GİF Banner (Hareketli Banner) Nedir? Nasıl Yapılır

Gif banner (Hareketli Banner) GIF formatından yararlanarak oluşturulan reklam görsellerine ve ya internet afişleri için kullanılan bir terimdir.

Gif Nedir?

Gif kelime açılımı olarak, Grafik Değişim Formatı (Graphics Interchange Format) anlamına gelmektedir. GİF temel olarak bir görüntü işleme formatıdır. ABD’li bir yazılımcı olan Steve Wilhite ve ekibinin geliştirdiği bir formattır. GIF mantıken bir görüntü sıkıştırma formatıdır. Bu format sayesinde, görüntüleri başarılı bir şekilde sıkıştırır ve bant aralığında olağanüstü bir rahatlama ve boşluk elde etmemizi sağlar. Bunu bir JPEG formatını kıyasla çok daha az renk kullanarak ve özel sıkıştırma tekniği ile sağlar. Bir GİF görüntüsünde maksimum 256 adet renk bulunur.

Gif Nasıl Banner Yapılır?

GİF banner temel olarak bir görüntünün kareler haline bölüp, hareket (saniyeler) çizelgesinde Artarda yerleştirilerek, hareketli bir hale getirilmesine denmektedir. Bunu diller bir videonun karesini ayırıp daha uzun saniyelere bölüp, yavaşlatıp GIF haline getirebilir, Dilerseniz birbirinden alakasız tonlarca görüntüyü Artarda bir zaman çizelgesinde yerleştirerek GIF’inizi oluşturabilirsiniz. Bu işlem tamamen sizin hayal gücünüze kalmış bir konudur.

Gifler Nerede Kullanılır?

Gif’ler genel olarak daha düşük boyutlu olduğundan, daha düşük boyutlarda video işlevi yapmamızı sağlar. İnternet ortamında çok popüler olan gifler çoğu zaman mizah amaçlı kullanılmaktadır. Bazı durumlarda yazarak sağlıklı bir iletişim gerçekleştiremediğimizden ve emojilerin de yetersiz kaldığı durumlarda, duygularımızı aktarmak için GIF’lerden oldukça fazla yararlanırız. Bu da vücut dilimizi kullanamadığımız bir iletişim türünde, bir nebze de olsa duygularımızı karşı tarafa daha iyi aktarmamızı sağlayacaktır.

GIF Banner Nerede Kullanılır?

Gif Bannerlar, normal GIF kullanımından ziyade reklam amaçlı kullanıldığında, hareketli yapısından dolayı oldukça dikkat çeken, kullanıcıyı doğru yönlendirebilen, görseller haline gelmektedir. GIF bannerlar sayesinde kullanıcılara dönüşüm hedeflerinizi daha iyi bir şekilde anlatıp, dönüşüm oranınızı sıradan hareketsiz bir reklam görseline kıyasla daha fazla arttırmaktadır.

Photoshop’ta Gif Banner yapımı

Photoshop gif yapmak için diğer programlara göre oldukça ideal bir programdır. Çünkü layer sistemi, zaman çizelgesi sistemi oldukça başarılı olarak kurgulanmış bir programdır. Temel olarak bir zaman çizelgesi oluşturduktan sonra, her bir zaman çizelgesine hareketlerinizi uygulamanızdır.

Aşağıdaki örnek mantığı açıklamak için güzel bir örnek olacaktır;

Photoshop’ta Gif Banner yapımı

Photoshop’ta Gif Banner yapımı

Her bir zaman çizelgesinde layerlarda değişiklik yaparak, o zaman çizelgesini özel haraket oluşturup, öncesini ve sonrasını programın kendi ara yüzünde, zaman çizelgesinde kaydetmesi ve bunu artarda oynatması işlemidir. Yaptığınız bütün zaman çizelgesindeki karelere hareket değeri (süre) vererek harekete geçirebilirsiniz. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra Photoshop’un kendi içinde barındırdığı web için kaydetme seçeneğinden ( Kısa yolu; Ctrl + alt + Shift + S) gif kaydetme seçeneğini seçerek özgür bir şekilde Gifinizi yapmış olabilirsiniz

Gif Banner Yapma Siteleri

Gif Bannerı yapmak veya tasarlamak için illa ki çevrimdışı bir programa ihtiyacınız yoktur. Bu hizmeti veren belli başlı çevrimiçi tasarım siteleri bulunmaktadır. Bu siteler sayesinde video formatında olan dosyanızı gif haline getirebilir, artarda koyacağınız bu resimleri daha sonra size GIF olarak kaydetme imkânı sunulmaktadır.

Canva

Canva kullanıcılarına, sosyal medya grafiklerini, afişlerini ve tasarımlarını çevrimiçi olarak tasarlanmasına sağlayan bir grafik tasarım ara yüzüdür. Oldukça popüler olan Bu ara yüz, aynı zamanda GIF de yapmanıza olanak sağlar.

GIPHY

Çevrimiçi bir gif arama sitesi olan ve internette paylaşılan çoğu GIF’i içinde barındıran bu site, aynı zamanda giflerinizi yapıp paylaşmaya ve diğer sosyal medya platformlarında gif sekmesinde göstermeye yaramaktadır. Bu sitenin içindeki gif oluştur kısmından mevcut videoyu gife dönüştürebilir veya yapmak istediğiniz videoyu kendiniz yükleyerek gif haline getirebilirsiniz.

MAKE A GIF

Make A GIF sitesi, ayrıntılı seçenekleri ile oldukça başarılı bir gif yapma sitesidir. Bu site sayesinde ayrıntılı gifler oluşturabilir ve indirebilirsiniz.

Gif Banner Örnekleri;

Aşağıda Babblela için yaptığımız, GIF banner sizin için iyi bir örnek olacaktır;

Gif Banner Örnekleri;

Gif Banner Örnekleri;