Alt yazılı film izleme

Alt Yazılı Film İzlemenin Önemi

Öncelikle bir filmi neden alt yazılı izlemek istemeliyiz sorusunu aydınlatmak gerekir. İlk neden filmin Türkçe dublajının olmaması olabilir. Bu nedenle yabancı dilde alt yazılı izlemek tek seçenektir. Ancak Türkçe dublajı olduğu halde alt yazılı izlemeyi tercih edenler çoğunluktadır. Bunun en önemli sebebi seslendirmelerin başarısız olmasıdır. İçtenlikle icra edilmiş, inandırıcılığı çok yüksek bir oyunculuk performansları, vurgu ve tonlamalara yapaylıkla dikkat edilmiş, samimiyet oranı düşük, alt metni zayıf dublajlar sayesinde değersiz hale gelebilmektedir. Öyle ki filmin konusunu bile etkileyebilir. Filmi konusu ne olursa olsun başarısız bir seslendirme kalitesini düşürebilir.

Seslendirmenin filmin kalitesine etkisi

Ne kadar başarıyla yapılmış olursa olsun, oyuncunun ağız hareketleri ile duyduğumuz ses (dublaj) arasında örtüşme olmadığı zaman seyir zevki oldukça aşağı çekilebiliyor. İzlediğimiz oyuncu rolünü canlandırırken, alt metni düşünürken, kendini rolüne vererek repliklerini söylerken ses tonu da o rol etkisiyle çıkmaktadır. Dolayısıyla o duyguya en yakın kişi haliyle kendisidir. Oyuncu rolün yerine kendisini koyarken, dublaj sanatçısı oyuncunun yerine kendisini koyar. Çok başarılı gerçekleştirilmiş dublajlar için bile, farklı lisanlar arasındaki fonetik farkı ve ağız hareketi filmin inandırıcılığını kırmaktadır.

İngilizce Alt Yazılı Dizi Film İzlemenin Avantajları

İngilizce alt yazılı izlemenin yabancı dili geliştirmeye büyük katkı sağladığı da kesindir. Dili İngilizce olan bir filmi yine İngilizce alt yazılı izlemek ise daha büyük katkı sağlamaktadır. Hem kulak aşina oluyor hem de göz ile kelimelerin sağlaması yapılıyor. Gençler arasında oldukça yaygın olan bu izleme seçeneği ile İngilizce dilini geliştiren birçok insan var. Sadece İngilizce değil, öğrenmek istenilen farklı dillerin de alt yazılı halini izlemek oldukça kolay.

 Hangi Programla Alt Yazılı Film İzlenir?

Netflix

Alt yazılı film izlemek isteyenler için günümüzde alternatif çok fazladır. Bunların başında elbette Netflix gelir. Şu sıralar ayda 17,99 TL karşılığında abone olunan Netflix, sadece kendisinin bünyesinde barındırdığı dizilerle de oldukça popüler. Birden fazla kişinin aynı kullanıcı adını kullanabiliyor olması da Netflix ortaklığı için iyi bir neden.

Yine de sinema konusunda seçici kimselerin, özellikle eski filmleri izlemek isteyenlerin ve popüler olmayan filmleri izlemek isteyenlerin pek de memnun olduğunu söyleyemeyiz. Sinema konusunda geniş bilgi sahibi olanların çoğu Netflix’te aradığını bulamamaktan şikayetçidir. Ancak alt yazı konusunda geniş seçeneklerinin olması özellikle yabancı dil öğrenme konusunda alt yazılı film izlemeyi tercih edenler için fazlasıyla yeterli.

VLC Player

Basit arayüzü, kolay kullanımı ile video oynatıcılar listesinde üst sıralarda yerini almıştır. Çok fazla çeşitli ses ve video dosyasını açabiliyor olmasıyla da kullanıcılardan yüksek puan alır. Ancak VLC Player için görüntü kalitesiyle ilgili olumsuz görüşler bulunmaktadır. Ayrıca, BS Player gibi çevrimiçi alt yazı bulma özelliğinin olmaması büyük eksikliktir.

GOM Player

GOM, VLC kadar olmasa da popüler bir video oynatıcı programıdır. Birçok farklı ses ve video dosyasını çalıştırabilme özelliğine sahiptir. Netflix’ten memnun kalmayıp Torrent üzerinden aradığı filmleri indirenlerin kullandığı video oynatıcı programlarından biridir. Ama ne yazık ki GOM’da da çevrimiçi alt yazı bulma özelliği yoktur.

BS Player

Torrent kullanarak film indirenler için vazgeçilmezdir. Eleştirilebilir yanları elbette vardır ancak çevrimiçi alt yazı bulma özelliği ile istediğiniz alt yazıyı kolayca bulabilirsiniz. Her ne kadar alt yazı bulunamayan filmler olsa da alt yazı havuzu oldukça geniştir ve sizi tatmin eder.