Kısa Film Nedir, Neden Kısa Film Çekilir? Kısa Filmin Özellikleri Nelerdir?

Kısa Film Nedir
Sinema, mesaj aktarma sanatıdır. Yönetmen mesajını izleyiciye aktarmadan önce kendisine ilk önce ‘ben bu mesajı nasıl aktarmalıyım’ diye sormalıdır. Bu sorunun bir cevabı da kısa filmdir. Kısa film, süresi değişkenlik gösterse de genel olarak jenerik de dahil olmak üzere 40 dakikadan daha az süreye sahip olan filmlere verilen addır. Kısa filmler 1910 yıllarında uzun metrajlı filmlerin süresinin uzamasıyla birlikte oluşmaya başladı.Kısa filmlerin edebiyattaki karşılığı öyküler, uzun metraj filmlerin ise romanlardır. Derinlik, detay ve uzunluk gibi unsurlar dışında birçok konuda birbirinin aynısıdır. Kısa film alanında animasyon filmleri de oldukça yaygındır.

Sadece amatörlerin kısa film çektiği yanılgısı çok fazladır. Kısa filmler profesyonel yönetmenler tarafından da çekilen filmlerdendir. Fakat yine de başlangıç için tercih edilen bir çeşit olduğu doğrudur. Kısa filmler özellikle sinemayla alakalı bölümlerde okuyan öğrencilerin kendilerini geliştirmek adına çektikleri filmlerdendir. Aynı zamanda yapılan kısa film yarışmalarıyla da insanlara bu konuda kendilerini tanıtma, geliştirme ve ifade etme fırsatı tanınır.

Kısa Filmin Özellikleri

  • Konu uzun uzun anlatılmadığı için film asıl anlatmak istediklerini kısa ve öz bir şekilde aktarır.
    Kurgu, senaryo gibi ögeleri içerir.
  • Uzun metrajlı filmlere oranla daha maliyetsiz olduğu için daha fazla insanın bu alanda çalışmalar yapmasına olanak tanır.
  • Daha bağımsız ve özgürlüğe açık bir yapısı vardır.
  • Konuları, uzun metraj filmlere göre daha kıyıda köşede kalmış konulardır.
  • Ticari kaygıdan uzak bir tavırla, deneyselliği amaçlar.

Yazar: Ceren Turan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir