Konu Tekrarı Nasıl Yapılır?

Konu tekrarı yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Öncelik olarak konu tekrarı yapacağınız dersteki eksiklerinizi belirlemeniz oldukça önemlidir. Derslerinizdeki eksikleri belirlemeniz, hangi konuya tekrardan çalışmanız gerektiği hakkında size en büyük ipuçları verecek harekettir. Derslerinizdeki eksikleri belirledikten sonra, eksik olan konunuz hakkında bir çalışma planı oluşturarak, konu tekrarı yapmaya başlayabilirsiniz.

Derslerdeki Eksik Konular Nasıl Belirlenir?

Herhangi bir derste, eksik konularınızı belirlemenin en kolay yolu, geriye dönük bir tarama yapmaktır. Konuları geriye dönük olarak incelediğinizde karşınıza tam olarak anlayamadığınız veya çözerken zorlandığınız konuların, hangisi olduğunu bulmanızdan geçmektedir. Bu konular, genelde çözmek istediğimiz konuyu tam olarak çözmememize neden olan bahsi geçen konunun temelidir. Bu yüzden, konu tekrarlarına, genelde temel konuları kavramaktan başlamak iyi bir yöntem olacaktır. Konunun temelini öğrenmek, ilerleyen zamanlarda bahsi geçen konulara bir daha geri dönmemek ve tekrar konu tekrarı yapmamamıza olanak sağlar.

Eksik Konularınızı Sizi Bilen Bir Öğretmene Sorun

Öğretmenlerimiz hem sizi tanımasıyla hem de konuyu olan hâkimiyeti sebebiyle, sizin eksik konularınızı en hızlı ve doğru bir şekilde bulabilecek kişilerdir. Sizi iyi tanıdığını düşündüğünüz bir öğretmene gidip, utanmadan, dersteki eksikleri sorabilir ve bu eksikleriniz içen özel bir çalışma programı talep edebilirsiniz. Öğretmenin yapmış olduğu tespitler ve hazırladığınız çalışma programı sizin eksik konularınızın gelişmesindeki önemli bir adımdır.

Planlı, Düzenli ve Organize Ders Çalışma

Planlı, Düzenli ve Organize Ders Çalışma
Planlı, Düzenli ve Organize Ders Çalışma

Ders çalışmanın belki de en önemli kurallarından birisi, yapılacak çalışmanın disiplinli ve düzenli bir çalışma programı içerisinde gerçekleştirilmesidir. Düzenli ve organize olmayan çalışma programları genelde aksayarak yapılan çalışmadan tam verim alınmamasına neden olmaktadır. Yapmak istediğiniz konu tekrarlarını belirledikten sonra, bu konu tekrarlarını bir düzen ve disipline sokarak, program haline getirerek çalışmaya başladığınız zaman, konu tekrarlarından maksimum verimi Alabilirsiniz. 

Anlamadığınız Bölümler Üzerine Sorular Sorun

Anlamadığınız konuları kabullenmeniz ve bu konuları tespit etmeniz konu tekrarı yapmadı ki en büyük yardımcınız olacaktır. Anlamadan geçtiğiniz konular, ilerde bazı konuların temeli olacağından, tekrardan tekrar yapmanıza veya ileriki konular için daha büyük sıkıntılar oluşmasına sebep olabilir. Bu yüzden anlamadığınız konuyu ertelemek yerine, bu konu hakkında sorular sorup gerekirse de tekrardan konu tekrarı yapmanız gerekmektedir.

Dikkat Dağıtıcı Unsurlardan Uzaklaşın.

Bir ders konusunu anlamadaki en büyük etkenlerden birisi o dersi iyi odaklanmaktan geçer. Aklınızda başka bir konu düşünce bulunuyorsa bu sizin dikkatinizi dağıtır ek onu tekrarını başarılı bir şekilde gerçekleştirememenizi sağlar. Bu yüzden etrafınızdaki dikkatinizi dersten uzaklaştırabilecek nesneleri ve objeleri çalışma masanızdan uzaklaştırarak iyi bir odaklanma süreci gerçekleştirebilir yapmak istediğiniz konu tekrarlarını kendinizi tam olarak verebilirsiniz.

Konularla İlgili Hatırlatıcı Notlar Çıkarın.

Konu tekrarı yaparken, anlamak istediğiniz ve daha sonra unutmak istemediğiniz konuları çalışırken, yapmış olduğunuz çalışmalara ekstra olarak, bir de ufak notlar çıkarmanızı öneririz. Çıkarmış olduğunuz bu notlar sayesinde ileride tekrardan o konuyla ilgili bir sorunla karşılaştığınızda, notlar size hatırlatıcı görevi üstlenip tekrardan konu tekrarı yapmamanıza ve bahse geçen konuyu hatırlamanıza yarar.

Hafıza Şeklinize Göre Tekrar Yapın.

Hafıza, kişiden kişiye çalışma prensipleri değişebilen bir kavramdır. Bu yüzden kendi hafıza çalışma şeklini belirleyip, bu çalışma şekline göre çalışmanız, yapmış olduğunuz konu tekrarının akılda kalıcılığını çok büyük ölçüde arttıracaktır. Kimi insan işitsel olarak hafızası güçlüdür. Kimi insan ise görsel olarak hafızası güçlüdür. Sizin hafızanızın çalışma şekline göre konu tekrarı yapmanız yukarda belirttiğimiz gibi konuları hatırlayabilme ve kavrayabilme becerilerinizi çok daha büyük bir ölçüde arttıracaktır.

Arkadaşınızla Grup Olarak Çalışabilirsiniz

Arkadaş ortamınızda bir konu üzerinde çalışırken, yapılan çalışma genellikle sohbet şeklinde geçeceğinden, yapılan konu tekrarının akılda kalıcılığı çoğu zaman yüksek olacaktır. Bunun sebebi arkadaş ortamındaki o konuyu olan ihtiyaç ve merak sizi gerçekten araştırmaya ve öğrenmeye meyilli bir hale getirmesinden kaynaklıdır. Arkadaş ortamında yapılan konu tekrarı da çok daha verimli olmaktadır. Eğer arkadaş ortamında ders çalışmaktan rahatsız olmuyorsunuz bu yöntemi de konu tekrarı yaparken deneyebilirsiniz.

Çok Değil Akıllı Çalışın

Çok çalışmak çoğu zaman daha avantajlı gibi gözükse de çok yoğun çalışmalar bazen beyni sulandırır ve konuyu anlamanıza engel olur. Bu yüzden doğru çalışma planı ve yeterli çalışma süresi, sizin başarıya giden yoldaki en büyük anahtarlarınızdan birisi olacaktır. Plansız bir şekilde yapılan çok çalışma sizi çok iyi yerlere götüremeyebilir. Bu yüzden iyi bir çalışma planı size doğru çalışma yolunu gösterecektir.