Kendini Geliştirmek İsteyenler İçin Tavsiyeler (20 Adet)

Kendini geliştirmek isteyen kişiler, kendinin anlık durumundan memnun olmayan ve potansiyelinin farkında olan kişilerdir. kişi kendi öz benliğinin farkında olduğunda, kendini geliştirmesi de o kadar kolay olacaktır. Her insan kendini uzman olduğu alanlara, yeni hobilere ve çeşitli aktivitelere katılarak geliştirebilir. Kendini geliştirmenin en iyi yolu kendinizin hangi seviyeye gelmek istediğinizi yani hedeflerinizi belirlemekten geçer. Bu yüzden kendinizi geliştirme yoluna girdiyseniz ilk yapmanız gereken kendinizin şu anki durumunuzu çözmeniz ardından hangi konuma veya seviyeye geleceğinizi belirlemeniz gerekmektedir.

Kendinizi Nasıl Geliştirirsiniz?

Kendinizi nasıl geliştirirsiniz yazımıza, yukarıda iki adet tavsiye vererek başladık. Kendi seviyenizi belirlemek ve hedefinizi oluşturmak kendinizi geliştirmenin ilk aşamalarındandır.

Bunun yanı sıra bu yazımızda sizlere, gerek entelektüel birikimini artıracak gerekse de el becerilerini arttıracak alanları sizlere listeleyeceğiz. Bu alanlar genel olarak entelektüel kişiliklerin sıklıkla tercih ettiği alanlardır. Listelediğimiz alanlardan size uygun olanları seçerek bu alanlara yönelerek kendinizi geliştirmenin ilk adımlarını atmış olabilirsiniz.

Unutmayın kendinizi geliştirmek ölene kadar sürecek bir süreçtir.

Kendinize Dürüst Olun

Kendinizi geliştirmenin ilk iki yolundan bahsetik. Üçüncü adımı ise kendinize karşı dürüst olmaktır. kendinize dürüst olduğunuzda, kendi seviyenizi belirlemede ve ulaşabileceğiniz hedefi koymayı daha düzgün bir şekilde gerçekleştireceksiniz. Bunun yanında kendinizi geliştirirken bir çok zor engelle karşılaşabilirsiniz. Kendinize dürüst olduğunuzda, bahane üretmede de o kadar başarısız olacaksınız ve engellerin üstüne girebileceksiniz.

Spor ve Beden Eğitimine Ağırlık Verin

Spor ve Beden Eğitimine Ağırlık Verin
Spor ve Beden Eğitimine Ağırlık Verin

Bedenimiz hayatımızdaki en önemli ve değer vermemiz gereken şeydir. yaşadığımız bu dünyaya bedenimiz ile bağlıyız. Yapacaklarımız, halleylerimiz ailemiz, arkadaşlarımızla yaptığımız eylemlerin hepsini bedenimizle gerçekleştirmekteyiz. Bu yüzden sağlıklı ve uzun ömür geçirmek için bedenimize iyi bakmak zorundayız.

Bir Enstrüman Öğrenin

Bir Enstrüman Öğrenin
Bir Enstrüman Öğrenin

Bir enstrüman çalabilmek sizi hem sanatsal olarak hem de el becerisi olarak oldukça doyurucu bir hale getirecektir. Bir enstrüman çalabilmek sizi sosyal ortamlarda da öne çıkaran bir beceri de olabilmektedir

Arkadaş Çevrenizi Gözden Geçirin

İnsanların hepsi maalesef çok iyi insanlar değildir. Arkadaş çevrenizi bu yüzden gözden geçirmeniz gerekmektedir. Sizi sömüren veya geri çeken arkadaşlarınız varsa bunlarla ilişkinizi kesmek sizi oldukça ileri taşıyacaktır. Bir işe başladığınızda, çevrenizle paylaştığınızda, ‘ne gerek var’ ‘gereksiz bir uğraş’ ‘boşuna uğraşıyorsun onla’ diye argümanlarla karşılamamış olursunuz.

Topluluk Tarafından Saygı Görülen Bir Hobi Edinin

Topluluk tarafından saygı görülen bir hobide başarılı olmak sizi sosyal olarak tatmin etmede oldukça başarılı olacaktır. Ya da sadece kendi hoşunuza giden alanlara da yönelebilirsiniz.

Yabancı Dil Öğrenin

Yabancı Dil Öğrenin
Yabancı Dil Öğrenin

Yabancı dil öğrenmek aynı zamanda yeni bir kültür öğrenmek demektir. Yeni bir dil öğrenirken ufkunuzu açacak birçok yeni bilgiyle karşılaşabilirsiniz.

Bilimsel Bir Alana Yönelin

Bilimsel Bir Alana Yönelin
Bilimsel Bir Alana Yönelin

Bilimin herhangi bir alanında akademik veya akademi dışı faaliyet göstermek sizin bilgi birikiminiz ve alanınızda uzmanlaşmanızda çok önemlidir. Bilişim bizlere gerçeği vermek için vardır. Kendimizi geliştirmemizin bir diğer yolu da bu gerçeklere ulaşmaktır.

Üretim Temelli Bir Alanda Faaliyet Gösterin

Üretim temelli bir hobi veya uğraş sizi motive etmek için oldukça önemlidir. Çoğu hobide anlık olarak sizi tatmin eden sonuçlar alamıyorsunuz. Bu yüzden boşuna uğraşmış bir hava ortaya çıkıyor. Ama üretim temelli bir alanda faaliyet gösterirken ilk başladığınız andan beri elinize bir sonuç ve motivasyon geçebilmektedir.

