Fotoğraf Saklamanın Yolları Nelerdir?

Fotoğraflar yaklaşık yüz yıldır hayatımızın içine bulunan, hatıralarımız, anılarımız, önemli zamanlarımız gibi, manevi değerlerimizin yüksek olduğu karelerdir.  Çoğu zaman bir fotoğrafa bakarak özel anlamlar görebilir, anlarımız tekrardan yaşayabilir hale gelebilmektedir.  Manevi değerleri bu kadar yüksek alan fotoğraflar, belki de kaybetmeyi isteyeceğimiz son şeylerdir. Geçmiş kuşak için fotoğraf çekmek, fotoğraf saklamak, çok maliyetli ve zor bir işlemdi. Bu dönemde fotoğraf saklamak isteyen kişiler fotoğraflarını genellikle baskı yapıp (Bu baskı aşaması da bir hayli zorludur) albüm haline getirip saklamaktadırlar. Günümüz teknolojisinde bu davranış gerçekleştirmek oldukça gereksiz ve maliyetli olabilmektedir. Sizler için günümüz teknolojisi ile beraber fotoğrafınız saklayabileceğiniz alternatif yolları bu şekilde derledik;

Baskı/Çıktı Alarak

Her ne kadar yukarıda gereksiz ve maliyetli olarak adlandırırsak da fotoğraf saklamanın en güvenli yolu, kesinlikle çekmiş olduğunuz fotoğrafın baskısını almaktır. Baskısını aldığınız fotoğrafın, maneviyatı ve somutluğu diğer saklama yöntemlerine göre oldukça yüksektir. Baskı almak için en iyi yol, çekmiş olduğumuz fotoğrafın, çekmiş olduğumuz aracın içindeki halini fotoğrafçıya götürüp baskı tekniği ile fotoğrafınızı yazdırmasıdır. Bu yöntem sayesinde gerçekten elinize dokunabileceğiniz, gittiğiniz her yere yanınızda götürebileceğiniz, bir fotoğraf elde etmiş olursunuz. Dilerseniz çıkartmış olduğunuz bu fotoğrafları bir albüm haline getirerek bir bütün bir şekilde saklayabilirsiniz.

Harici Diskler

Harici diskler çalıştığımız bilgisayarın yanı sıra, ekstra depolama yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu harici diskler genellikle hard diskler, flash bellekler, diskler, CD’ler, olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu cihazınızdan bağımsız olarak çalışan depolama yöntemleri sayesinde, cihazımızın başına bir olay gelse de saklamak istediğiniz fotoğraflar, zarar görmeyecek ve kurtulmuş olacakladır.

Yazılımlar

Fotoğraflar günümüzde artık dijital olarak çok sık kullanılmakta. Bu fotoğraflar piksel şeklinde gösterim sağlanmaktadır. Bazı yazılımlar fotoğrafın bu özelliklerinden yararlanarak, fotoğraf olmasa dair bir görüntü oluşturabilirler. Örneğin; Photoshop’un çalışma mantığına göre bir fotoğrafı Photoshop’un içine yüklediğiniz zaman, fotoğrafın bir kopyasını oluşturur ve kendi içimde saklar, bunun için fotoğrafın ham halinin olması gerekmez. Çünkü Photoshop kendi içinde bu fotoğrafın bilgilerini barındırır saklar. Eğer bütün fotoğraflarınızı bir Photoshop dosyasının içine atıp PSD formatında kaydederseniz, fotoğrafınız PSD formatında saklanmış olacaktır.

Bulut Saklama Yöntemi

Gelişen teknolojinin bize getirdiği bir diğer özellik ise, Bulut saklama yöntemleridir. Bulut saklama yöntemleri, fotoğrafınızı sanal bir diske kaydedip, gerekli şifrelerle dilediğiniz zaman ulaşmanızı sağlayacak bir yöntemdir. Bu hizmeti genel olarak çok büyük firmalar vermektedir. Google Drive, Google Fotoğraflar, iCloud, One Drive gibi büyük firmaların bulut saklama araçları bulunmaktadır.

Geri Yükleme

Geri yüklemeyi fotoğraf saklama yöntemi olarak göstermesek de fotoğrafları kurtarma yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı durumlarda cihazınıza virüs bulaşması veya önemli teknik arızaların olması veya fotoğrafınızı yanlışlıkla silmeniz durumunda, geri yükleme yöntemini kullanarak, cihazınızı daha önceden kaydettiğiniz bir sürümüne döndürebilirsiniz. Bunun için cihazınızda çok sıkça geri dönüş noktaları oluşturmanız gerekmektedir.

1 Yorum

Comments are closed.