Fotoğrafta İstenmeyen Nesneleri Kaldırma

Bir fotoğrafta bazen istenmeyen nesneler olabilir. Bu nesneleri fotoğrafı çekerken fark edememiş olabiliriz ya da sonradan fotoğraftan kaldırmak istiyor olabiliriz. Teknolojinin ve yazılımların bu kadar gelişmediği önceki dönemlerde, insanlar saklamak istediği fotoğraflardaki istenmeyen kişileri ve nesneleri direk bir makas yardımıyla görselden keserek kaldırıyordur. Bilişim teknolojilerin gelişmesiyle beraber, hayatımıza artık Photoshop gibi fotoğraf düzenleme uygulamaları girdi. Bu uygulamalar sayesinde fotoğraflarımıza istediğimiz gibi efekt verebilir ve istenmeyen nesneleri fotoğraflarımızdan kaldırabiliriz. Bu işlemi gerçekleştirmek için bir adet fotoğraf düzenleme aracı ve bu fotoğraf düzenleme aracında, uygulamayı gerçekleştirecek teknik bilgiyi bilmek gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere teknik bilgi kısmından bahsediyor olacağız

Photoshop Programında İstenmeyen Nesneler Nasıl Kaldırılır?

Fotoğraf düzenleme programı dediğimiz aklımıza gelecek ilk programlardan birisi şüphesiz Adobe’un hazırladığı Photoshop yazılımıdır. Photoshop sayesinde yapmak istediğimiz birçok şeyi, özgür bir biçimde yapabiliriz. İhtiyacımız olan tek şey, Photoshop bilgisidir. Photoshop’ta gerçekleştirebileceğiniz bir diğer işlem de istenmeyen nesneleri fotoğraftan kaldırmaktır. Photoshop’ta istenmeyen nesneleri kaldırmanın adımları şu şekildedir.

Fotoğrafta Kaldırmak İstediğiniz Nesneleri Belirleyin;

Fotoğrafta Kaldırmak İstediğiniz Nesneleri Belirleyin;
Fotoğrafta Kaldırmak İstediğiniz Nesneleri Belirleyin;

Bu aşama aslında sizin çoktan karar vermiş olduğunuz ve kaldırmak istediğiniz nesnelerin hangilerinin olduğunu belirlediğiniz aşamadır. Genellikle bu nesneler fotoğrafa rahatsız edici nesneler, fotoğrafın bütünlüğünü bozan veya asıl gösterilmek isteneni engelleyen nesnelerdir. Bazen ise sadece o nesneni orda olmasını istemeyiz.

Photoshop’ta Klonlama Aracını Seçin;

Photoshop'ta Klonlama Aracını Seçin;
Photoshop’ta Klonlama Aracını Seçin;

Bu aşamada yukarda görmüş olduğunuz yerdeki insan büstü ikonu olan klonlama aracını seçiyoruz. Photoshop’ta fotoğraftan istenmeyen nesneyi kaldırmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bizim işleyeceğimiz yol ise resimde göründüğü gibi klonlama aracıyla gerçekleştirilendir.

Örnek Bir Doku Seçin

Örnek Bir Doku Seçin
Örnek Bir Doku Seçin

Klonlama aracının temel çalışma mantığı, belirli bir yüzeyde bulunan detayları istenilen yüzeye yumuşak bir şekilde aktarmasıdır. Klonlama aracını kullanmak için öncelikli olarak bir doku örneği almamız gerekmektedir. Fotoğrafınızda kaldırmak istediğiniz nesnenin en benzer noktasını belirleyip, alt tuşuna basarak bir doku örneği oluşturmalısınız.

Klonlama İşlemini Gerçekleştirin;

Photoshop'ta Klonlama Aracını Seçin;
Photoshop’ta Klonlama Aracını Seçin;

Örnek dokuyu seçtikten ve katmanımızı da rasterleştirdikten sonra, parmağımızı alt tuşundan kaldırıp resimdeki gibi, istenmeyen nesnenin olduğu bölgeye sol tıklayarak, doku kopyalama işlemini gerçekleştiriyoruz. Eğer örnek alınan doku yüzeyi, kaldırılmak istenilen nesnenin bölgesiyle uyumluysa bu işlem sorunsuz gerçekleşecektir.

Aynı İşlemi Tekrar Uygulayabilirsiniz;

Aynı İşlemi Tekrar Uygulayabilirsiniz;
Aynı İşlemi Tekrar Uygulayabilirsiniz;

Eğer fotoğrafınızda istenmeyen başka nesneler varsa aynı teknikle, fotoğrafınızdaki diğer istenmeyen nesneleri de kaldırabilirsiniz.

Klonlama Yöntemi Ne Kadar Başarılı

Klonlama yöntemi, en manüel nesne kaldırma yöntemidir. Ama işin mantığını anlamak istiyorsanız sizi en çok eğitecek yöntem de kendisidir. Photoshop’un son sürümlerinde, tek tuşla dahi, nesne kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.