FPS Nedir?

FPS, “Frames Per Second” kelimelerinin kısaltmasıdır ve Türkçe karşılığı “Saniyedeki Kare Sayısı”dır. FPS, bir video veya oyun gibi hareketli görüntüleri ölçmek için kullanılır. Bu ölçü birimi, saniyede kaç adet görüntü (kare) olduğunu belirtir.

Örneğin, bir video 30 FPS ile kaydedildiyse, her saniyede 30 adet görüntü (kare) içerir. Daha yüksek FPS değerleri, daha akıcı ve gerçekçi bir hareket hissi yaratabilirken, daha düşük FPS değerleri ise daha takılıp kesintili bir hareket izlenimi yaratabilir.

FPS, özellikle oyun dünyasında önemlidir çünkü oyunlarda akıcı bir oynanış ve doğru bir tepki süresi için yüksek FPS değerleri önemlidir. Özellikle rekabetçi oyunlarda, yüksek FPS değerleri oyuncuların tepki süresini ve hareketlerini daha hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olabilir.

Genel olarak, video kayıt ve oyun gibi interaktif uygulamalar için yüksek FPS değerleri tercih edilirken, animasyon ve düşük hareketli görüntüler için daha düşük FPS değerleri yeterli olabilir.

Kurgu yapanların ve oyun oynayanların sıkça karşılaştığı bir terim olan FPS kelime anlamı olarak Frame Per Second’tır yani saniye başına düşen kare sayısı bu demek oluyor ki 24 FPS bir görüntüde saniyede 24 kare görsel bulunmaktadır. İzlediğimiz her video karelerin ar arda gelmesiyle oluşmaktadır. Çünkü monitörlerimizin yenileme hızı buna göre yapılmıştır. Monitörlerimizin işletim sistemimizden aldığı dalga gücünü bizlere göstermesiyle FPS’in miktarı oluşmaktadır.

İnsan Gözü Maksimum Kaç FPS Algılar?

Öncelikle insan gözünün algılama sınırı 60, 30, 24 vs değildir. Araştırmalara göre insan gözü kişiden kişiye bağlı olarak değişmekle birlikte maksimum 500 FPS’e kadar algılandığı söyleniyor. Ama bizim için önemli olan değerleri ele alacağız (18,24,30,60,144). İnsan gözünün herhangi bir takılma olmadan bir videoyu akıcı diye adlandırması için o videonun en az 18 FPS olması gerekmektedir (bu kişiden kişiye değişebilir. Oyun oynarken bu miktar daha da değişir çünkü anlık olarak komutu biz verdiğimizden dolayı komutun geri bildirim süresini hissedebiliyoruz. Oyunlarda ‘akıcı’ diyebileceğimiz bir deneyim yaşamak için minimum Ortalama 60 FPS olması gerekmektedir

FPS İnsan Gözünde Nasıl Bir Etki Yaratır?

Şunu bilmekte fayda var FPS arttıkça her ne kadar akıcılık artmış olsa da beynin işlem gücünü normalden fazla yorduğundan baş ağrılarına sebep olabilir. FPS algılama kişiden kişiye değişir dedik, bilgisayar başında oyun oynamayan ve kurgu yapmayan insanların 30 FPS ile 60 FPS arasındaki farkı anlamaları bir hayli zordur. İnsan gözünü 18 FPS üstü görüntü rahatsız etmez. Bu yüzden sinemalarda başlangıçta 18 FPS olarak gösterim vermiştir. Günümüzde teknolojinin yayılması ve insan gözünün gelişimiyle birlikte bu sayı minimum görüntü olarak 24 FPS kullanılır. Ama insanın güzellik anlayışı kendi gerçekliğinden geldiğinden (yani doğada normali nasılsa bir eseri de normale ne kadar benzerse insan gözü onu o kadar estetik iyi bulur. Altın oran yazımız hakkında BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz) yüksek FPS’te eser yapmak her ne kadar insan aradaki farkı tam anlamlandıramasa da daha estetik bulacaktır.

Yazar: Bilal Çetin

1 Yorum

  1. merak uyandırıcı bir yazı olmuş ellerinize sağlık ve gerçekten bazen gözlüklü yada gözlüksüz olan insanların bile baş agrısı oluyor göz yorulunca hiç bu açıdan düşünmemiştim

Comments are closed.