Hakkımızda Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır?

Web sitelerinde veya kataloglarda çok sıkça karşılaşılan bir yazı türü olan hakkımızda kısmı, en basit tabiri ile bir kurumu, şirketi veya topluluğu anlatan, kurum hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişileri aydınlatmak amacıyla yazılan yazılardır. Hakkımızda kısmı, herhangi birisinin bir oluşumu tanımak istediğinde bakacağı ilk yerdir. Bu yüzden hakkımızda yazısı oluşum hakkında oldukça doyurucu bilgiler içermesi gerekmektedir.

Hakkımızda Yazısı Nasıl Yazılır?

Hakkımızda yazısı kurumun metinsel yüzü olacağından dolayı, bu kısımda kurumun imajını koruyacak ve karşı tarafı bilgilendirecek içerikler olmalı. Kullanıcının hakkımızda yazısında görmek istediği önemli bilgiler vardır. Bu bilgileri açıkça belirtip, kurum hakkında kullanıcının kafasında herhangi bir soru işareti bırakmamak gerekir. Hakkımızda yazısında olması gereken bazı özellikler ve bilgiler şunlardır;

 • Hakkımızda yazıları genelde geniş zaman 3.tekil şahıs ya da bilinen geçmiş zaman 3.tekil şahıs ekiyle yazılır. Bazı hakkımızda yazılarında 1. Çoğul şahıs eki de kullanılmaktadır.
 • Hakkımızda yazısında ‘biz kimiz’ adında, kurum hakkında genel bir bilgi veren kısım olmalıdır.
 • Hakkımızda yazısında, kurumun ne zaman ve kim tarafından kurulduğunu ve hikayesini anlatan bir ‘tarihçe’ kısmı olmalıdır.
 • Hakkımızda yazısında ‘vizyonumuz’ adı altında kurumun vizyonunu ve gelecek planlarını anlatan bir bölüme yer verilebilir.
 • Hakkımıda yazısında, ‘misyonumuz’ kısmında kurumun üstlendiği misyonları ve görevleri anlatan bir bölüm olabilir.
 • Hakkımızda yazısında, kurumun geçmiş tecrübelerini ve başarılarını gösteren ‘referanslar’ kısmı oluşturulabilir.
 • Daha detaylı bir hakkımızda yazısı yazmak istenildiğinde, kalite politikası, hizmet şartları, neler yapıyoruz, basın, medya, gibi bölümlere de yer vererek hakkımızda yazısı zenginleştirilebilir.
 • Ekibimiz kısmı oluşturularak, kurumun içindeki yüzleri, hakkımızda kısmında tanıtabilirsiniz.

Hakkımızda Yazısının Yararları

Hakkımızda kısmı bir markanın veya kurumun kendini en iyi şekilde ifade edebileceği kısım olduğundan dolayı, hakkımızda yazısı kurumlar için oldukça önemlidir. Kullanıcılara firma hakkında verilebilecek önemli bilgilerin olduğu bu kısım, doğru bir şekilde yazılırsa sağlayacağı avantajlar şunlardır;

 • Kurumunuz hakkında bilgi almak isteyen kişiler 1. Kaynak olarak sizin elinizden çıkan yazıyı göreceğinden dolayı, bilgi kirliliğinin önene geçmiş ve kurumunuz hakkında doğru bilgiler vermiş olursunuz.
 • Hakkımızda yazısı olan bir web sitesi kullanıcısına güven sağlar.
 • Hakkımızda yazısı sayesinde hedeflerinizi ve misyonunuzu belirterek, kurumsal bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Örnek Hakkımızda Yazısı;

Hemen hemen her kurumsal web sitesinde hakkımızda yazısına örnek bulabilirsiniz. Web siteleri markaların tanıtım yüzü olduğundan, hakkımızda yazısı da bu web siteleri için oldukça önemlidir. Babblela olarak bizim de bir hakkımızda yazımız bulunmakta, dilerseniz hem bizi daha iyi tanımak hem de hakkımızda yazısı örneği için hakkımızda yazımızı inceleyebilirsiniz.