Kısa Film Nedir, Neden Kısa Film Çekilir? Kısa Filmin Özellikleri Nelerdir?

Uzun metrajlı olmayan, Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisine göre 40 dk’dan kısa filmlere kısa film denir.

Sinema, mesaj aktarma sanatıdır. Yönetmen mesajını izleyiciye aktarmadan önce kendisine ilk önce ‘ben bu mesajı nasıl aktarmalıyım’ diye sormalıdır. Bu sorunun bir cevabı da kısa filmdir. Kısa film, süresi değişkenlik gösterse de genel olarak jenerik de dahil olmak üzere 40 dakikadan daha az süreye sahip olan filmlere verilen addır. Kısa filmler 1910 yıllarında uzun metrajlı filmlerin süresinin uzamasıyla birlikte oluşmaya başladı.Kısa filmlerin edebiyattaki karşılığı öyküler, uzun metraj filmlerin ise romanlardır. Derinlik, detay ve uzunluk gibi unsurlar dışında birçok konuda birbirinin aynısıdır. Kısa film alanında animasyon filmleri de oldukça yaygındır.

Sadece amatörlerin kısa film çektiği yanılgısı çok fazladır. Kısa filmler profesyonel yönetmenler tarafından da çekilen filmlerdendir. Fakat yine de başlangıç için tercih edilen bir çeşit olduğu doğrudur. Kısa filmler özellikle sinemayla alakalı bölümlerde okuyan öğrencilerin kendilerini geliştirmek adına çektikleri filmlerdendir. Aynı zamanda yapılan kısa film yarışmalarıyla da insanlara bu konuda kendilerini tanıtma, geliştirme ve ifade etme fırsatı tanınır.

Ortaya Çıkışı

İlk olarak 1910lu yıllarda uzun metrajlı filmlerin daha da uzun olmasıyla beraber ortaya çıktı. Tüm dünyada bilinen ilk örnekleri Charlie Caplin, Laurel ve Hardy filmleridir.

Anlatılmak istenen olay uzun metrajlı filmlerdeki gibi farklı karakter, farklı mekanlar olmadan kısa ve net bir biçimde daha kolay izleyiciye aktarılır. Kısa filmler daha çok bağımsız sinemada izleyicinin karşısına çıkmıştır.

Kısa Filmin Özellikleri

  • Konu uzun uzun anlatılmadığı için film asıl anlatmak istediklerini kısa ve öz bir şekilde aktarır.
    Kurgu, senaryo gibi ögeleri içerir.
  • Uzun metrajlı filmlere oranla daha maliyetsiz olduğu için daha fazla insanın bu alanda çalışmalar yapmasına olanak tanır.
  • Daha bağımsız ve özgürlüğe açık bir yapısı vardır.
  • Konuları, uzun metraj filmlere göre daha kıyıda köşede kalmış konulardır.
  • Ticari kaygıdan uzak bir tavırla, deneyselliği amaçlar.

Kısa Film Konuları

Konular uzun metraj filme göre daha geniştir. Bir uyuşturucu bağımlısını anlatan bir kısa film çekmek için sadece bir kamera ve bir oyuncu yeterli olabilir. Bağımlı uyuşturucuya nasıl başladığını, bağımlılığının farkına nasıl vardığını ve duyduğu rahatsızlığı, uyuşturucudan önceki hayatına duyduğu özlem etkili bir senaryoyla anlatabilir.

Üniversiteye giriş sınavı için tüm yılını ders çalışarak geçiren bir öğrencinin duygularını anlatan bir kısa filmde birkaç öğrenci, birkaç mekan yeterlidir. Sadece bu filmlerde anlatılmak istenen duygu seyirciye iyi aktarılmalıdır.

Kısa film çekmek istiyorsunuz ama daha önce hiçbir tecrübeniz yok. Öncelikle internetten veya gidebileceğiniz festivallerden izlediğiniz kısa filmler size bir rehber olabilir. Öncelikle konuyla ilgilenen arkadaşlarınızla beraber çalışmalar yaparak anlatacağınız fikri kağıt üstüne döküp, bu konuyu oynayabilecek yetenekli oyuncular bulup işe koyulabilirsiniz. Mekan seçimi için de basit yerler bulunabilir.

Kısa Film Gösterimleri Nerede Olur?

Genellikle festivallerde gösterilen kısa filmler belirli bir ticari kaygı gütmezler. Filmi çeken yönetmenin amacı anlatmak istediği duyguyu aktarmakta başarılı olup olmadığının etkisini izleyici üstünde fark eder.

İnsanlar Üzerinde Etkileri

Kısa metrajlı film ile uzun metrajlı filmi kıyaslamak aslında doğru değildir. Uzun metrajlı filmlerde daha farklı konular, oyuncular, mekanlar varken kısa filmde anlatılmak istenen konu daha tekdüzedir. Ancak etkisine gelecek olursak insanlar izlediği 10 dakikalık bir filmin etkisinden hemen çıkmayabilir. Bazen izledikleri 10 dakikalık bir film 2 saatlik bir filmden daha etkileyici olabilir. Önemli olan konunun, oyunculukların aktardığı duygu ve düşüncelerdir. Etkileyici bir konu veya rolünün duygularını tam olarak aktaran oyuncu filmin başarılı olmasını sağlayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Yazılarımız