Fotoğraf ve Zaman Nedir, Aralarında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Hepimizin bildiği gibi, fotoğraf herhangi bir anı durdurur ve o tek bir anın geleceğe taşınmasına yardımcı olur. Bir nevi hafızadır, izdir ve geçmişe, şimdiye tanıklık eder.Fotoğrafın ortaya çıkması için gerekli olan unsurlar zaman ve mekandır. Bu iki unsur fotoğrafın yansımasıdır ve fotoğraf bu ikisinden bağımsız düşünülemez.

- Advertisement -

“Fotoğraf ve zaman” dediğimizde ise bu zaman durumu ikiye ayırabiliriz. İlki fotoğrafın içinde bulunduğu zaman, ikincisi ise enstantane süresidir. Enstantane kısaca perdenin açılıp kapanma hızı olarak ifade edilir. Yani ışığın sensöre ne kadar süre gireceğini belirler. Kimi fotoğraflarda hareketi belirtmek isteyebilirsiniz, kimi fotoğraflarda ise hareketi durdurmak isteyebilirsiniz. Gerekli enstantane ayarlarıyla bu isteğinize karşılık bulmanız mümkündür.

Fotoğrafta zaman, dışarıdan bakıldığında basit gibi görünse de aslında çok derindir. Çünkü zaman kavramı başlı başına çok büyük bir olaydır.

Fotoğrafın çekildiği zamandan tutun, çektiğiniz şeyin zamanını bile içine alan geniş bir yelpazeye sahiptir. Örneğin bir fidan fotoğrafı ve kocaman bir ağaç fotoğrafı arasındaki zaman farkını anlayabiliriz. Veya çok yaşlı bir insan fotoğrafı ve genç bir çocuğun fotoğrafı… Fakat fotoğrafta zaman konusunu bu kadar karmaşık yapan şey bu değildir. Çünkü çekilen bir fotoğraf gerçekliği ve zamanı o karenin içine hapsetmiştir. Yani, fotoğrafta görmüş olduğumuz genç çocuk şimdi 50 yaşında olabilir. Bu, fotoğrafın geçmişe gitme özelliğiyle ilgilidir.

Fotoğraf geçmişe tanıklık etmemize olanak sağlar. Çeken kişi ve fotoğrafı çekilenlerin var olduğuna dair bir kanıt niteliğindedir. Geçmişe duyulan özlemi gidermeyi sağlar.

Yazar: Ceren Turan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Yazılarımız