Alt Tab Tuşu Ne İşe Yarar?

- Advertisement -

Alt tab tuşu alt ve tab tuşlarının aynı anda basılması ile birlikte gerçekleşen bir konut kombinasyon tuşlarıdır. Bu tuş sayesinde, bir önceki açığınız pencereye geçiş yapabilirsiniz. Birden fazla geri gitmek istediğinizde ALT tuşundan parmağınızı kaldırmadan tekrar TAB tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Windows ve diğer işletim sistemlerinde bir eylem yapmak için birçok kısayol komut tuşları bulunmaktadır. CTRL+C, CTRL+V CTRL+X gibi kısayol tuşları sayesinde bir komut ve işlem yapabilmektesiniz ALT + TAB tuşu da bu komut zincir tuşlarından birisidir. Alt+Tab tuşuna bastığınızda, bilgisayarınız üzerinde açık olan uygulamalar arasında bir dolaşım gerçekleştirebilmektesiniz.

 Alt + Tab Tuşu Nasıl Kullanılır?

Özellikle Windows gezgininin donması durumunda çok sıkça kullanımına ihtiyaç duyarız. Windows gezgini donduğu sırada uygulamalar çalışır ama uygulama arası geçiş yapabileceğimiz mekanikler görünür yoldan çalışmaz. Bu sırada yardımınıza ALT+TAB tuşları yetişir. Bu iki tuşa aynı anda bastığımız zaman uygulamar arasında dolaşabilir, masa üstüne dönebilir, bozuk olan uygulamadan çıkabilir ve sorunu çözebiliriz. Bunun dışında ALT TAB tuşunun en çok kullanılma metodu şunlardır;

  • Bilgisayarınız donduğunda uygulamalar arasında geçiş yaparak bilgisayarınızın sorununu çözmek,
  • Bir oyundayken bekleme sürelerinde hızlı bir şekilde diğer işlerle meşgul olmak,
  • Ani bir şekilde uygulamalar arası geçiş yapmanız gerektiğinde,
  • Bir nesne taşırken, kopyala yapıştır işlemi yaparken, alt tab tuşu büyük avantaj sağlamaktadır.

Alt + Tab tuşu bilgisayar deneyiminizi kolaylaştıracak önemli tuşlardan birisidir. Alt tab tuşuna basarak, pencereler arasında gezerek hızlı bir bilgisayar kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

Öne Çıkan Yazılarımız