Elo Ne Demek? Hell, Dog, Boost Kavramları

- Advertisement -

İçindekiler

Elo, oyun oynayan kişiler tarafından sıkça duyulan bir terimdir. Özellikle rekabetçi oyunlarda, belli bir eşleştirme ve tahmin sistemi oluşturmak ve oyuncunun yetenek seviyesini ölçmek için Elo terimi oldukça sık kullanılır. Elo sıralama sistemi, satranç Amerikan futbolu, beysbol, masa tenisi ve e-Spor oyunlarında çok sık kullanılmaktadır. Elo, ismini sistemin bulucusu olan Arpad ELO’dan alır. ELO Macar asıllı Amerikalı bir aktif bir satranç oyuncusuydu ve Amerikan satranç federasyonuna Birleşik Devletler Satranç Federasyonu’na İstatistik temelli hazırlamış olduğu sıralama sistemini sundu. Önce bu federasyonda daha sonra FİDE tarafından bu sistem kabul edildi ve uygulanılmaya başladı.

Oyunlarda Elo Nedir?

Satranç alanında bulunan ve oldukça kullanışlı olan bu sistem özellikle son zamanlarda, formül olarak tam tutmasa da sıralama sistemini belirten bir kavram haline geldi. Özellikle rekabetçi oyunlarda, oyuncunun seviyesini belirlemek, daha adil bir matchmaking sistemi oluşturmak için, bir sıralama sistemi gerekmekteydi. Temel olarak oyun kazandığınızda veya kaybettiğinizde rakibinizin seviyesine göre belli bir puan alacağınız veya kaybedeceğiniz bu sistem, sizin daha adil ve seviyeli bir oyun oynamanızı sağlar. Elde ettiğiniz puanlar karşılığında, oyunun kendi oluşturduğu liglere yerleştirilirsiniz (Örneğin: League of Legends oyununda bronz, gümüş, platin, elmas gibi ligler varken, CS:GO oyununda, gümüş, nova, dünyaca seçkin gibi seviyeler bulunmaktadır).  CS:GO, League Of Legens, PUBG, Roket lig gibi oyunlar, rekabete dayalı olduğundan bir sıralama ve rütbe sistemi mevcuttur. Böylelikle oluşturulan takımlar dengeli bir halde oluşturulmaktadır.

Elo Dog Ne Demek?

Elo Dog Ne Demek?
Elo Dog Ne Demek?

Oyunların kendi içinde bir sıralama sistemi bulunabilmektedir. Oyunu daha anlamlı ve rekabet duygusunu arttırmak için bu sıralama sistemleri oldukça işe yarar sistemlerdir. Kendini kanıtlamak ve yeteneğini göstermek için oyuncular, daha yüksek rütbelere ulaşmak için çabalarlar ve oyunu oynarlar. Bazı kişiler bu rütbe sistemini çok önemser ve kazanmak için her şeyi yaparlar. Kazanmak için her yol mubahtır gözüyle bakan bu oyunculara, Elo Dog denir. Elo dog oyunu kazanmak için, oyunun zayıf noktalarını kullanarak, oyundan oynanış bakımından keyif almasa bile sadece kazanıp elo yükseltmek için bu taktiklere uygulayan kişilere denir. Örneğin League Of Legends oyununda oynaması çok zevki olmayan ama kazanma oranı yüksek şampiyonları seçmek, örnek olarak verilebilir.

Elo Hell Ne Demek?

Elo Hell Ne Demek?
Elo Hell Ne Demek?

Özellikle takım olarak oynanan rekabetçi oyunlarda, her ne kadar iyi de oynasanız kaybettiğiniz maçlar olabilir. Olduğunuz ligin üst seviyesi bir performans sergilemenize rağmen takım olarak kaybettiğinizde, sizin de puanınız düşmektedir. Her ne kadar iyi oynarsanız oynayın belli bir ligde oyun kazanmanın çok zor olduğu, o ligden çıkılmadığı seviyelere ELO Hell denir. Kimi zaman ise maç başına kazandığınız puan maç başına kaybettiğiniz puandan daha azsa, yine ELO Hell tabiri kullanılabilir. Kısacası dereceli seviye yükselmenin çok zor olduğu seviyeler için kullanılan bir tabirdir.

Elo Boost Ne Demek?

Elo Boost Ne Demek?
Elo Boost Ne Demek?

Oyunlarda, seviye yükseldikçe oyuncuların yetenek becerisi ve oyun bilgisi de artmaktadır. Çoğu oyuncu takım arkadaşlarından dolayı, çıkamadığını düşünmektedir. Böyle düşünen bazı kişiler daha hızlı yükselmek için oyun içi hesabını oyunu üst liglerde oynayan kişilere verir. Böylelikle, oyunu bilen kişi alt liglerde kolayca oyun kazanacağından, hızlı bir şekilde dereceli puanı kazanıp oyun içi lig yükselebilecektir. Bu olaya ise ELO Boost denmektedir. Bir nevi başkasının yerine sınava girmek gibi olan bu olay, oyunlar tarafından çoğunlukla yasaktır. Her ne kadar bu işlemi yaptıran oyuncu, kendini o lige ait görse de o ligde gerçekten oynayacak yeteneği yoktur. Ve o ligde oyun oynarken karşı taraf yetenek olarak daha iyi olduğundan kötü bir performans sergileyecektir. Dereceli sistemeler her ne kadar düzgün çalışmasa da, çoğu zaman sizin oyun içi yeteneğinizi belirten sistemlerdir. ELO Boost yaptıran kişi gerçekten de 1,2 lig üstü bir yeteneğe sahip olabilir lakin çoğu oyunda gerçekten iyi oynarsanız seviye yükselebilirsiniz. Çünkü her iki takımda rastgele oluşturulmaktadır. Her zaman kötü takım sizin takımınız olmayabilir. İyi oynayıp dereceli seviyelere çok anlam yüklemeden, oyununuzu oynayıp kendinizi geliştirmenizi önermekteyiz.

Öne Çıkan Yazılarımız