grafik tasarım yazılımları Nelerdir?

Bir grafik tasarımcının araçlarının kalem, kurşun kalem, fırça illüstrasyon tahtası olduğu günler çoktan gitti. Bugünün tasarımcısı neredeyse sadece hem pahalı hem de sürekli değişen grafik tasarım yazılımına güveniyor. Bir noktada veya başka bir yerde, tasarımcı mevcut yazılımını yükseltmeye veya başka bir markaya geçmeye karar vermelidir. Ve sonra tasarımcı, bu yazılım sürümünün tüm yeni işlevlerini öğrenmelidir. Program arayüzü değişirse, tasarım uzmanı için öğrenme eğrisi çok dik ve maliyetli olabilir. Bunun üzerine, masaüstü yayıncılık, web tasarımı, illüstrasyon ve fotoğrafçılık için farklı grafik tasarım yazılımı var.

Tasarım Yazılımları Üreten Firmalar

Son on yılın büyük bir bölümünde, masaüstü yayıncılık Arenası Quark Express tarafından yönetildi. Bundan önce Adobe’nin PageMaker dağın Kralı olmuştu. Son birkaç yıldır Adobe, Masaüstü yayıncılığındaki üstünlüğünü In Design ile yeniden kazanmak için ciddi bir teklifte bulunuyor. Adobe Quark’ı ezerse, macromedia’yı ve diğer rakiplerinin çoğunu yutmuş olan grafik tasarım yazılımında hemen hemen bir tekele sahip olacak.

2005’in sonunda Adobe, Macromedia’yı satın alarak Dreamweaver’ın sahibi oldu genellikle mevcut en iyi (ve bazen kullanımı en zor) web tasarım yazılımlarından biri olarak kabul edildi. Dreamweaver’ın profesyonel web Tasarımı alanında çok az rakibi var. Microsoft’un ön sayfası hala profesyonel olmayanlar ve eski PC kullanıcıları olan bazı profesyoneller için hizmet vermektedir. Bununla birlikte, Adobe, Dreamweaver’ın satın alınmasıyla birlikte, burada da yarı tekel haline geldi.

Adobe Photoshop

Fotoğraf için grafik tasarım yazılımında sadece bir tanınmış lider var Adobe Photoshop. Sıradan bir kullanıcı için başka programlar olsa da profesyonel bir fotoğrafçı için Photoshop dijital bir karanlık odadır. Diğer şirketler, Adobe bunları satın alana kadar “Photoshop için eklentiler” üreterek var olurlar.

Adobe Illustrator

İllüstrasyon için grafik tasarım yazılımı ne olacak? Yine, Adobe liderdir. Adobe Illustrator en profesyonelleri tarafından kullanılan ve tanınan ile genellikle rekabete karşı eller aşağı kazanır. Ve her zaman hangi programın kullanımı en kolay veya en çok işleve sahip olduğu değildir. Çoğu yerde en uyumlu olanıdır. Illustrator’a Kanadalı bir illüstrasyon rakibi olan Corel Draw, birçok kişi tarafından daha kolay ve daha fazla özelliğe sahip olduğunu kabul ediyor, ancak bu dosyaların Corel dışında herhangi bir yerde kullanılması zor. Bu, programın işlevselliğini ve dolayısıyla popülaritesini sınırlar.

Adobe InDesign

InDesign’ın bu kadar fazla zemin kazanmasının nedenlerinden biri, Adobe ailesindeki diğer tüm grafik tasarım yazılımı programlarıyla kullanım kolaylığıdır. Aralarında hızlı ve sorunsuz bir şekilde hareket edebilirsiniz. Adobe artık bunları Creative Suite olarak paketliyor ve böylece tek elden alışveriş haline geliyor.

Ama kerpiç dağın Kralı olursa ne olacak? Meydan okuyanlar olmadan, aynı kaliteyi koruyacak ve mükemmellik için çaba gösterecek mi? Ve fiyat ne olacak? Düzleşecek mi yoksa sadece yukarı doğru devam edecek mi? Tek basketbol sahası sizseniz, istediğiniz kirayı alabilir misiniz?

Corel Draw

Bir başka bir grafik tasarım yazılımı olan corel draw Illustrator’e alternatif olarak sunulmaktadır. Kesim izi, lazer kesim gibi birçok alanda kullanılan corel draw vektör tasarım programların da zirvede yer almaktadır.

Adobe Premier Pro

Adobe Premier Pro, ise Abobe’un geliştirdiği bir yazılım olarak karşımıza çıkmaktadır. Premier sayesinde video kurgulama video, montaj, video, edit ve video sonrası işlemleri kolaylıkla gerçekleştire bilirsiniz.

Adobe After Efect

Adobe After Efect sayesinde post kurgu sırasında yapmış olduğunuz videoya ekstra efektler ekleyebilir ve efektler üzerinden çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. Adobe’un geliştirdiği After Efect, efekt,uygulama ve yüksek kaliteli videolar oluşturma programıdır.

Adobe Lightroom

Adobe Lightroom ise bir başka fotoğraf düzenleme programıdır. Photoshop’tan farkı fotoğraflara manipülasyon değil, renklendirme, ışık, gölge gibi ayarlarını ayarlama,  kontrast, parlaklık, doku, renk dolgusu gibi ayarları yapmanızı sağlayan bir Adobe programıdır.