Fotoğraf Gönderme

Eğer dosyalarınız 25mb tan küçükse mail yoluyla dosyalarınızı ve fotoğraflarını görüntü kaybı olmadan gönderebilirsiniz. Yapmanız gereken işlemleri şunlardır:

 • Mail hesabınızı açın,
 • Bir alıcı belirleyin (alıcının e-postasını yazın),
 • Ardından yukarıda gördüğünüz ataç iconundan göndermek istediğiniz resmi seçin,
 • Gönder tuşuna basın,

Bu yöntemle karşı tarafa mail olarak görüntü kalitesi düşmeden fotoğrafınızı gönderebilirsiniz.

4-) WeTransfer Aracılığıyla Fotoğraf Gönderme

Fotoğraf göndermenin bir diğer yolu da wetransfer web sitesinden yararlanmaktır. Wetransfer sayesinde dosya boyutunuz 25mb’tan yüksekse bile fotoğraflarınızı kayıpsız bir şekilde toplu veya tekli şekilde gönderebilirsiniz. WeTransfer ile dosya göndermek için şu adımıları takip edebilirsiniz:

 1. https://wetransfer.com adresini ziyaret edin,
 2. Yüklemek istediğiniz dosyayı ‘+’ iconuna basarak seçin,
 3. Ardından bir alıcı belirleyin,
 4. Kendi E-mailinizi yazın,
 5. Başlık ve mesaj oluşturun
 6. Gönder tuşuna basarak fotoğraflarınızı gönderin

Bu işlemden sonra alıcıya yazdığınız web adresine bir erişim linkini içeren bir mail gelecek. Gelen linkle beraber kullanıcı fotoğraflarınızı indirebilir. Bu yöntemi kullanırken gönderilen fotoğraflar 7 gün içinde indirilmelidir aksi taktirde fotoğraflar silinecektir.

Bilal Çetinhttps://www.bilalcetin.net
Merhaba ben Bilal. 1998 Yılında Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak İstanbul'da doğdum. Lise eğitimimi İbrahim Mütefferika Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde grafik tasarım okuyarak tamamladım. Lisans eğitimimi Yalova Üniversitesi, İletişim sanatları bölümünde tamamladım. 2022 yılı itibari ile Yalova Üniversitesi'nde İletişim bölümünde yüksek lisans eğitimimi sürdürüp, yeni medya alanında çalışmalar, araştırmalarda bulunuyorum. Profesyonel kariyerim ve mesleki olarak da aktif olarak grafik tasarım ve web tasarım alanlarında çalışmalarda bulunuyorum.

Öne Çıkan Yazılarımız