Etkili Sunum (Slayt) Nasıl Hazırlanır?

- Advertisement -

İçindekiler

Kişisel veya kurumsal işler için, kimi zaman sunum yapmayı gerektirecek durumlar doğabilmektedir. Bu gibi durumlar çoğunlukla bir ön hazırlık gerektiriyor olsa da, bazı durumlarda ön hazırlık koşulu aranmaz.

Sunum için ön hazırlık aşamaları

Eğer yapılacak sunum bir ön hazırlık gerektiriyor ise, ilk yapılması gereken sunumun yapılacağı mekânın incelenmesidir. Mekânın konumu, izleyici düzeni, görsel kullanımı olacaksa yeterli teknolojik alt yapının var olması başlıca dikkat edilmesi gereken faktörlerdir. Bu faktörlerin, sunum öncesinde kontrol edilmesi ve eğer eksiklik var ise giderilmesi gerekir. Bir sunumu kusursuz yapan, baştan sona bir bütün olarak hatasız gerçekleşmesidir.

Sunumda jest ve mimik kontrolleri

Sunumda anlatılan konunun gidişatına ve aktarılmak istenen düşünenin önemine göre, sunumu yapan kişi o tavra bürünmelidir. Örneklendirme, betimleme, dikkat toplama, önem vurgulama gibi noktalarda mutlak olarak el hareketleri ile izleyici odağı kazanılmalı ve aktarılmak istenen düşünce/duygu bitene kadar bu odak korunmalıdır. Buradaki ince detay; el kol hareketleri ile aktarılan bilgi desteklenirken, mutlaka iki elin kullanılması gerektiğidir. Bunun sebebi; iki elle verilmek istenen mesajın, dinleyicinin aklında kolayca bütünleşebilmesi ve devamlılığın sağlanabilmesidir.

Jest ve mimik konusundaki bir başka detay ise, mümkün olduğunca güler yüzlü olmaktır. Çünkü pozitif etkileşime olanak sağlayan kişi, olumsuz bir düşünceyi aktarırken dahi dinleyicinin odağını korur. Bulunduğu ruh hali bozulmayan dinleyici; kendisine aktarılan düşünceyi sorar, sorgular ve karşılaştırmaya tabi tutar.

Sunumda fiziki duruş

Sunumun yapıldığı mekânda sergilenen duruş, dinleyiciden beklenen geri dönütü belirlemektedir. Dinleyiciye aktarılan düşüncenin türü ve yapısı fark etmeksizin eğer dinleyiciden bir etkileşim beklentisi var ise, sunumdaki olumlu hava korunmalıdır. Sadece oturarak sunum yapan kişi; bir müddet sonra dinleyicilerin odağını koruyamadığı ve ilgisini canlı tutamadığı için, olumsuz bir hava oluşmasına neden olur. Bunun akabinde; dinleyici konuya olan bağlılığını yitirir, geri dönüt açısından herhangi bir etkileşimde bulunmaz. Etkileşimin gerçekleşmediği, sonuç olarak bir çıktının veya katkının bulunmadığı sunum başarısız olarak değerlendirilir. Bu nedenle, sunum baştan sona bir bütün olarak ele alınır ve her bir noktası ince detaylarına dikkat edilerek planlanır.

Öne Çıkan Yazılarımız