Clutch Atmak Nedir? Clutch Nasıl Atılır?

Oyun oynarken birçok terim ile karşı karşıya geliriz. Bu terimler genelde kelime anlamlarının yanı sıra, kullanıldıkları oyun içinde, özel anlamları olan kelimeler olabilmektedir. Clutch kelimesi de bu kelimelerden birisidir. Birçok oyunda ve sporda kullanılan bu kelime, en basit anlamıyla, tek başına, rakibin yaşayan kişilerini yenmek anlamına gelmektedir. Genellikle FPS oyunlarında oyuncular, sık sık bu durumda kaldığından, bir FPS oyunu terimi haline de gelmiş ve ‘Clutch atmak’ olarak oyuncu sözlüğünde yerini almıştır. Clutch kelimesi de bu kelimelerden birisidir.

Birçok oyunda ve sporda kullanılan bu kelime, en basit anlamıyla, tek başına, rakibin yaşayan kişilerini yenmek anlamına gelmektedir.

Genellikle FPS oyunlarında oyuncular, sık sık bu durumda kaldığından, bir FPS oyunu terimi haline de gelmiş ve ‘Clutch atmak’ olarak oyuncu sözlüğünde yerini almıştır.

Oyunlarda Clutch Atmak

Oyunlarda rakip oyunculara karşı yapılan hareketleri veya sonuçları anlatan birçok terim bulunmaktadır. Carbon, Penta, Out play, Ace gibi terimleri oyuncular, yaptığı davranışı tanımlamak için sıklıkla kullanabilirler. Clutch kelimesi de bu gibi terimlere benzeyen kelimelerden birisidir. Özellikle FPS oyunlarında çok sık kullanılan clutch terimi, takımlı olarak oynana oyunda, takımının yaşayan son oyuncusu olarak, rakibinin kalan oyuncularını öldürüp raundu takım arkadaşlarına kazandırmasına denmektedir. Roundu takımına kazandırmayan veya herhangi bir kazan sağlanılmayan öldürmelere clutch demek çok da doğru olmaz.

Clutch Nasıl Atılır?

Oyunlarda, özellikle FPS oyunlarında clutch atarken dikkat edilmesi gereken bir sürü etken vardır. Bu etkenler bizlere hem avantaj sağlayabilir, hem de dezavantaj sağlayabilir. Bu etkenleri iyi bilip daha amacınıza yönelik kullandığınız zaman clutch atmak sizin için daha kolay bir hale gelecektir. Öncelikle, geri olduğunuzdan dolayı, yalnız başınıza kaldığınızdan dolayı, çok büyük bir dezavantaja sahipsiniz. Her zaman sayı oldukça önemlidir. Avantaj çoğu zaman sayıca üstün olanın elindedir. Ama diğer etkenleri de hesaba katarak vlutch atma oranınızı oldukça yükseltebilirsiniz. 

Clutch Atarken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Clutch atarken dikkat edilmesi gereken noktaların olduğuna yukarıda bahsetmiştik. Bu noktalar sayıca dezavantajlı olduğumuz durumdan, daha avantajlı durumlara getirebilecek unsurlardır. Örneğin, daha iyi bir konumda, rakibinizin üstünlüğünü bir nebze de olsun azaltabilirsiniz. Bunun gibi etkenleri bilmeniz ve bu etkenleri avantaj haline getirmeniz clutch atarken oldukça önemlidir.

Konum Avantajını İyi Kullanmak:

Konum avantajı özellikle FPS oyunlarında, oldukça önemli bir avantajdır. Daha yüksek alanlar, siper alabileceğiniz yerler, oyunlarda avantaj olarak geçmektedir. Eğer rakipleriniz açık hedefse ve sizin saklanabilecek bir yeriniz varsa, konum avantajı sayesinde, sayıca dezavantajlı olduğunuz durumlarda clutch atarak takımınıza roundu kazandırabilirsiniz.

Gizlilik:

Rakipleriniz eğer sizi tam olarak nerede olduğunuz bilmiyorsa ve iyi saklandıysanız,  görünmeden önden bir ya da birden fazla kişiyi çıkarabilirsiniz.  Eğer rakiplerinizin sizin tam olarak nerede olduğunu bilmediğinden eminseniz, gizlilik avantajınızı rakiplerinize karşı kullanabilirsiniz.

Sakinlik:

Tek kaldığınızda, takım arkadaşlarınızın öldüğü durumlarda, Üzerinizde raundu kazanmanız için büyük bir baskı oluşabilir. Bu baskı acele davranmanıza veya doğru kararlar alamamanıza sebep olabilir. Bu yüzden bir şekilde düşünüp, doğru hareketleri yapmanız clutch atarken oldukça önemlidir.

Süre:

Özellikle bomba kurulmuşsa ve süre sizin lehinize işliyorsa, süre avantajı da clutch atarken işinizi kolaylaştıracak oldukça önemli bir etkendir. Süresi azalan rakip sizin üzerinize daha dikkatsiz ve daha acele bir şekilde geleceğinden daha kolay avlanabilir durumda olacaklardır. Süre avantajını da hesaba katarak yapacağınız planları buna göre belirleyebilirsiniz.

Can:

Her ne kadar sayıca rakipleriniz fazla da olsa, bazı durumlarda rakiplerinizin canı az olabilir. Onlar sizi 4-5 mermide indirebilecekken, siz tek mermi ile rahatça indirebilirsiniz. Bu yüzden rakiplerinizin canı oldukça önemli.

El Bombaları:

El bombaları, bize oldukça büyük avantajlar sağlamaktadır. Rakibin canını azaltma, silahsız bırakma veya süreye oynama gibi birçok etkenleri el bombası kullanarak aktive edebiliriz. Özellikle clutch atarken el bombalarınızın ne durumda olduğunu ve el bombalarınızı kullanmayı unutmayın.

Bilgi (İnfo) Almak

Gizliliğin ne kadar önemli olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Bunun yanı sıra sizin rakipleriniz hakkında bilgi sahibi olmanız da oldukça önemlidir. Takım arkadaşlarınız rakip tarafından öldürüldüklerinden dolayı, rakip hakkında bilgi sahibi olabilirler, nerede kaç kişi oldukları, canlarının kaç oldukları size verebilecekleri önemli bilgilerdir. Takım arkadaşlarınızla iletişim halinde olmanız doğru bilgileri almanız clutch atarken oldukça önemlidir.

CS:GO’da Clutch atmak

Clutch atmayı belki de en çok CS GO’dan duyduğumuzdan dolayı, aklımızda bir CS GO terimi gibi kalmış olabilir.  Özellikle bu oyunda clutch atmak oldukça önemlidir. Tek başınıza round alma potansiyeliniz oldukça yüksek olan bu oyunda,  yetenekleriniz ve diğer etkenler clutch atma yolunda size yardımcı olacaktır. Yukarıda saydığımız etkenleri lehinize kullanarak CS GO ve benzeri oyunlarda,  clutch atma şansınızı oldukça yüksek bir hale getirebilirsiniz.