İnfografik Nedir? Ne İşe Yarar ve Örnekleri

İnfografik, kelime kökeni olarak, bilgi çizgisi anlamına gelmektedir. Görsel iletişim aracı olan info grafiğin spesifik anlamı ise, bir bilgiyi ve ya mesajı etkileyici görseller ve yol şemasıyla kullanıcıya daha kolay anlatabilmeyi hedefleyen görsel şemalardır.

İnfografik, Dijital dünya ve tüketim anlayışımızın değişimiyle beraber hayatımıza girmiş, dikkat algımızın ve okuma kültürümüzün de bir hayli değişimiyle oldukça önem kazanmıştır. İnternet bizlere bilgiye kolay erişmenin imkânını sunarken, bu bilgiyi tüketme anlayışımızı da çok değiştirdi. Yavaş açılan bir web sitesine, önceden günler alan posta ile günlerce gönderimini beklediğimiz mektupların yerine alan, maillere ve SMS sisteminin hafif bir sekteye uğramasına kullanıcılar artık tahammül edememekte. Bu derece az sabrın ve hızlı tüketimin olduğu dönemde insanlar bir bilgilendirici yazıyı okurken de sıkılabilmekte, tam okuyamamakta veya gözden kaçırabilmekte. Bu gibi olayların yaşanmaması için görsel iletişim araçlarından birisi olan infografiklerden yararlanmaktayız.

İnfografik Nerelerde kullanılır? Neden İnfografik kullanmalıyız?

İnfografikler anlaşılması zor olayları veya bilgileri kullanıcılara daha etkileyici ve zamandan tasarruf edilmesini sağlayarak anlaşılmasını sağlayan bilgilerdir. Eğer bir bilgiyi akılda soru işaretine yer bırakmayacak şekilde kullanıcıya anlatmayı istiyorsanız infografikler sizin için muhteşem bir anlatım yolu olacaktır. İnfografiğe ihtiyaç duyabileceğiniz bazı alanlar ve olaylar şunlardır;

  • Karmaşık süreçleri kolay bir şekilde anlatma istediğinizde,
  • Kısa sürede karşı tarafa, konuyla ilgili genel bir bakış açıcısı kazandırmak istediğinizde,
  • Veri veya sonuç paylaşmak istediğinizde,
  • Bir sürecin nasıl işlendiğini anlatmak istediğinizde
  • Adımlı bir işlem yapılması gerekiyorsa, adımların nasıl olduğunu,
  • Seçeneklerin karşılaştırılması gerektiğinde,
  • Kelimelerle anlatılması güç konular,

İnfografiğin Önemi ve Faydaları

Akılda Kalıcılık;

Bir kullanıcıya infografik yolu ile bir bilgi verdiğinizde, görsel hafızasında iyi bir yer edinmiş oluyorsunuz. Bu olay da vermiş olduğunuz bilginin akılda kalıcılığını bir hayli arttırmaktadır.

Büyüklük Küçüklük Arasındaki Fark;

Bazen yapılmış olan analizler ve istatiklerin büyüklüğünü ve sonuçlar arasındaki farkların büyüklüğünü kelimler üzerinde okurken anlamakta zorluk yaşayabilmekteyiz. Bunun gibi olayların yaşanmaması için, verileri dilimleyerek veya görsel yollarda kıyaslayan bir infografik ile oldukça başarılı bir şekilde anlatabiliriz

Karmaşık Süreçlerin Kolay Anlatılması (Anlaşılabilir olunması);

Çoğu zaman bir olayı ve durumu anlatırken karmaşık süreçler içinde kalabiliyoruz. Bu süreçleri anlatırken vurgu ve dikkati en iyi şekilde çekebileceğimiz yöntemlerden birisi kesinlikle infografiklerdir. İnfografikler sayesinde anlatmak istediğimizi yalın ve temiz bir şekilde anlatabiliriz.

İnfografik nasıl tasarlanır?

İnfografik tasarlamanın birden fazla yolu mevcut. Belirlediğimiz konulan üzerinde konseptimizi ve çizelgemizi oluşturduktan sonra. Herhangi bir tasarım programı olan Adobe İllustrator veya Adobe Photoshop ile tasarım materyallerinizi oluşturarak tasarımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İnfografik Örnekleri;

İnfo grafik konusunu daha iyi anlatmak için sizin için derlediğimiz infografik örnekleri şunlardır; kaynak ve imageların full haline ulaşmak için www.freepik.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Yazılarımız