Cringe Ne Demek?

Cringe ingilizce kelime anlamı olarak ‘’eğilip bükülmek, büzüşmek ‘’ manasına gelmektedir. Sosyal medyadaki kullanımı bakımından korkuyla ve utanç verici bir durum karşısında eğilip büzüşmek, anlamında kullanılmaktadır. Aslında baktığımızda‘’cringe’’ zaman içinde anlam bakımından evrilmiş bir kelime olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnsanlar doğası gereği, empati yapma özelliğine sahiptir. Hemen hemen her olay karşısında kendimizi bir başkasının yerine koyup, ne hissettiğini anlamaya çalışırız. Her insanda empati yeteneği farklı boyutlarda gelişim gösterse de hemen herkeste az ya da çok bulunmaktadır.

Başkasının yaşadığı utandırıcı bir durum karşısında; kendimizi onun yerine koyarak hissettiğimiz o duygunun tam karşılığı ‘’cringe olmak’’ demektir.

Sosyal Medyada Cringe Kullanımı

İnternette ve sosyal medyada ‘’Cringe Videoları’’, ‘’Tepki Videoları’’ ve ‘’Cringe Olmamayı Dene Videoları’’ adı altında yaygın bir kullanıma sahip olan kelime, interneti aktif kullanan yetişkin, genç ve çocukların lugatında yer edinmiş durumda. İnternet ve sosyal medya kullanımının bu kadar arttığı günümüzde, bazı insanların fenomen olma ve popülerlik uğruna paylaştığı anlamsız gönderiler, izleyenler tarafından en çok ‘’cringe’’ bulunanlar arasında yer alıyor.

Türkçe’de Cringe Olmak Ne Demek?

Başkasının adına utanmak durumunun tam karşılığı olan kelime; Türkçede henüz tek bir kelimeyle karşılanıp çevrilebilmiş değil. Ancak Türk televizyon geçmişine bakıldığında bu kelimeye çok zamanlar ihtiyaç duyulduğu görülmekte. Bu kelimeyi benimseyenler kadar; itici bulup mesafe koyanlar ve gereksiz görenler de azımsanmayacak bir boyutta. Aynı zamanlarda dil deformasyonu görüp, kullananları eleştirenler de mevcut.

Cringe Alert Ne Demek?

Cringe Alert, Türkçe’ye ‘’korkutma alarmı’’ olarak çevrilse de Youtube ve diğer platformlarda, cringe videolara dikkat çekmek için kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkıyor. Bir nevi; ‘’Dikkat! Cringe’’ anlamına da gelen kelime; özellikle cringe videoları izlemek isteyen ya da tahammül edemeyip izlemek istemeyen insanlar açısından bir belirteç gibi kullanılıyor.