Filigran diğer adıyla ‘watermark’ tanım olarak, bir görüntünün üzerine eklenen şeffaf damga, yazı, imza ya da logolara verilen addır. Watermark, bir belge veya resimde arka plana yerleştirilmiş, saydamlığı ayarlanmış bir görüntü veya metin öğesidir. Bu öğe, belgenin gerçekliğini doğrulamak, sahte kopyalara karşı korumak veya belgenin kökenini belirtmek amacıyla kullanılır. Watermark genellikle su damlası veya şeffaf bir yazı gibi görünür ve belgenin ana içeriğinin üzerinde hafif bir şekilde yer alır. Bu nedenle, belge kopyalandığında bile watermark hala görünür ve orijinalliğini korur. Watermark genellikle özel yazılımlarla oluşturulur ve dijital veya fiziksel belgelerde kullanılabilir.

Neden Filigran Kullanılır?

Filigran şeffaf bir şekilde yerleştirildiğinden dolayı, görüntünün kalitesini ve bütünlüğünü bozmadan, kullanıcıya, görseli kime ait olduğunu kanıtlayarak gösterirsiniz. Şeffaf bir imza (filigran) taşıyan görseller çalınmaya, izinsiz kullanılmaya karşı alınan bir güzel önlemlerden biridir. Stok fotoğrafı tedarik eden sitelerin hepsinin görsellerinde filigran kullanılmaktadır. Bu yöntemle stok fotoğrafı tedarikçileri Lisans alınmadan indirilen eserleri kullanılmasını engllemektedir. Grafik tasarımcılar ya da benzeri sanat işleriyle uğraşanlar demo çalışmalarında veya fikir hırsızlığına karşı önlem almak için eserlerinde filigran barındırmaktadır. Resmi evraklarda belgenin çoğaltılmasına ve sahtecilik yapılmasına karşı önlem olarak filigran kullanılmaktadır.

WaterMark Örneği

Filigran Nedir Örneği

Filigran Nedir Örneği

Yukarıdaki fotoğrafta iki adet filigran (Watermark) örneği bulunmaktadır. Bu filigran sayesinde, görsel, izinsiz ve telifsiz kullanıma karşı büyük bir önlem almış bulunmakta. Ayrı zamanda filigranda bulunan bilgiler sayesinde görselin kim tarafından çekildiği ve görsel sahibine nasıl ulaşabileceğinizi gösterir. Böylelikle sizin görselinizi kullanmak isteyen kullanıcılar filigranınızda bulunan bilgiler sayesinde sizinle iletişime geçebilir, gerekli izinleri aldıktan sonra görselinizi sorunsuz bir şekilde kullanabilir.

Filigran Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Yazımızda anlattığımız gibi filigran sizi bir çok şeyden korur ve size yarar sağlar. Bilinenin üzerine dijital ortamlarda fotoğrafların %80’i izinsiz bir şekilde kullanılıyor. Bu da demek oluyor ki olası bir sanatçının eserlerinin izinsiz kullanılması çok yüksek. Sanatçılar eserlerine filigran ekleyerek, muhtemel hırsızlara karşı çok güzel bir önlem almış olacaktır. Çünkü eser hırsızları fotoğrafı direk indirip kullanmak ister genellikle, böyle bir durumda eserinizin üzerindeki filigran hırsızların gözünde daha zor çalınabilir görsel olarak gözükecek, çünkü görselinizi kullanmak için filigranı kaldırması gerekecek. Filigranı kaldırma işlemi onun için çok zaman kaybı ve uğraşa yol açacak. Bir çok hırsız bu sebepten dolayı filigranlı görselleri tercih etmiyorlar.

Nasıl Filigran Eklerim

Filigran eklemenin birçok yolu vardır ama tabiki en temel yolu katman sistemiyle çalışan bir program veya yazılım sahibi olmak. Çünkü eseriniz üstüne ekleneceği için 2.bir katmana ihtiyacınız olacaktır.
2. Aşama filigran dosyanızın (logonuz, imzanız, damganız ya da yazınız) şeffaf olması gereklidir yani arka planı temiz bir yapıya sahip olması.
3. Aşama filigranı görsele eklediğiniz zaman opaklığını kısmanız gerekmektedir. Bunu belli başlı programlarda yapabilirsiniz. Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Word, Exel v.b programların yardımıyla kolaylıkla eserinize ya da dosyanıza filigran ekleyebilirsiniz.

İnsanların başka insanların görsellerini kendininmiş gibi alıp ve bunu öyle göstermesi etik olarak doğru bir davranış değildir. Bu yüzden yayınlayacağınız görselde veya eserde filigran bulundurmanız oldukça önemlidir. Ticari olarak alıp kullanıldığında kanunen suçlu olsa da size büyük bir zaman kaybı ve uğraş yaşatacaktır bu yüzden ilk tedbir olarak görsellerinizi filigranlamak oldukça önemlidir.

Filigranlı bir görsel veya eser çalınabilir mi?

Bu durum çok nadir de olsa, bazı photoshop bilgisine sahip olan hırsızlar görselinizden filigranı silebilir ama bu ona ciddi bir zaman kaybettirecektir. Filigranınızı görselin her yerine ve ya kritik yerlere ekleyerek onların işini zorlaştırabilirsiniz.

Kendi filigranımı kaldırabilir miyim?

Kaynak dosyanız bulunuyorsa ve ya filigranlı halini kopya olarak kaydediyorsanız bu bir sorun değildir.

Filigranı olan görseller ne anlama geliyor?

Filigran olan görseller eserin sahibini belli den görsellerdir. Eser sahibinin koyduğu filigran, eser sahibinin bir nebze eserinin çalınmasını istemediğine işarettir.

Yazar: Bilal ÇETİN