Bilgisayar Destekli Grafik Tasarım

Bilgisayar destekli grafik tasarım, önceden aldığımız grafik tasarımın ilkelerini, temellerini bilgisayar yardımıyla, dijital ortama aktarılması ve tasarım yapılması işlemidir. Grafik tasarım uzun yıllar boyunca elle, kâğıtla ve kalemle gerçekleştirilmiştir. Teknolojinin gelişmesi, bilgisayarların hayatımıza girmesi ile beraber, grafik tasarım da bu olay zincirinden nasibini almıştır. Grafik tasarımın bir süreci vardır. Düşünme, düşünmeyi aktarma, kontrol, onay ve sonuç alınacak platformda tasarımın yayınlanması. Bu süreç bilgisayarların hayatımıza girmesiyle, çok daha takip edilebilir, hızlı pozisyon alınabilir ve olay akışını çok daha sağlıklı sürdürebiliriz. İş dünyasında, grafik tasarım sektöründe, çağın gereksinimlerinden dolayı, neredeyse sürecin %90’ı bilgisayar desteği sayesinde ilerlemektedir. Sektör olarak bu kadar önemli olan bilgisayar destekli grafik tasarım ve dijital dünya içinde bulunduğu yazılımlar sayesinde, tasarımcıya ve sektöre çok fazla avantaj getirmektedir.

Bilgisayarda Grafik Tasarımın Avantajları

Elle yapılan grafik tasarım, bilgisayara kıyasla oldukça fazla dezavantajları bulunmakta. Bu dezavantajlar, bilgisayar ortamında yapıldığı zaman, tasarım sürecinin çok daha sağlıklı ilerlemesini sağlamaktadır. Bilgisayarda, grafik tasarım yapmanın size getireceği avantajlardan bazıları ise şunlardır;

 • Elde tasarım yapmaktan ziyade grafik tasarımı bilgisayar üzerinden yapmak, çok büyük zaman kazanımı sağlayacaktır.
 • Yapılan bir hatada tüm çalışma heba olmaz, bilgisayar ortamında geri alma komutu ile bir önceki aşamaya dönülebilir.
 • Yapım dosyasını kaydedebilir, gönderebilir veya farklı şekilde değerlendirebilirsiniz.
 • Baskı sürecinde daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Yapılan çalışmanın kopyasını alma, çoğaltma işlemini daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.
 • Hayal gücünüzü, klasik tasarım programlarının içindeki arayüzler ve araçlar sayesinde çok daha fazla geliştirebilirsiniz.
 • Yapılacak olan bir çalışma üzerindeki revizeleri çok hızlı gerçekleştirirsiniz.

Bilgisayarda Görüntü Oluşturma Ve Düzenleme

Bilgisayar ortamında görüntü, tasarım oluşturmak yıllarca hayatımızda olan kavramdır. Bu işlemi yapmak aslında çok kolaydır. Çünkü bilgisayarın getirdiği avantajlardan yararlanmak isteyen yazılımcılar, bu avantajları kolaylıkla kullanabileceği programlar meydana getirmiştir. Bu programlar sayesinde,  yapılmak istenen tasarımlar, programların içinde bulunan arayüzler ve araçlar sayesinde, kolaylıkla meydana getirilmektedir. Örneğin bir yuvarlak çizmek istediğimiz zaman, programın kendi içinde olan, yuvarlak aracıyla, istediğiniz gibi yuvarlaklar oluşturabiliriz. Bizim yaşadığımız ve yaşayacağımız her türlü sorunu ve çözümü 10 yıllardır bu programı geliştiren yazılımcılar tarafından keşfedilmiş ve bu yazılımları geliştirmişlerdir. Bu yüzden bilgisayar ortamında bir tasarım yapmak oldukça kolay bir hal almıştır. Tasarım yapmak için tek ihtiyacınız olan şey bir tasarım programı ve hayal gücünüzdür.

Grafik Tasarım Programları Nelerdir?

Bir görüntülü oluşturmak için daha önceden yazılımları yapılmış ve sizin tüm ihtiyaçlarınıza cevap olacak programlar vardır. Bu programlar sayesinde bilgisayar ortamında kolaylıkla tasarım yapabilirsiniz. Bu programlardan bazıları ise şunlardır;

 • Adobe Photoshop
 • Adobe Illustrator
 • Adobe indesign
 • Adobe Premier
 • Adobe lightroom
 • Corel draw
 • Freehand
 • Autocat
 • SolidWorks

Gibi programlar sayesinde dilediğiniz gibi tasarım yapabilir, Hayal gücünüzü bilgisayar ortamında canlandırabilirsiniz.

Tasarımın Temel İlkeleri ve Bilgisayar

Bir grafik tasarımı, tasarım yapan en önemli unsur temel tasarım ilkelerini doğru şekilde uygulayıp uygulamadığıdır. Başarılı olarak uygulanan temel tasarım ilkeleri, estetik olarak insan gözüne daha hoş gelecektir. Eğer bir tasarım, nerede yapıldığı fark etmeksizin tasarım ilkeleri çerçevesinde ilerlediyse bunu grafik tasarım olarak adlandırabiliriz. Bilgisayar ortamına geldiğimizde de bu tasarım ilkelerini, tasarımımızda uygulamamız için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Tasarım ilkelerini tasarım programlarında bilgisayar desteğiyle kolaylıkla uygulayabilirsiniz.