Sanatın Çeşitli Alanlarına Yönelin

Sanatın Çeşitli Alanlarına Yönelin
Sanatın Çeşitli Alanlarına Yönelin

Sanat insanın kendini ifade etmesinin en yaratıcı ve özgün yoludur. Sanatın bir alanına yönelerek daha hisli ve daha içsel eserler üreterek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Rekabetçi Olmayı Öğrenin

Rekabet insanı farklı şeyler bulmaya ve geliştirmeye iten bir duygudur. Bu yüzden rekabetçi olmaktan çekinmeyin.

Günlük, Aylık, Yıllık Planlar Oluşturun

Günlük, Aylık, Yıllık Planlar Oluşturun
Günlük, Aylık, Yıllık Planlar Oluşturun

Yapacağınız tüm işleri planladığınızda, aklınıza gelen hiçbir fikrim kaçırmamınza yarar. Uyandığınızda o gün neler yapacağınızı bilmeniz günün verimliliği için çok mühimdir. Bunun yanında her ne kadar bir çok değişken olsa da aylık ve yıllık gibi uzun vadeli planlar yapmak da hedef belirlemenizde ve hedeflerinize yürümede oldukça yardımcı olacaktır.

Günlük, Aylık, Yıllık Değerlendirmelerde Bulunun

Günlük, aylık yıllık planlar yaptığınız gibi, gününüi ayını ve yılınızı da değerlendirmeyi unutmayın. Planlamak kadar değerlendirme de hedefinize yürüme yolunda çok mühimdir.

Bolca Eleştiri ve Geri Bildirim Alın

İnsan bazı durumlarda kendi konumunu ve gidişatını doğru bir şekilde değerlendiremez. Bu sebepten dolayı dışarıdan bir kaynak çok yararlı olabilmektedir. Fikirlerine ve değerlendirmelerine güvendiğiniz arkadaşlarınızdan veya çevrenizden boca geri bildirim alın.

Diksiyon ve Beden Dilini Geliştirin

Kendinizi iyi ifade etmek, bilgi birikiminizi göstermenin en iyi yoludur. Karşı taraftaki izleminizin daha iyi olması için kendinizi en iyi şekilde ifade etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden iletişimin her alanını etkili kullanmanız gerekmektedir. Beden diliniz ve diksiyonunuz  iyi seviyede olması bu konuda sizi oldukça ileri taşıyacaktır.

Alanında Uzman Kişilerle Bolca Sohbet Edin

Alanına uzman kişiler, birçok zorlukla karşılaşmıştır ve bu zorlukların üstesinden gelmeye çalışmışlardır. Bu sebeple bu kişiler oldukça tecrübeli kişlerdir. Bu kişilerin hayat tecrübelerinden yararlanmak ve kendimizce ders çıkarmak oldukça değerlidir.

Çevrenizdeki Sosyal Aktiviteleri Takip Edin

Kendi ilgi alanınız olan etkinliklere katılmak, sizin alanınızdaki insanlarla tanışmak demektir. Bu sebepten çevrenizdeki sizi ilgilendiren etkinlikleri, aktiviteleri kaçırmamaya özen gösterin.

Hedefleriniz Hakkında Emin ve İnançlı Olun

Hedeflerinize inançsız ve motivasyonsuz olmak sizin hedefleriniz yolundan yapacaklarınızdan alıkoyabilir. Bu yüzden hedeflerinizi dürüst ve objektif bir değerledirmeye sokup aklınızda hiçbir soru işareti bırakmayı

Hayatınızdaki Problemleri Belirleyin ve Üstüne Gidin

Hayatınızdaki Problemleri Belirleyin ve Üstüne Gidin
Hayatınızdaki Problemleri Belirleyin ve Üstüne Gidin

Hayatınızdaki problemler çoğu zaman aklınızı kurcalayan veya direkt olarak sizi geri çeken olgulardır. Bu problerler üzerine iyice düşün ve bu problemlerin üstüne gidin. Bu ayak bağalarından kurtulmak sizi çok fazla özgür kılacaktır.

Özet olarak herkesin kendince kendini geliştirme yolları vardır. Bizim yazdığımız bu yazı bir kural değil sadece öneriler listesidir. Hedeflerinize ve size en uygun olan yolları seçip bu alanlara yönelmek sizin kendinizi geliştirmeniz çok önemli bir adım olacaktır

Bilal Çetinhttps://www.bilalcetin.net
Merhaba ben Bilal. 1998 Yılında Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak İstanbul'da doğdum. Lise eğitimimi İbrahim Mütefferika Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde grafik tasarım okuyarak tamamladım. Lisans eğitimimi Yalova Üniversitesi, İletişim sanatları bölümünde tamamladım. 2022 yılı itibari ile Yalova Üniversitesi'nde İletişim bölümünde yüksek lisans eğitimimi sürdürüp, yeni medya alanında çalışmalar, araştırmalarda bulunuyorum. Profesyonel kariyerim ve mesleki olarak da aktif olarak grafik tasarım ve web tasarım alanlarında çalışmalarda bulunuyorum.

Öne Çıkan Yazılarımız