You are here:

Kolaj Nedir? Nerelerde ve Ne İçin Kullanılır?

Kolaj; fotoğraf, resim, mimari gibi birçok farklı alanda kullanılan bir tekniktir. Dilimize “kesyap” olarak geçen kolaj, ilk olarak resim alanında kübizm akımıyla birlikte bilinçli bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda fütürizm, sürrealizm, dadaizm gibi akımlarda da yapılan kolaj çalışmaları mevcuttur. Çeşitli araç ve gereçlerin kesilip yapıştırılarak uygulandığı resimsel bir kompozisyon tekniğidir. Asıl malzemesi kâğıt olsa da birçok farklı materyalden faydalanılır. Düz bir yüzey üzerine gazete, dergi, ayna, cam, fotoğraf gibi malzemeler kesilip yapıştırılarak bir anlatım oluşturulur. Oluşturulan eserde bir uyum olması beklenir. Bazen boya kullanılarak da yapılabilir.

Kolaj Çalışması Nasıl Yapılır?

Popülerliği gittikçe artan kolaj çalışmaları günlük yaşamda da sıklıkla karşımıza çıkar. Hatta birçoğumuz ortaokulda el işi kâğıtlarıyla kolaj çalışması yapmışızdır. Artık ev tekstilinde, kadın giyim ve aksesuarlarında da kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde akıllı telefonlara indirilebilen kolaj uygulamalarıyla da bu çalışmaların farklı bir formu oluşmuştur. Fotoğrafların belli şablonlara koyularak birleştirilmesiyle kolajlar ortaya çıkartılır. Fakat bu çalışmalar sanat kaygısı gütmediği için özel bir çaba gerektirmeyebilir.

Neden Kolaj Çalışması Yapmalıyız?

Estetik kaygı güden kolaj çalışmaları, sanatçılara özgür bir alan sunduğu için tercih edilir. Eldeki malzemeler hayal gücüne bırakılarak kurgulanır. Yapılan eserin kolaj olduğunun anlaşılması gerekir.

Birbiriyle ilişkisiz görünen zıtlıkları bir araya getirerek şaşırtıcı, merak uyandıran bir eser ortaya çıkartmak amaçlanır.

Amatör fotoğrafçılar tarafından da sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Yazar: Ceren Turan

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment